Kreftforeningen – stowarzyszenie do walki z rakiem w Norwegii

Facebook
Twitter
LinkedIn
Email

Kreftforeningen jest krajową organizacją pozarządową podejmującą działania na rzecz walki z chorobami nowotworowymi.

Kreftforeningen prowadzi poradnictwo poprzez strony internetowe, linię telefoniczną, czat i e-mail dla osób z chorobą nowotworową i ich bliskich. Można tu uzyskać porady dotyczące fizycznych, psychicznych i praktycznych problemów, które towarzyszą osobom chorym na chorobę nowotworową.

Stowarzyszenie specjalnie z myślą o Polakach zamieszkujących Norwegię postanowiło udostępnić stronę internetową w jęzku polskim z informacjami o działalności organizacji Kreftforeningen i  informacjami na temat choroby nowotworowej. Strona internetowa posiada odnośniki do broszur w języku polskim wydanych przez duńskie, kanadyjskie i australijskie organizacje działające na rzecz raka. Są tam też odnośniki do adresów internetowych polskich organinzacji działających na rzecz raka.

Polska wersja jęzkowa strony Kreftforeningen znajduje sie pod tym linkiem: www.kreftforeningen.no/polski

Podoba Ci się to co robimy? Nasze działania są możliwe dzięki regularnym darowiznom od indywidualnych osób. Pomóż nam walczyć dalej! Dołącz do Pogromców Raka!

Skąd wzięła się myśl utworzenia polskiej strony internetowej?

Otóż Kreftforeningen przeprowadził w 2012 roku badanie pod tytułem «Kreftforeningen dla obcokrajowców». Razem z organizacją NAKMI (narodowe centrum wiedzy o zdrowiu obcokrajowców) zapytano dwie grupy etniczne – Polaków i Somalijczyków, gdzie chcieliby znaleźć informacje dotyczące choroby nowotworowej, jeśliby takiej potrzebowli. Obie grupy odpowiedziały, że chcieliby mieć informację w swoim ojczystym języku na stronach internetowych. Jak potwierdziły badania naukowe, 90% obcokrajowcow w Norwegii codziennie korzysta z internetu.

Kreftforeningen zatrudniło polską pielegniarkę onkologiczną, mającą długoletnie doświadczenie w pracy z pacjentami chorymi na raka i ich najbliższymi. Od 1 września 2013 otwarta będzie polska linia telefoniczna jeden dzień w tygodniu – we wtorki od godz 15.00 do 20.00. Informacja będzie udzielana po polsku przez telefon lub pocztą elektroniczną.