II konferencja Puckiego Hospicjum

Facebook
Twitter
LinkedIn
Email

2 grudnia odbędzie się II konferencja Puckiego Hospicjum „O dobrym umieraniu w rodzinie i wśród bliskich”. Choć wydarzenie ma naukowo-szkoleniowy charakter, skierowane jest zarówno do profesjonalistów – medyków, psychologów, badaczy czy opiekunów, jak i każdej osoby, która znajdzie przestrzeń na refleksję na temat odchodzenia.


Dodaj chorym odwagi!

Pomagamy chorym na raka w finansowaniu terapii, konsultacji, badań i dojazdów do ośrodka leczenia, a także edukujemy i reprezentujemy pacjentów w debacie publicznej.

Dobrze żyć i dobrze umierać


Opieka nad osobami śmiertelnie chorymi to wyjątkowy rodzaj pracy, a zarazem ogromny przywilej. Dobre umieranie – współczesne ars bene moriendi – to przede wszystkim czas dobrej jakości życia i umocnienie poczucia godności człowieka w obliczu zbliżającej się śmierci. Dobre umieranie to taki czas, jakiego byśmy sobie życzyli – mówi Anna Jochim-Labuda, dyrektor Puckiego Hospicjum, organizatora konferencji.


Jak rozmawiać w obliczu umierania, śmierci i żałoby? Jak przygotować się do śmierci swojej i bliskich? Jak towarzyszyć umierającemu? – wokół tych obszarów skupia się program konferencji.


Podczas wydarzenia eksperci zaprezentują drugą edycję „Raportu o dobrym umieraniu.” W publikacji znajdziemy nie tylko wyniki badań, ale także praktyczne narzędzia przygotowane przez multidyscyplinarny zespół ekspertów.


Zacznijmy rozmawiać


Aby wziąć udział w konferencji online wystarczy zarejestrować się na https://konferencja-hospicjum.pl/#rejestracja. Wszyscy uczestnicy otrzymają certyfikaty oraz dostęp do materiałów z konferencji.

Wydarzenie rozpoczyna cykl konferencji „O dobrym umieraniu”. Kolejne edycje planowane są co 2 lata. Opiekę naukową nad nadchodzącym wydarzeniem objęła dr Agnieszka Janiak komunikolog, tanatolog, adiunkt Dolnośląskiej Szkoły Wyższej; od 2012 roku realizuje w USA i Polsce projekt badawczy dotyczący sensitive communication – komunikacji w sytuacjach trudnych oraz tanatoedukacji.


*Źródło: Raport o dobrym umieraniu. Druga edycja. Zaufaj bliskości, Puck, 2022, Puckie Hospicjum, badania przeprowadzone metodą CAWI.


Więcej informacji o wydarzeniu: https://konferencja-hospicjum.pl/.

Zapisz się, aby otrzymywać najświeższe informacje ze świata onkologii!

Działaj teraz!

Moglibyśmy uniknąć zgonów ponad 30 tysięcy osób rocznie – 30 tysięcy naszych najbliższych, którzy mogliby żyć – gdyby dostęp do leczenia był na wyższym poziomie.

Podpisz petycję!

Fundacja Onkologiczna Alivia powstała w kwietniu 2010 roku. Założycielem jest Bartosz Poliński – starszy brat Agaty, u której 3 lata wcześniej, w wieku 28 lat, został zdiagnozowany zaawansowany rak. Rodzeństwo namówiło do współpracy innych.

W momencie diagnozy rokowania Agaty były niepomyślne. Rodzeństwo zmobilizowało się do poszukiwania najbardziej optymalnych metod leczenia. Nie było to łatwe – po drodze musieli zmierzyć się z niewydolnym systemem opieki onkologicznej, trudnościami formalnymi i problemami finansowymi. Szczęśliwie, udało się im pokonać te przeszkody. Agacie udało się również odzyskać zdrowie i odmienić fatalne rokowania. Doświadczenia te, stały się inspiracją do powołania organizacji, która pomaga pacjentom onkologicznym w trudnym procesie leczenia.

Fundacja naświetla problem występowania chorób nowotworowych. Propaguje także proaktywną postawę wobec choroby nowotworowej i przejęcie inicjatywy w jej leczeniu: zdobywanie przez chorych i bliskich jak największej ilości danych na temat danego przypadku, podejmowania decyzji dotyczących leczenia wspólnie z lekarzem. Podpowiada również sposoby ułatwiające szybkie dotarcie do kosztownych badań w ramach NFZ (onkoskaner.pl), informacji o nowotworach złośliwych i ich leczeniu, jak również publikuje w języku polskim nowości onkologiczne ze świata na swojej stronie, jak i na profilu Alivii na Facebook’u.

W krytycznych sytuacjach fundacja pomaga organizować środki finansowe na świadczenia medyczne dla chorych, które nie są finansowane z NFZ. Zbiórkę funduszy umożliwia Onkozbiórka, które Alivia prowadzi dla potrzebujących.