Zespół wyniszczenia organizmu, inaczej kacheksja jest częstym i poważnym powikłaniem u osób z chorobą nowotworową. Objawia się znaczną utratą masy mięśniowej i tłuszczowej, osłabieniem organizmu oraz pogorszeniem jakości życia. Niestety, sama dieta nie wystarcza, by zahamować ten proces, kluczowe okazuje się również odpowiednie wsparcie mięśni poprzez aktywność fizyczną (Tisdale, 2002).
Obejrzyj film, w którym zobaczysz przykłady dobrze dobranych ćwiczeń oporowych, które mogą wspomóc walkę z kacheksją. Wyniki badań pokazują, że regularna aktywność fizyczna może przynieść wiele korzyści chorym na raka.
Dołącz do nas!
Tu znajdziesz przygotowane specjalnie dla Ciebie darmowe wsparcie w zmaganiach z rakiem!
Ochrona masy mięśniowej
W czasie leczenia onkologicznego organizm narażony jest na szybki rozpad mięśni, co osłabia ciało i zmniejsza sprawność. Ćwiczenia oporowe aktywują mięśnie, wspierając ich regenerację i wzmacnianie (Stene i in., 2013). Dzięki temu można zahamować proces wyniszczenia i utrzymać większą sprawność fizyczną na co dzień.
Poprawa metabolizmu
Aktywność fizyczna sprzyja równowadze pomiędzy budowaniem a rozpadem tkanek, co jest szczególnie ważne w kontekście kacheksji. Ćwiczenia oporowe wspomagają regulację przemiany materii, poprawiają wykorzystanie energii z glukozy i tłuszczów, a tym samym wspierają cały organizm w walce z chorobą (Tisdale, 2002).
Zwiększenie siły i samodzielności
Silniejsze mięśnie oznaczają większą niezależność w codziennym funkcjonowaniu. Prostsze staje się wstawanie z łóżka, chodzenie czy wykonywanie codziennych czynności. To również ogromne wsparcie psychiczne – aktywność pomaga redukować stres, poprawia nastrój i jakość snu (Wiskemann i in., 2019).
Ćwiczenia nie muszą być intensywne ani skomplikowane. Zachęcamy do obejrzenia filmu, z którego dowiesz się więcej szczegółów i poznasz trzy bezpieczne i proste propozycje, które pomogą Ci zachować masę mięśniową podczas choroby onkologicznej.
scenariusz i nadzór nad produkcją: dr Joanna Neuhoff-Murawska
w roli ekspertek w filmie wystąpiły:
- dr n.med prof. UZ, Katarzyna Brzeźniakiewicz-Janus, Kierownik Katedry i Kliniki Hematologii, Onkologii i Radioterapii Uniwersytetu Zielonogórskiego Wielospecjalistycznego Szpitala Wojewódzkiego w Gorzowie Wielkopolskim
- mgr Anna Rosińska, fizjoterapeutka
Źródła:
Tisdale, M. J. (2002). Cachexia in cancer patients. Nature Reviews Cancer, 2(11), 862–871.
Zadanie dofinansowane ze środków z budżetu Województwa Mazowieckiego.
