„200 zł za szybszy opis badania” w ramach świadczenia NFZ? Rzecznik Praw Pacjenta nie ma wątpliwości: to niezgodne z prawem

Facebook
Twitter
LinkedIn
Email

W jednej z dolnośląskich placówek pacjenci otrzymywali możliwość wniesienia dodatkowej opłaty, by szybciej otrzymać wyniki badań tomografii komputerowej – mimo że usługa była realizowana w ramach kontraktu z Narodowym Funduszem Zdrowia. Po naszej interwencji Rzecznik Praw Pacjenta potwierdził: taka praktyka jest niezgodna z prawem i narusza zbiorowe prawa pacjentów.

Nielegalna opłata za „przyspieszoną ścieżkę”

W styczniu 2025 roku, kontaktując się z Centrum Specjalistycznym Biomed w Bolesławcu, uzyskaliśmy informację, że standardowy czas oczekiwania na opis badania tomografii komputerowej  wynosi 14 dni. Jednocześnie zaproponowano nam możliwość uzyskania opisu już następnego dnia roboczego – pod warunkiem wniesienia dodatkowej opłaty w wysokości 200 zł.

Tymczasem zgodnie z art. 8 ustawy o prawach pacjenta i Rzeczniku Praw Pacjenta (Dz.U. z 2024 r. poz. 581), każdy pacjent ma prawo do równego dostępu do świadczeń zdrowotnych finansowanych ze środków publicznych. Pobieranie dodatkowych opłat za przyspieszenie procedur w ramach NFZ jest bezpośrednim naruszeniem tych przepisów.

Dodaj chorym odwagi!

Pomagamy chorym na raka w finansowaniu terapii, konsultacji, badań i dojazdów do ośrodka leczenia, a także edukujemy i reprezentujemy pacjentów w debacie publicznej.

Decyzja Rzecznika: naruszenie praw pacjentów

Niezwłocznie poinformowaliśmy o sprawie Rzecznika Praw Pacjenta. W następstwie wszczętego postępowania, 23 maja 2025 r. RPP wydał decyzję, w której: uznał pobieranie opłat za szybsze opisy badań finansowanych z NFZ za naruszenie zbiorowych praw pacjentów oraz nakazał natychmiastowe zaniechanie tej praktyki, przypominając, że wszystkie osoby ubezpieczone mają prawo do równego traktowania w publicznej ochronie zdrowia.

Interweniujemy i działamy dalej

Cieszymy się, że nasza interwencja przyniosła realny efekt, a Rzecznik Praw Pacjenta stanowczo zareagował na ujawnione nieprawidłowości. 

Będziemy nadal monitorować działania tej i innych placówek, by przeciwdziałać nadużyciom wobec pacjentów onkologicznych i ich bliskich. Jeśli spotkacie się Państwo z nieuzasadnionymi opłatami lub nierównym traktowaniem – zachęcamy do zgłaszania nieprawidłowości do Onkofundacji Alivia lub bezpośrednio do Rzecznika Praw Pacjenta. Razem możemy więcej.

Zapisz się, aby otrzymywać najświeższe informacje ze świata onkologii!

Fundacja Onkologiczna Alivia powstała w kwietniu 2010 roku. Założycielem jest Bartosz Poliński – starszy brat Agaty, u której 3 lata wcześniej, w wieku 28 lat, został zdiagnozowany zaawansowany rak. Rodzeństwo namówiło do współpracy innych.

W momencie diagnozy rokowania Agaty były niepomyślne. Rodzeństwo zmobilizowało się do poszukiwania najbardziej optymalnych metod leczenia. Nie było to łatwe – po drodze musieli zmierzyć się z niewydolnym systemem opieki onkologicznej, trudnościami formalnymi i problemami finansowymi. Szczęśliwie, udało się im pokonać te przeszkody. Agacie udało się również odzyskać zdrowie i odmienić fatalne rokowania. Doświadczenia te, stały się inspiracją do powołania organizacji, która pomaga pacjentom onkologicznym w trudnym procesie leczenia.

Fundacja naświetla problem występowania chorób nowotworowych. Propaguje także proaktywną postawę wobec choroby nowotworowej i przejęcie inicjatywy w jej leczeniu: zdobywanie przez chorych i bliskich jak największej ilości danych na temat danego przypadku, podejmowania decyzji dotyczących leczenia wspólnie z lekarzem. Podpowiada również sposoby ułatwiające szybkie dotarcie do kosztownych badań w ramach NFZ (onkoskaner.pl), informacji o nowotworach złośliwych i ich leczeniu, jak również publikuje w języku polskim nowości onkologiczne ze świata na swojej stronie, jak i na profilu Alivii na Facebook’u.

W krytycznych sytuacjach fundacja pomaga organizować środki finansowe na świadczenia medyczne dla chorych, które nie są finansowane z NFZ. Zbiórkę funduszy umożliwia Onkozbiórka, które Alivia prowadzi dla potrzebujących.