Skuteczne podejście do wykrywania i leczenia nowotworów przewodu pokarmowego
Choroby związane z nowotworami przewodu pokarmowego są bardzo częstymi przypadkami nowotworów w społeczeństwie, jednak przy wczesnym wykryciu można wdrożyć celowane i interdyscyplinarne terapie. W Szpitalu Uniwersyteckim w Greifswaldzie co roku bada się około 2000 pacjentów z podejrzeniem nowotworu jelita, a także przełyku, wątroby, trzustki i przewodów żółciowych. Pacjenci poddani są nowoczesnej diagnostyce, do których należą dokładne badania endoskopowe. W razie potwierdzenia diagnozy poddaje się ich różnym terapiom. Obejmują one również operacje usunięcia nowotworu. W zależności od stadium choroby nowotworowej, przed lub po operacji stosuje się leczenie farmakologiczne.
Ścieżkę pacjenta, począwszy od diagnostyki, poprzez terapię i rehabilitację najlepiej obrazuje opis przykładowego pacjenta opisany przez prof. Ali Aghdassi — ordynatora oddziału gastroenterologii.
Rola wczesnej diagnozy w leczeniu nowotworów przewodu pokarmowego
Przykładowy pacjent — Tomasz (69 lat) pewnego dnia zauważa, że sporadyczny brak apetytu stał się długotrwałym stanem. Pan Tomasz traci coraz więcej na wadze. Ponieważ sprawny emeryt uważa to za niepokojące, kontaktuje się ze swoim lekarzem rodzinnym. Podczas badania lekarz stwierdza obecność krwi w stolcu. Pacjent zostaje skierowany na specjalistyczną konsultację do Kliniki Gastroenterologii w Klinice i Poliklinice Chorób Wewnętrznych A Szpitala Uniwersyteckiego w Greifswaldzie, bowiem krew w stolcu zawsze jest poważnym sygnałem ostrzegawczym, wskazującym na możliwy nowotwór przewodu pokarmowego.
Nasz przykładowy pacjent umawia się na wizytę do Kliniki Gastroenterologii i Chirurgii Trzewnej Szpitala Uniwersyteckiego w Greifswaldzie, po tym jak w specjalistycznej poradni, podczas badania ultrasonograficznego jelita stwierdzono nieprawidłowości. Specjaliści z endoskopii przeprowadzają u niego kolonoskopię.
Dołącz do nas!
Tu znajdziesz przygotowane specjalnie dla Ciebie darmowe wsparcie w zmaganiach z rakiem!
Wynik kolonoskopii przeraża Pana Tomasza, bowiem u Pacjenta stwierdzono nowotwór jelita. Dzięki dodatkowej tomografii komputerowej można wykluczyć przerzuty do płuc i wątroby. Mimo to planuje się szybkie wdrożenie terapii.
Decyzje o leczeniu raka przewodu pokarmowego podejmowane przez interdyscyplinarny zespół
Nowotwór znajduje się we wczesnym stadium. Nasz pacjent zostaje objęty opieką interdyscyplinarnego zespołu zajmującego się nowotworami w Szpitalu Uniwersyteckim, gdzie wszyscy specjaliści zaangażowani w leczenie pacjentów spotykają się raz w tygodniu, aby omówić dokładnie przebieg ich leczenia. W spotkaniach uczestniczą m.in. radioterapeuci, onkolodzy, radiolodzy, chirurdzy, patolodzy i lekarze pierwszego kontaktu. W podjęciu optymalnych decyzji związanych ze skomplikowanymi zabiegami musi być uwzględnionych wiele czynników. Specjaliści biorą pod uwagę m.in.: jaki jest stan fizyczny i psychiczny pacjenta? Czy należy zmienić podawane mu leki, np. na środki rozrzedzające krew? Czy inne narządy funkcjonują prawidłowo?
„Wspólnie z kolegami zaangażowanymi w leczenie pacjentów omawiamy indywidualny plan terapii i harmonogram”. Pacjenci lub ich lekarz rodzinny informowani są o wynikach tych dyskusji.
