Szczepienia przeciw HPV w szkołach sukcesem organizacji pozarządowych!

Facebook
Twitter
LinkedIn
Email


Presja ma sens!  Współpraca ma sens! Rusza program szczepień przeciwko HPV w szkołach dla dzieci w wieku 9-14 lat.

W odpowiedzi na oczekiwania organizacji pozarządowych oraz niski stopień wyszczepialności przeciw wirusowi HPV Ministerstwo Zdrowia wprowadza od września 2024 następujące zmiany w programie szczepień:

  1. Dostępność programu we wszystkich POZ, które realizują szczepienia ochronne.
  2. Obniżenie wieku osób uprawnionych do szczepienia w ramach programu z: „po ukończeniu 11 r.ż.” na: „po ukończeniu 9 r.ż.” – tj. od dnia 9 urodzin do dnia poprzedzającego 14 urodziny;
  3. Ułatwienie świadczeniodawcom procedury rozliczania szczepień wykonanych w ramach programu poprzez rezygnację z warunku korzystania z serwisu Centralnej e-Rejestracji. Teraz podstawową formą rejestracji na szczepienie przeciw HPV (w ramach Programu) jest kontakt z POZ, w którym pacjent złożył deklarację;
  4. Umożliwienie realizacji szczepień przeciw HPV przez POZ w szkołach podstawowych. Każda szkoła może podjąć decyzję, czy będzie realizować szczepienia w swojej placówce. Dyrektor szkoły lub wyznaczony koordynator powinien skontaktować się z pobliskim lub współpracującym POZ i ustalić termin szczepienia. Rodzic musi wyrazić zgodę na szczepienie (podpisać deklarację i zgodę na szczepienie), zgodnie z instrukcjami dyrektora szkoły. Rodzic nie musi być obecny podczas szczepienia dziecka w szkole. Decyzja ta pozostaje w gestii dyrektora szkoły i rodzica. Rodzic może też upoważnić inną osobę, która podczas szczepienia będzie towarzyszyła dziecku i sprawowała nad nim faktyczną opiekę.


Więcej informacji można znaleźć w zakładce: https://www.gov.pl/web/zdrowie/hpv na stronie internetowej Ministerstwa Zdrowia.


Szczepienia przeciw HPV wprowadzamy jako ostatni kraj w Unii Europejskiej!

Wcześniej wdrożono je w 60 innych państwach na świecie. W krajach osiągających najwyższy stopień wyszczepienia, programy realizowano  zarówno w szkołach, jak i placówkach podstawowej opieki zdrowotnej.  Dlatego w styczniu br. skierowaliśmy apel do Ministerstwa Zdrowia i Ministerstwa Edukacji Narodowej z postulatami o wprowadzenie programu szczepień przeciwko HPV w szkołach oraz wdrożenie edukacji zdrowotnej jako przedmiotu obligatoryjnego. Nasze postulaty poparło ponad 30 organizacji pozarządowych.

Dodaj chorym odwagi!

Pomagamy chorym na raka w finansowaniu terapii, konsultacji, badań i dojazdów do ośrodka leczenia, a także edukujemy i reprezentujemy pacjentów w debacie publicznej.


W Polsce rocznie odnotowuje się ok. 4,4 tysiąca przypadków zachorowań na HPV-zależne nowotwory złośliwe u kobiet oraz 1,6 tysięcy u mężczyzn. Codziennie sześć Polek dowiaduje się, że ma raka szyjki macicy, a cztery pacjentki umierają z powodu tej choroby, wywoływanej w 95% przypadków przez zakażenie HPV.  Polska znajduje się na 2. miejscu w Europie jeśli chodzi o  śmiertelność w wyniku zachorowania na najczęstsze nowotwory regionu głowy i szyi. Ten negatywny trend na szczęście można odwrócić, ponieważ nowotwory HPV-zależne to jedne z nielicznych, przed którymi można chronić się dzięki szczepieniom. Obecnie wg danych Ministerstwa Zdrowia poziom zaszczepienia wynosi ok. 20%.
Szczepienia przeciwko wirusowi brodawczaka ludzkiego (HPV) stanowią kluczową strategię w redukcji ryzyka wystąpienia nowotworów związanych z tym wirusem, w tym raka szyjki macicy, pochwy, sromu, nowotworów głowy i szyi, raka prącia, odbytnicy. Efektywne wdrożenie programów szczepień może przyczynić się do zmniejszenia, a nawet wyeliminowania chorób nowotworowych HPV- zależnych, co z kolei skutkuje zmniejszeniem obciążenia dla systemu opieki zdrowotnej oraz podniesieniem długości i jakości życia obywateli. Osoby wolne od chorób biorą czynny udział w życiu społecznym, mogą podejmować pracę zarobkową, płacą podatki, co dodatkowo przynosi długoterminowe korzyści na płaszczyźnie społeczno-ekonomicznej.

