Kreftforeningen – stowarzyszenie do walki z rakiem w Norwegii

Facebook
Twitter
LinkedIn
Email

Kreftforeningen jest krajową organizacją pozarządową podejmującą działania na rzecz walki z chorobami nowotworowymi.

Kreftforeningen prowadzi poradnictwo poprzez strony internetowe, linię telefoniczną, czat i e-mail dla osób z chorobą nowotworową i ich bliskich. Można tu uzyskać porady dotyczące fizycznych, psychicznych i praktycznych problemów, które towarzyszą osobom chorym na chorobę nowotworową.

Stowarzyszenie specjalnie z myślą o Polakach zamieszkujących Norwegię postanowiło udostępnić stronę internetową w jęzku polskim z informacjami o działalności organizacji Kreftforeningen i  informacjami na temat choroby nowotworowej. Strona internetowa posiada odnośniki do broszur w języku polskim wydanych przez duńskie, kanadyjskie i australijskie organizacje działające na rzecz raka. Są tam też odnośniki do adresów internetowych polskich organinzacji działających na rzecz raka.

Polska wersja jęzkowa strony Kreftforeningen znajduje sie pod tym linkiem: www.kreftforeningen.no/polski

Skąd wzięła się myśl utworzenia polskiej strony internetowej?

Otóż Kreftforeningen przeprowadził w 2012 roku badanie pod tytułem «Kreftforeningen dla obcokrajowców». Razem z organizacją NAKMI (narodowe centrum wiedzy o zdrowiu obcokrajowców) zapytano dwie grupy etniczne – Polaków i Somalijczyków, gdzie chcieliby znaleźć informacje dotyczące choroby nowotworowej, jeśliby takiej potrzebowli. Obie grupy odpowiedziały, że chcieliby mieć informację w swoim ojczystym języku na stronach internetowych. Jak potwierdziły badania naukowe, 90% obcokrajowcow w Norwegii codziennie korzysta z internetu.

Kreftforeningen zatrudniło polską pielegniarkę onkologiczną, mającą długoletnie doświadczenie w pracy z pacjentami chorymi na raka i ich najbliższymi. Od 1 września 2013 otwarta będzie polska linia telefoniczna jeden dzień w tygodniu – we wtorki od godz 15.00 do 20.00. Informacja będzie udzielana po polsku przez telefon lub pocztą elektroniczną.

Nie moglibyśmy działać bez wsparcia naszych Darczyńców. Pomóż nam działać dalej!

monster-aim-1.png

 

Fundacja Onkologiczna Alivia powstała w kwietniu 2010 roku. Założycielem jest Bartosz Poliński – starszy brat Agaty, u której 3 lata wcześniej, w wieku 28 lat, został zdiagnozowany zaawansowany rak. Rodzeństwo namówiło do współpracy innych.

W momencie diagnozy rokowania Agaty były niepomyślne. Rodzeństwo zmobilizowało się do poszukiwania najbardziej optymalnych metod leczenia. Nie było to łatwe – po drodze musieli zmierzyć się z niewydolnym systemem opieki onkologicznej, trudnościami formalnymi i problemami finansowymi. Szczęśliwie, udało się im pokonać te przeszkody. Agacie udało się również odzyskać zdrowie i odmienić fatalne rokowania. Doświadczenia te, stały się inspiracją do powołania organizacji, która pomaga pacjentom onkologicznym w trudnym procesie leczenia.

Fundacja naświetla problem występowania chorób nowotworowych u osób młodych. Propaguje także proaktywną postawę wobec choroby nowotworowej i przejęcie inicjatywy w jej leczeniu: zdobywanie przez chorych i bliskich jak największej ilości danych na temat danego przypadku, podejmowania decyzji dotyczących leczenia wspólnie z lekarzem. Podpowiada również sposoby ułatwiające szybkie dotarcie do kosztownych badań w ramach NFZ (kolejkoskop.pl), informacji o nowotworach złośliwych i ich leczeniu, jak również publikuje w języku polskim nowości onkologiczne ze świata na swojej stronie, jak i na profilu Alivii na Facebook’u.

W krytycznych sytuacjach fundacja pomaga organizować środki finansowe na świadczenia medyczne dla chorych, które nie są finansowane z NFZ. Zbiórkę funduszy umożliwia Program Skarbonka, które Alivia prowadzi dla potrzebujących.