Gdzie zapisać dziecko na szczepienie przeciw HPV? Problemy z rejestracją online

Facebook
Twitter
LinkedIn
Email

Szczepienia przeciw HPV to kluczowy element profilaktyki onkologicznej, jednak rodzice napotykają trudności w zapisaniu na nie swoich dzieci. Okazuje się, że w wielu placówkach Podstawowej Opieki Zdrowotnej (POZ) rejestracja przez Internetowe Konto Pacjenta (IKP) i aplikację moje IKP nie jest dostępna. W praktyce oznacza to, że jedyną opcją zapisania dziecka na szczepienie pozostaje bezpośredni kontakt z przychodnią, co stanowi istotną barierę organizacyjną i czasową.

Zwróciliśmy się w tej sprawie do Wojciecha Demediuka z Departamentu e-Zdrowia. W przesłanym piśmie wskazaliśmy, że od września ubiegłego roku rejestracja online stała się jedynie opcjonalnym narzędziem dla placówek POZ. W efekcie rodzice nie mogą szybko sprawdzić, gdzie dostępne są terminy szczepień, co znacząco utrudnia dostęp do programu. To niepokojące w kontekście alarmująco niskiego poziomu wyszczepialności – obecnie wynosi on jedynie 12%, podczas gdy celem na rok 2028 jest osiągnięcie 60%.

Dodatkowo obserwujemy wzrost liczby nowotworów HPV-zależnych, w tym nowotworów głowy i szyi, gdzie liczba nowych rozpoznań w ciągu ostatnich 10 lat wzrosła o 25%. W tej sytuacji kluczowe jest maksymalne uproszczenie procesu rejestracji na szczepienia.

Dodaj chorym odwagi!

Pomagamy chorym na raka w finansowaniu terapii, konsultacji, badań i dojazdów do ośrodka leczenia, a także edukujemy i reprezentujemy pacjentów w debacie publicznej.

W piśmie zwróciliśmy się z pytaniami:

  1. Czy planowane są działania mające na celu obowiązkowe udostępnianie terminów na szczepienia przez IKP i mojeIKP?
  2. Czy przewidziane są inicjatywy motywujące placówki POZ do udostępniania terminów online?

Apelujemy o ponowną analizę sytuacji oraz podjęcie działań ułatwiających rejestrację na szczepienia przeciw HPV. Sprawna organizacja procesu szczepień to nie tylko wygoda, ale przede wszystkim skuteczny sposób na walkę z nowotworami HPV-zależnymi.

Będziemy na bieżąco informować o odpowiedzi Ministerstwa Zdrowia i dalszych krokach w tej sprawie. Z pełną treścią pisma można zapoznać się tutaj.

Zapisz się, aby otrzymywać najświeższe informacje ze świata onkologii!

Fundacja Onkologiczna Alivia powstała w kwietniu 2010 roku. Założycielem jest Bartosz Poliński – starszy brat Agaty, u której 3 lata wcześniej, w wieku 28 lat, został zdiagnozowany zaawansowany rak. Rodzeństwo namówiło do współpracy innych.

W momencie diagnozy rokowania Agaty były niepomyślne. Rodzeństwo zmobilizowało się do poszukiwania najbardziej optymalnych metod leczenia. Nie było to łatwe – po drodze musieli zmierzyć się z niewydolnym systemem opieki onkologicznej, trudnościami formalnymi i problemami finansowymi. Szczęśliwie, udało się im pokonać te przeszkody. Agacie udało się również odzyskać zdrowie i odmienić fatalne rokowania. Doświadczenia te, stały się inspiracją do powołania organizacji, która pomaga pacjentom onkologicznym w trudnym procesie leczenia.

Fundacja naświetla problem występowania chorób nowotworowych. Propaguje także proaktywną postawę wobec choroby nowotworowej i przejęcie inicjatywy w jej leczeniu: zdobywanie przez chorych i bliskich jak największej ilości danych na temat danego przypadku, podejmowania decyzji dotyczących leczenia wspólnie z lekarzem. Podpowiada również sposoby ułatwiające szybkie dotarcie do kosztownych badań w ramach NFZ (onkoskaner.pl), informacji o nowotworach złośliwych i ich leczeniu, jak również publikuje w języku polskim nowości onkologiczne ze świata na swojej stronie, jak i na profilu Alivii na Facebook’u.

W krytycznych sytuacjach fundacja pomaga organizować środki finansowe na świadczenia medyczne dla chorych, które nie są finansowane z NFZ. Zbiórkę funduszy umożliwia Onkozbiórka, które Alivia prowadzi dla potrzebujących.