PET – co to za badanie? Na czym polega i kiedy znajduje zastosowanie?

Facebook
Twitter
LinkedIn
Email

PET, czyli pozytonowa emisyjna tomografia, jest nowoczesnym badaniem umożliwiającym rozpoznawanie nowotworów, określanie ich stopnia zaawansowania i wykrywanie nawrotów choroby. Idea jej zastosowania pojawiła się już w latach 50. XX wieku, a od ponad 20 lat odgrywa bardzo ważną rolę w medycynie. PET można z powodzeniem połączyć m.in. z rezonansem magnetycznym, aby jeszcze bardziej zwiększyć czułość badania.

PET – co to jest?

Pozytonowa emisyjna tomografia, w skrócie PET (z ang. positron emission tomography) to metoda obrazowania czynnościowego. Badanie jest mało inwazyjne. Wykorzystuje techniki radioizotopowe, za sprawą których możliwa jest ocena procesów metabolicznych, jakie zachodzą w organizmie.

PET uznaje się za jedno z najważniejszych osiągnięć w diagnozowaniu nowotworów. Stosuje się ją w celu:

  • oceny stopnia zaawansowania nowotworu,
  • znalezienia pierwotnego ogniska choroby,
  • oceny skuteczności zastosowanego leczenia,
  • wykrycia wznowy choroby po zakończonym leczeniu.

Mimo że pozytonową emisyjną tomografię najczęściej wykorzystuje się w onkologii, znajduje zastosowanie również w innych dziedzinach medycyny. To m.in. kardiologia i neurologia – pomaga w poszukiwaniu ognisk padaczkowych czy też w ocenie stanu mięśnia sercowego.

Dołącz do nas!

Tu znajdziesz przygotowane specjalnie dla Ciebie darmowe wsparcie w zmaganiach z rakiem!

Jak wygląda badanie PET?

PET wykorzystuje radiofarmaceutyki, czyli specjalne substancje promieniotwórcze, które podaje się pacjentom. To radioizotopy krótkożyjące, a więc takie, których okres półrozpadu wynosi od kilku minut do kilku godzin. Najczęściej stosowany jest FDG, czyli radioizotop glukozy (fludeoksyglukoza). Podaje się go osobie badanej drogą dożylną.

W diagnostyce niektórych nowotworów konieczne jest zastosowanie innej substancji. Może nią być:

  • 11C-cholina (rak prostaty),
  • metionina znakowana węglem (guzy mózgu),
  • 18F-dihydroksyfenyloalanina (guzy neuroendokrynne, chromochłonne i neuroblastyczne),
  • octan znakowany węglem (pierwotny rak wątroby, rak prostaty).

Radioizotop skupia się w miejscach, gdzie znajdują się tkanki aktywne metabolicznie – takie, które najbardziej potrzebują tego typu substancji. To właśnie tkanki nowotworowe. Gromadzą dużą ilość podanego radioaktywnego izotopu, dzięki czemu stają się widoczne podczas badania.

Jak przebiega pozytonowa emisyjna tomografia?

Zastrzyk z radioizotopem podawany jest na ok. godzinę przed badaniem. Przez 60 minut pacjent odpoczywa w pozycji leżącej w zaciemnionym, wyciszonym pomieszczeniu. Następnie umieszcza się go w specjalnym skanerze PET, również w pozycji leżącej, ręce mają znajdować się nad głową. W czasie skanowania ciała nie należy się poruszać – można jednak swobodnie oddychać i przełykać ślinę.

Badanie trwa średnio ok. 20-30 minut. Zbierane w jego trakcie dane trafiają do komputera. Tam tworzy się trójwymiarowy obraz ciała pacjenta. Po przeprowadzeniu PET zalecane jest picie zwiększonej ilości płynów po to, aby przyspieszyć wypłukanie radioizotopu z organizmu. Wskazane jest ponadto unikanie długotrwałego kontaktu z kobietami w ciąży oraz małymi dziećmi, takiego jak spanie w jednym łóżku czy przytulanie (zarówno w dniu badania, jak i dnia następnego).

PET – jak się przygotować?

Na co najmniej 6 godzin przed badaniem pacjent powinien być na czczo, jednak można pić niegazowaną wodę mineralną (jest to nawet wskazane, warto wziąć ją ze sobą). Wszystko po to, aby obniżyć poziom insuliny w organizmie oraz wychwyt glukozy w mięśniach szkieletowych, sercu i tkance tłuszczowej. Pozwala to na poprawę kontrastu pomiędzy tłem a ewentualnym ogniskiem nowotworu.

