Edukacja zdrowotna w szkołach to inwestycja w zdrowie przyszłych pokoleń

Facebook
Twitter
LinkedIn
Email

W obliczu ostatnich protestów przeciwko edukacji zdrowotnej stanowczo popieramy wprowadzenie tego przedmiotu jako obowiązkowego do polskich szkół. Podkreślamy, że wiedza i świadomość zdrowotna są fundamentem skutecznej profilaktyki oraz długoterminowej poprawy zdrowia społeczeństwa. Edukacja zdrowotna w szkołach to krok, który w przyszłości może przyczynić się do zmniejszenia zachorowalności na wiele chorób, w tym nowotworowych.

W styczniu 2024 roku, we współpracy z ponad 30 organizacjami pacjenckimi, skierowaliśmy apel do Ministerstwa Zdrowia i Ministerstwa Edukacji Narodowej o wprowadzenie edukacji zdrowotnej oraz programów szczepień w szkołach. Edukacja zdrowotna to nie tylko nauka o zdrowym stylu życia, ale także kluczowy element profilaktyki pierwotnej. Obejmuje zagadnienia takie jak ochrona przed wirusem HPV, odpowiedzialnym m.in. za nowotwory szyjki macicy, głowy i szyi, czy profilaktyka chorób cywilizacyjnych. Dzięki edukacji młodzież będzie miała dostęp do rzetelnych informacji, co pozwoli lepiej dbać o zdrowie własne i swoich bliskich. 

-Pojawiające się sprzeciwy wobec wprowadzenia edukacji zdrowotnej wynikają często z niezrozumienia jej zakresu i celów. Jako fundacja jesteśmy otwarci na dialog z przeciwnikami proponowanego rozwiązania, aby rozwiać wątpliwości. Jesteśmy przekonani, że przedmiot będzie prowadzony w sposób merytoryczny, odpowiadający na realne potrzeby zdrowotne młodzieży. Istotne jest, aby edukacja zdrowotna opierała się na wiedzy naukowej i była wolna od ideologicznych sporów, które mogą osłabić jej skuteczność – podkreśla Joanna Frątczak-Kazana, Wicedyrektorka Onkofundacji Alivia.

Zapowiadamy, że będzie aktywnie monitorować proces wdrażania edukacji zdrowotnej, dbając o jej wysoką jakość. Fundacja liczy na współpracę z decydentami i środowiskiem nauczycielskim, by zapewnić efektywność tego programu.

Dodaj chorym odwagi!

Pomagamy chorym na raka w finansowaniu terapii, konsultacji, badań i dojazdów do ośrodka leczenia, a także edukujemy i reprezentujemy pacjentów w debacie publicznej.

-Edukacja zdrowotna to inwestycja w zdrowie przyszłych pokoleń. Wierzymy, że może ona stać się filarem świadomego społeczeństwa i skutecznie zapobiegać chorobom – podsumowuje Joanna Frątczak-Kazana.

Zapraszamy wszystkie zainteresowane strony do wspólnych działań na rzecz zdrowia młodzieży oraz budowania społeczeństwa, które będzie w stanie świadomie i odpowiedzialnie dbać o swoje zdrowie.

Pełne stanowisko tutaj.

Zapisz się, aby otrzymywać najświeższe informacje ze świata onkologii!

Fundacja Onkologiczna Alivia powstała w kwietniu 2010 roku. Założycielem jest Bartosz Poliński – starszy brat Agaty, u której 3 lata wcześniej, w wieku 28 lat, został zdiagnozowany zaawansowany rak. Rodzeństwo namówiło do współpracy innych.

W momencie diagnozy rokowania Agaty były niepomyślne. Rodzeństwo zmobilizowało się do poszukiwania najbardziej optymalnych metod leczenia. Nie było to łatwe – po drodze musieli zmierzyć się z niewydolnym systemem opieki onkologicznej, trudnościami formalnymi i problemami finansowymi. Szczęśliwie, udało się im pokonać te przeszkody. Agacie udało się również odzyskać zdrowie i odmienić fatalne rokowania. Doświadczenia te, stały się inspiracją do powołania organizacji, która pomaga pacjentom onkologicznym w trudnym procesie leczenia.

Fundacja naświetla problem występowania chorób nowotworowych. Propaguje także proaktywną postawę wobec choroby nowotworowej i przejęcie inicjatywy w jej leczeniu: zdobywanie przez chorych i bliskich jak największej ilości danych na temat danego przypadku, podejmowania decyzji dotyczących leczenia wspólnie z lekarzem. Podpowiada również sposoby ułatwiające szybkie dotarcie do kosztownych badań w ramach NFZ (onkoskaner.pl), informacji o nowotworach złośliwych i ich leczeniu, jak również publikuje w języku polskim nowości onkologiczne ze świata na swojej stronie, jak i na profilu Alivii na Facebook’u.

W krytycznych sytuacjach fundacja pomaga organizować środki finansowe na świadczenia medyczne dla chorych, które nie są finansowane z NFZ. Zbiórkę funduszy umożliwia Onkozbiórka, które Alivia prowadzi dla potrzebujących.