Przygotowania do operacji jelita grubego
Po niespełna dwóch tygodniach Pan Tomasz zgłasza się na przyjęcie do szpitala i odbywa kompleksową rozmowę informacyjną z prowadzącym lekarzem. Dla Pana Tomasza zaplanowano operację. „Jeśli jednak istnieje ryzyko zablokowania jelit z powodu zaawansowanego stadium nowotworu, operacja jest przeprowadzana jak najszybciej, aby usunąć ten nowotwór”, zapewnia prof. Aghdassi.
Pacjenci onkologiczni są również wspierani poradnictwem żywieniowym, aby przygotować ich na nowy etap życia po operacji lub chemioterapii. Osoby dotknięte chorobą otrzymują wsparcie ze strony pracowników socjalnych. Ponadto oferowana jest im opieka psycho onkologiczna. Jest to szczególnie ważne, gdy pacjenci nie radzą sobie psychicznie z chorobą lub z innych powodów potrzebują szczególnego wsparcia.
Przygotowania do zaplanowanego zabiegu u Pana Tomasza przebiegają pomyślnie.
Skuteczne leczenie raka jelita dzięki nowoczesnym metodom terapii
Po wielogodzinnej operacji pacjent trafia na oddział wybudzeń, a cały proces przebiega pomyślnie. Teraz zaczyna się etap rekonwalescencji, który 69-latek dobrze znosi i cieszy się na powrót do domu. Chemioterapia nie jest wymagana, ponieważ nie ma u niego ryzyka nawrotu choroby. Na posiedzeniu zespołu ds. nowotworów specjaliści omawiają wyniki operacji Pana Tomasza oraz wyniki badania kontrolnego, które nie wykazało żadnych resztek nowotworu. Ponieważ stan fizyczny pacjenta jest dobry, zostaje on wypisany po pięciu dniach ze szpitala i skierowany na rehabilitację.
Rehabilitacja po operacji raka jelita grubego
„Decyzję o natychmiastowej rehabilitacji lub konieczności dalszej terapii
podejmujemy indywidualnie po operacji, wspólnie z pacjentem,” mówi prof. Aghdassi.
„Wspólnie planujemy dodatkowe kroki w procesie zdrowienia”.
Po leczeniu pacjent będzie w kolejnych latach regularnie uczęszczał na badania kontrolne do Ośrodka Onkologicznego, ponieważ mimo udanej operacji mogą pojawić się wtórne nowotwory lub przerzuty w późniejszym czasie. Emeryt jest jednak zadowolony, że dzięki wczesnemu wykryciu nowotworu za pomocą kolonoskopii, można było szybko podjąć działania, co poprawiło jego jakość życia.
Prof. dr Sebastian Zeißig, kierownik Kliniki i Polikliniki Chorób Wewnętrznych A, zwraca uwagę, że w leczeniu nowotworów przewodu pokarmowego pojawia się obecnie wiele nowych, zaawansowanych metod leczenia, co zwiększa ich różnorodność, ale także złożoność. „Dlatego nasi koledzy i koleżanki regularnie uczestniczą w szkoleniach” – podsumowuje prof. Zeißig.
Rola profilaktyki raka przewodu pokarmowego w zapobieganiu nowotworów przewodu pokarmowego
Wczesna diagnostyka i zastosowanie najnowocześniejszych metod leczenia w ramach współpracy zespołu interdyscyplinarnego jest szansą na wyleczenie pacjenta z raka. Należy jednak pamiętać, że nowotwory przewodu pokarmowego mogą dotknąć również młodszych ludzi. Ważne jest, aby zawsze słuchać sygnałów wysyłanych przez organizm i w razie potrzeby skonsultować się z lekarzem”, radzi prof. Aghdassi. Ogromnie ważna jest profilaktyka, do której należy m.in. kolonoskopia, która jest zalecana przez Kasy Chorych w Niemczech mężczyznom od 50. roku życia i kobietom od 55. roku życia.
Autor: prof. Ali Aghdassi, Klinika Gastroenterologii, Szpital Uniwersytecki w Greifswaldzie.
Artykuł powstał w ramach we współpracy z Uniwersytetem Medycznym w Greifswald.
W razie pytań o leczenie w Szpitalu Uniwersyteckim w Greifswald, prosimy o kontakt z:
Rafael Hawrylkow
Dział Relacji Medycznych dla Pacjentów
Tel. +49 151 2810 3332