W dniu poprzedzającym PET konieczne jest unikanie wysiłku fizycznego. Na badanie należy wybrać się w wygodnym stroju, bez metalowych elementów, który będzie chronił przed nadmierną utratą ciepła. Gdy pacjent przyjmuje na stałe leki, powinien je zażyć tak jak zawsze. Co istotne, termin i godzina przeprowadzenia pozytonowej emisyjnej tomografii są ściśle zaplanowane, dlatego należy zadbać o punktualne pojawienie się w placówce. Zalecane jest też zabranie ze sobą wyników wykonanych dotychczas badań obrazowych i innej ważnej dokumentacji medycznej.

Badanie PET – przeciwwskazania i skutki uboczne

Głównym przeciwwskazaniem do przeprowadzenia pozytonowej emisyjnej tomografii jest ciąża. W przypadku kobiet spodziewających się dziecka konieczne jest więc znalezienie alternatywnych metod diagnostycznych. Nie ma jednak przeszkód, aby przeprowadzić PET u pacjentek w okresie karmienia piersią (muszą one jedynie pamiętać o tym, aby zrobić przerwę w karmieniu na dwie doby po badaniu).

Przyjęta w czasie PET dawka promieniowania jest starannie dobrana i bezpieczna dla człowieka. Z tego względu nie należy obawiać się skutków ubocznych. Picie zalecanej ilości wody pozwoli na szybkie pozbycie się z organizmu podanego radioizotopu.

Co warto wiedzieć o badaniu PET?

Pozytonowa emisyjna tomografia to nowoczesne badanie, które można wykonać w placówkach mających specjalistyczny sprzęt. Znajduje się on w ponad 20 ośrodkach w Polsce, m.in. w Warszawie, Poznaniu, Wrocławiu, Rzeszowie i Białymstoku. Pacjenci ubezpieczeni w NFZ, po zakwalifikowaniu zgodnie z kryteriami, otrzymują skierowanie na PET, a więc nie ponoszą kosztów związanych z jego wykonaniem. Cena badania wykonanego prywatnie waha się od ok. 3 do 6 tysięcy złotych.

PET odgrywa coraz istotniejszą rolę w onkologii. Ułatwia nie tylko samą diagnostykę, ale także monitorowanie leczenia czy stanu zdrowia pacjenta po zakończeniu terapii. Mimo że pozytonowa emisyjna tomografia wymaga zastosowania substancji promieniotwórczych, jest bezpieczna i nie należy się jej obawiać. Bardzo często pozwala na znalezienie odpowiedzi na nurtujące pytania dotyczące nowotworów.

Onkofundacja Alivia prowadzi portal Onkoskaner, w którym pacjenci z całej Polski mogą sprawdzić, gdzie najszybciej na NFZ wykonają takie świadczenie jak rezonans magnetyczny, tomografię komputerową czy PET-CT. Konsultanci Alivii codziennie pozyskują informacje o terminach badań w poszczególnych kolejkach i wprowadzają dane do systemu.


Autor: Fundacja Onkologiczna – Alivia


Źródła:

Zapisz się, aby otrzymywać najświeższe informacje ze świata onkologii!

Fundacja Onkologiczna Alivia powstała w kwietniu 2010 roku. Założycielem jest Bartosz Poliński – starszy brat Agaty, u której 3 lata wcześniej, w wieku 28 lat, został zdiagnozowany zaawansowany rak. Rodzeństwo namówiło do współpracy innych.

W momencie diagnozy rokowania Agaty były niepomyślne. Rodzeństwo zmobilizowało się do poszukiwania najbardziej optymalnych metod leczenia. Nie było to łatwe – po drodze musieli zmierzyć się z niewydolnym systemem opieki onkologicznej, trudnościami formalnymi i problemami finansowymi. Szczęśliwie, udało się im pokonać te przeszkody. Agacie udało się również odzyskać zdrowie i odmienić fatalne rokowania. Doświadczenia te, stały się inspiracją do powołania organizacji, która pomaga pacjentom onkologicznym w trudnym procesie leczenia.

Fundacja naświetla problem występowania chorób nowotworowych. Propaguje także proaktywną postawę wobec choroby nowotworowej i przejęcie inicjatywy w jej leczeniu: zdobywanie przez chorych i bliskich jak największej ilości danych na temat danego przypadku, podejmowania decyzji dotyczących leczenia wspólnie z lekarzem. Podpowiada również sposoby ułatwiające szybkie dotarcie do kosztownych badań w ramach NFZ (onkoskaner.pl), informacji o nowotworach złośliwych i ich leczeniu, jak również publikuje w języku polskim nowości onkologiczne ze świata na swojej stronie, jak i na profilu Alivii na Facebook’u.

W krytycznych sytuacjach fundacja pomaga organizować środki finansowe na świadczenia medyczne dla chorych, które nie są finansowane z NFZ. Zbiórkę funduszy umożliwia Onkozbiórka, które Alivia prowadzi dla potrzebujących.