Po wielu miesiącach oczekiwań i licznych apelach ze strony pacjentów, organizacji i specjalistów, wreszcie pojawiła się pozytywna wiadomość. Od 1 lipca 2025 r. zacznie obowiązywać nowe zarządzenie Prezesa NFZ dotyczące leczenia szpitalnego, które znacząco poprawi dostęp do nowoczesnych badań genetycznych. Badania NGS (Next Generation Sequencing), odgrywające kluczową rolę w diagnostyce nowotworów, będzie można wykonywać i rozliczać w trybie ambulatoryjnym – bez potrzeby kierowania pacjenta do szpitala.
Zmiana dotyczy nowotworów BRCA-zależnych, takich jak rak piersi, rak jajnika, rak jajowodu, pierwotny rak otrzewnej, gruczolakorak trzustki i rak prostaty. Nowe rozwiązanie będzie dostępne wyłącznie dla pacjentów kwalifikowanych do odpowiednich programów lekowych.
To długo wyczekiwana odpowiedź na apel środowisk, które od lat wskazywały na absurd sytuacji, w której zaawansowane badania NGS można było wykonać tylko w szpitalu. Wymóg hospitalizacji – nawet jednodniowej – był sztuczną barierą, która ograniczała dostęp do diagnostyki i marnowała zasoby systemu ochrony zdrowia. Dzięki zmianie pacjenci zyskają możliwość szybszego dostępu do leczenia, bez zbędnych formalności.
Dodaj chorym odwagi!
Pomagamy chorym na raka w finansowaniu terapii, konsultacji, badań i dojazdów do ośrodka leczenia, a także edukujemy i reprezentujemy pacjentów w debacie publicznej.