Cieszymy się ze startu programu szczepień w szkołach i będziemy monitorować jego przebieg. Dziękujemy Fundacji SEXEDPL za współpracę i pilotaż szczepień w warszawskich szkołach. Wyrażamy również wdzięczność organizacjom, które poparły nasz apel:  Federacja Stowarzyszeń Amazonki, Fundacja Carita, Fundacja Diabeciaki, Fundacja Iskierka, Fundacja Małgosi Braunek „Bądź”, Fundacja Omealife – Rak Piersi Nie Ogranicza, Fundacja OnkoCafe – Razem lepiej, Fundacja Onkologiczna Nadzieja, Fundacja O!Rany, Fundacja Per Humanus, Fundacja Pokonać Endometriozę, Fundacja Przemijanie, Fundacja Rak’n’Roll. Wygraj Życie!, Fundacja STOMA Life, Fundacja Stwardnienie Rozsiane, Fundacja Wiedzieć Więcej, Fundacja Z sercem do Pacjenta, Instytut Praw Pacjenta i Edukacji Zdrowotnej, Koalicja dla Wcześniaka, Ogólnokrajowe Stowarzyszenie Pomocy Chorym Na Przewlekłą Białaczkę Szpikową, Ogólnopolska Federacja Onkologiczna, PARS – Polskie Amazonki Ruch Społeczny, Polska Koalicja Pacjentów Onkologicznych, Polski Związek Niewidomych, Polskie Stowarzyszenie Diabetyków, Polskie Stowarzyszenie Osób z Nadciśnieniem Płucnym i Ich Przyjaciół, Polskie Towarzystwo Stomijne POL-ILKO, Stowarzyszenie Na Rzecz Walki z Rakiem Jajnika Niebieski Motyl, Stowarzyszenie Neurofibromatozy Polska, Stowarzyszenie Retina AMD, Stowarzyszenie UroConti.

Zapisz się, aby otrzymywać najświeższe informacje ze świata onkologii!

Fundacja Onkologiczna Alivia powstała w kwietniu 2010 roku. Założycielem jest Bartosz Poliński – starszy brat Agaty, u której 3 lata wcześniej, w wieku 28 lat, został zdiagnozowany zaawansowany rak. Rodzeństwo namówiło do współpracy innych.

W momencie diagnozy rokowania Agaty były niepomyślne. Rodzeństwo zmobilizowało się do poszukiwania najbardziej optymalnych metod leczenia. Nie było to łatwe – po drodze musieli zmierzyć się z niewydolnym systemem opieki onkologicznej, trudnościami formalnymi i problemami finansowymi. Szczęśliwie, udało się im pokonać te przeszkody. Agacie udało się również odzyskać zdrowie i odmienić fatalne rokowania. Doświadczenia te, stały się inspiracją do powołania organizacji, która pomaga pacjentom onkologicznym w trudnym procesie leczenia.

Fundacja naświetla problem występowania chorób nowotworowych. Propaguje także proaktywną postawę wobec choroby nowotworowej i przejęcie inicjatywy w jej leczeniu: zdobywanie przez chorych i bliskich jak największej ilości danych na temat danego przypadku, podejmowania decyzji dotyczących leczenia wspólnie z lekarzem. Podpowiada również sposoby ułatwiające szybkie dotarcie do kosztownych badań w ramach NFZ (onkoskaner.pl), informacji o nowotworach złośliwych i ich leczeniu, jak również publikuje w języku polskim nowości onkologiczne ze świata na swojej stronie, jak i na profilu Alivii na Facebook’u.

W krytycznych sytuacjach fundacja pomaga organizować środki finansowe na świadczenia medyczne dla chorych, które nie są finansowane z NFZ. Zbiórkę funduszy umożliwia Onkozbiórka, które Alivia prowadzi dla potrzebujących.