Ćwiczenia oporowe chronią przed wyniszczeniem u chorych na raka

Facebook
Twitter
LinkedIn
Email

Zespół wyniszczenia organizmu, inaczej kacheksja jest częstym i poważnym powikłaniem u osób z chorobą nowotworową. Objawia się znaczną utratą masy mięśniowej i tłuszczowej, osłabieniem organizmu oraz pogorszeniem jakości życia. Niestety, sama dieta nie wystarcza, by zahamować ten proces, kluczowe okazuje się również odpowiednie wsparcie mięśni poprzez aktywność fizyczną (Tisdale, 2002).

Obejrzyj film, w którym zobaczysz przykłady dobrze dobranych ćwiczeń oporowych, które mogą wspomóc walkę z kacheksją. Wyniki badań pokazują, że regularna aktywność fizyczna może przynieść wiele korzyści chorym na raka. 

Dołącz do nas!

Tu znajdziesz przygotowane specjalnie dla Ciebie darmowe wsparcie w zmaganiach z rakiem!

Ochrona masy mięśniowej

W czasie leczenia onkologicznego organizm narażony jest na szybki rozpad mięśni, co osłabia ciało i zmniejsza sprawność. Ćwiczenia oporowe aktywują mięśnie, wspierając ich regenerację i wzmacnianie (Stene i in., 2013). Dzięki temu można zahamować proces wyniszczenia i utrzymać większą sprawność fizyczną na co dzień.

Poprawa metabolizmu

Aktywność fizyczna sprzyja równowadze pomiędzy budowaniem a rozpadem tkanek, co jest szczególnie ważne w kontekście kacheksji. Ćwiczenia oporowe wspomagają regulację przemiany materii, poprawiają wykorzystanie energii z glukozy i tłuszczów, a tym samym wspierają cały organizm w walce z chorobą (Tisdale, 2002).

Zwiększenie siły i samodzielności

Silniejsze mięśnie oznaczają większą niezależność w codziennym funkcjonowaniu. Prostsze staje się wstawanie z łóżka, chodzenie czy wykonywanie codziennych czynności. To również ogromne wsparcie psychiczne – aktywność pomaga redukować stres, poprawia nastrój i jakość snu (Wiskemann i in., 2019).

Ćwiczenia nie muszą być intensywne ani skomplikowane. Zachęcamy do obejrzenia filmu, z którego dowiesz się więcej szczegółów i poznasz trzy bezpieczne i proste propozycje, które pomogą Ci zachować masę mięśniową podczas choroby onkologicznej.

scenariusz i nadzór nad produkcją: dr Joanna Neuhoff-Murawska

w roli ekspertek w filmie wystąpiły:

Źródła:

Tisdale, M. J. (2002). Cachexia in cancer patients. Nature Reviews Cancer, 2(11), 862–871.

Stene, G. B., Helbostad, J. L., Balstad, T. R., et al. (2013). Effect of physical exercise on muscle mass and strength in cancer patients during treatment—A systematic review. Critical Reviews in Oncology/Hematology, 2013, 88(3), 573–593.

Wiskemann, J., Clauss, D., et al. (2019). Progressive resistance training to impact physical fitness and fatigue in pancreatic cancer patients undergoing chemotherapy: A randomized controlled trial. Clinical Nutrition, 38(2), 644–651

Zadanie dofinansowane ze środków z budżetu Województwa Mazowieckiego.

Zapisz się, aby otrzymywać najświeższe informacje ze świata onkologii!

Fundacja Onkologiczna Alivia powstała w kwietniu 2010 roku. Założycielem jest Bartosz Poliński – starszy brat Agaty, u której 3 lata wcześniej, w wieku 28 lat, został zdiagnozowany zaawansowany rak. Rodzeństwo namówiło do współpracy innych.

W momencie diagnozy rokowania Agaty były niepomyślne. Rodzeństwo zmobilizowało się do poszukiwania najbardziej optymalnych metod leczenia. Nie było to łatwe – po drodze musieli zmierzyć się z niewydolnym systemem opieki onkologicznej, trudnościami formalnymi i problemami finansowymi. Szczęśliwie, udało się im pokonać te przeszkody. Agacie udało się również odzyskać zdrowie i odmienić fatalne rokowania. Doświadczenia te, stały się inspiracją do powołania organizacji, która pomaga pacjentom onkologicznym w trudnym procesie leczenia.

Fundacja naświetla problem występowania chorób nowotworowych. Propaguje także proaktywną postawę wobec choroby nowotworowej i przejęcie inicjatywy w jej leczeniu: zdobywanie przez chorych i bliskich jak największej ilości danych na temat danego przypadku, podejmowania decyzji dotyczących leczenia wspólnie z lekarzem. Podpowiada również sposoby ułatwiające szybkie dotarcie do kosztownych badań w ramach NFZ (onkoskaner.pl), informacji o nowotworach złośliwych i ich leczeniu, jak również publikuje w języku polskim nowości onkologiczne ze świata na swojej stronie, jak i na profilu Alivii na Facebook’u.

W krytycznych sytuacjach fundacja pomaga organizować środki finansowe na świadczenia medyczne dla chorych, które nie są finansowane z NFZ. Zbiórkę funduszy umożliwia Onkozbiórka, które Alivia prowadzi dla potrzebujących.