Monitoring jakości i satysfakcji pacjenta w systemie opieki onkologicznej
5 grudnia 2024 roku uczestniczyliśmy w posiedzeniu Podkomisji Stałej ds. Onkologii, gdzie omawiano kwestie dotyczące monitorowania jakości w systemie opieki onkologicznej. W pierwszej części posiedzenia Konrad Korbiński, dyrektor Departamentu Opieki Koordynowanej przedstawił informacje na temat stanu przygotowań do monitorowania jakości w systemie opieki onkologicznej. Odpowiadając na nasze pytanie potwierdził, że w ramach nowelizacji ustawy o Krajowej Sieci Onkologicznej (KSO) zapisy dotyczące badania satysfakcji pacjentów zostaną usunięte. Zadanie to będzie realizowane zgodnie z Ustawą o jakości w opiece zdrowotnej i bezpieczeństwie pacjenta na podstawie wskaźników jakości mieszczących się w obszarze konsumenckim.
Takie podejście umożliwi również pacjentom onkologicznym wyrażanie opinii z gwarancją bezpieczeństwa procesu zbierania i przetwarzania danych oraz możliwością wypełnienia ankiety w sposób dogodny dla pacjenta, w tym z wykorzystaniem narzędzi cyfrowych takich jak IKP, mojeIKP i bezpłatna infolinia, a wyniki będą porównywalne między ośrodkami. Zmiany te mają przyczynić się do poprawy jakości systemu opieki onkologicznej, czyniąc go bardziej transparentnym i efektywnym.
Zapytaliśmy również, czy system informatyczny umożliwiający monitorowanie jakości opieki onkologicznej będzie gotowy do wdrożenia w kwietniu 2025 roku, czyli wraz z wejściem w życie przepisów o obowiązku przekazywania danych o sprawowanej opiece onkologicznej. Dyrektor Korbiński odpowiedział, że wdrożenie takiego systemu to duże wyzwanie finansowe, logistyczne oraz kadrowe. Kluczowe będzie, aby projekt ten mógł zostać zrealizowany pomimo trudnej sytuacji finansowej NFZ, która już teraz odbija się na dostępności i jakości świadczeń zdrowotnych. W ocenie naszej fundacji istnieje duże ryzyko braku odpowiedniego przygotowania do realizacji tego zadania.
Będziemy nadal monitorować proces oraz skuteczność we wdrażaniu wskaźników jakościowych, zarówno w obszarze klinicznym, jak i konsumenckim.
Dodaj chorym odwagi!
Pomagamy chorym na raka w finansowaniu terapii, konsultacji, badań i dojazdów do ośrodka leczenia, a także edukujemy i reprezentujemy pacjentów w debacie publicznej.
Chirurgia robotyczna- skuteczność, która czeka na finansowanie
W trakcie posiedzenia rozpatrzono informację na temat zastosowania chirurgii robotycznej w onkologii która mimo swojej skuteczności i niskiej inwazyjności wciąż nie jest finansowana przez NFZ w wielu wskazaniach, w tym nowotworach trzustki oraz głowy i szyi. Wskazywano też, że obecny model finansowania nie jest optymalny i nie premiuje jakości. Przedstawiciel Ministerstwa Zdrowia poinformował, że do MZ wpłynęły dokumenty z AOTMiT w sprawie zmiany wycen świadczeń w tym zakresie. W najbliższym czasie będą też podejmowane decyzje w sprawie włączenia do refundacji nowych wskazań.