Istnieją mocne dowody na to, że uprawianie sportu zmniejsza ryzyko zachorowania na raka piersi u kobiet po menopauzie. Ale przecież rak może rozwijać się wiele lat. Nowe badania, które mogą pomóc w wyjaśnieniu związku sportu z rakiem piersi, sugerują, iż aktywne fizycznie młode kobiety wykazują zmiany w metabolizmie estrogenów, który następnie odgrywa rolę w zmniejszaniu ryzyka rozwoju raka piersi.
Badanie, opublikowane w Cancer Epidemiology, Biomarkers & Prevention, jest jednym z niewielu badań klinicznych, które skupiają się na badaniu tężyzny fizycznej i metabolizmu estrogenowego u młodych kobiet.
Naukowcy chcieli skupić się na metabolizmie estrogenów, ponieważ większość nowotworów piersi jest związana z tym hormonem. Badania wskazują, że wyższe narażenie na estrogeny zwiększa ryzyko zachorowania na raka piersi. Istnieje jednak wiele form estrogenu i wydają się one odgrywać inną rolę w ocenie ryzyka.
Badania laboratoryjne sugerują, że dwie formy, estradiol i estron, odgrywają rolę w rozwoju nowotworów. Te formy estrogenu są metabolizowane do innych związków i to właśnie stosunek tych metabolitów, wedle badań, może mieć wpływ na ryzyko raka piersi.
Dołącz do nas!
Tu znajdziesz przygotowane specjalnie dla Ciebie darmowe wsparcie w zmaganiach z rakiem!
W tym badaniu naukowcy losowo podzielili 400 młodych kobiet o siedzącym trybie życia na dwie grupy: pierwsza grupa kobiet miała za zadanie ćwiczyć regularnie, a druga miała pozostać przy nieaktywnym trybie życia. Wszystkie kobiety były przed menopauzą, mniej więcej w tym samym wieku i o podobnej masie ciała.
Kobiety aktywne fizycznie przez okres 16 tygodni, pięć dni w tygodniu, przez pół godziny ćwiczyły na bieżni lub maszynach eliptycznych, tak aby były one poddane umiarkowanemu treningowi.
Badacze, zarówno tuż przed jak i po 16-tygodniowym okresie ćwiczeń przeanalizowali próbki moczu pod kątem estradiolu, estronu i innego związku macierzystego oraz dziewięciu metabolitów.
Pod koniec badania, analiza ilościowa estrogenu i jego metabolitów wykazała istotne różnice między grupą kobiet fizycznie aktywnych i biernych. Osoby ćwiczące miały znacznie mniej estronu, a więcej metabolitów związanych z obniżeniem ryzyka nowotworu piersi.
Oczywiście kobiety, które wykonywały regularnie ćwiczenia poprawiły także kondycję i straciły na wadze.
Źródło: http://blog.aicr.org/2013/05/08/study-how-exercise-may-decrease-later-breast-cancer-risk/
Z angielskiego tłumaczyła Joanna Przybyszewska