Alivia w Ministerstwie Zdrowia! Plany na lepszą onkologię

Facebook
Twitter
LinkedIn
Email

20 sierpnia w Warszawie odbyło się spotkanie organizacji reprezentujących pacjentów onkologicznych z Wiceministrem Zdrowia Igorem Radziewiczem-Winnickim, a także urzędnikami Ministerstwa Zdrowia.

Przedstawiciele Fundacji Alivia uczestniczyli w spotkaniu, które miało na celu przekonanie Ministerstwa, że zarówno pacjenci, jak i lekarze-eksperci, stanowią ważne ogniwo w procesach decyzyjnych dotyczących rozwiązań systemowych w onkologii. Przedstawiono także propozycję wspólnego kształtowania polskiej opieki zdrowotnej w zakresie onkologii. Na spotkaniu omówiono wstępnie postulaty pacjentów onkologicznych, które kilkanaście organizacji pozarządowych, na czele z Polską Koalicją Organizacji Pacjentów Onkologicznych, skierowało w maju br. do Prezydenta RP oraz Ministra Zdrowia.

Dzięki otwartości Wiceministra na propozycję współpracy, ustalony został harmonogram spotkań w małych grupach roboczych, złożonych z przedstawicieli grup pacjentów, ekspertów i lekarzy, a także przedstawicieli odpowiednich władz. Grupy mają za zadanie wspólnie wypracować lepsze rozwiązania systemowe dla leczenia onkologicznego w Polsce.

Więcej informacji na temat spotkania można przeczytać na stronie Polskiej Koalicji Pacjentów Onkologicznych.

Nie moglibyśmy działać bez wsparcia naszych Darczyńców. Pomóż nam działać dalej!

monster-aim-1.png

Działaj teraz!

Moglibyśmy uniknąć zgonów ponad 30 tysięcy osób rocznie – 30 tysięcy naszych najbliższych, którzy mogliby żyć – gdyby dostęp do leczenia był na wyższym poziomie.

Podpisz petycję!

 

Fundacja Onkologiczna Alivia powstała w kwietniu 2010 roku. Założycielem jest Bartosz Poliński – starszy brat Agaty, u której 3 lata wcześniej, w wieku 28 lat, został zdiagnozowany zaawansowany rak. Rodzeństwo namówiło do współpracy innych.

W momencie diagnozy rokowania Agaty były niepomyślne. Rodzeństwo zmobilizowało się do poszukiwania najbardziej optymalnych metod leczenia. Nie było to łatwe – po drodze musieli zmierzyć się z niewydolnym systemem opieki onkologicznej, trudnościami formalnymi i problemami finansowymi. Szczęśliwie, udało się im pokonać te przeszkody. Agacie udało się również odzyskać zdrowie i odmienić fatalne rokowania. Doświadczenia te, stały się inspiracją do powołania organizacji, która pomaga pacjentom onkologicznym w trudnym procesie leczenia.

Fundacja naświetla problem występowania chorób nowotworowych u osób młodych. Propaguje także proaktywną postawę wobec choroby nowotworowej i przejęcie inicjatywy w jej leczeniu: zdobywanie przez chorych i bliskich jak największej ilości danych na temat danego przypadku, podejmowania decyzji dotyczących leczenia wspólnie z lekarzem. Podpowiada również sposoby ułatwiające szybkie dotarcie do kosztownych badań w ramach NFZ (kolejkoskop.pl), informacji o nowotworach złośliwych i ich leczeniu, jak również publikuje w języku polskim nowości onkologiczne ze świata na swojej stronie, jak i na profilu Alivii na Facebook’u.

W krytycznych sytuacjach fundacja pomaga organizować środki finansowe na świadczenia medyczne dla chorych, które nie są finansowane z NFZ. Zbiórkę funduszy umożliwia Program Skarbonka, które Alivia prowadzi dla potrzebujących.