Innowacje w hematoonkologii – ocena dostępności w Polsce

Facebook
Twitter
LinkedIn
Email

22 maja w Warszawie odbyło się seminarium „Innowacje w hematoonkologii – ocena dostępności w Polsce”, zorganizowane  przez Fundację Watch Health Care (WHC).

Profesor Wiesław Jędrzejczak – krajowy konsultant ds. hematologi, naświetlał problemy z dostępem do nowoczesnych terapii w nowym systemie refundacyjnym. W Polsce, mimo pozytywnej rekomendacji Agencji Oceny Technologii Medycznych, dostęp do niektórych nowoczesnych substancji, stosowanych w chemioterapii na całym świecie, nadal jest bardzo ograniczony. Sytuacja staje się jeszcze gorsza, ponieważ ograniczenia zaczęły pojawiać się także tam, gdzie wcześniej ich w Polsce nie było.

Dodatkowo dochodzi problem niekonstytucyjnej nierówności dostępu do chemioterapii niestandardowych na terenie Polski. Problem ten poruszył w swoim wystąpieniu Lek. Krzysztof Łanda.

Przewidziany był również czas na oddanie głosu przestawicielom Ministerstwa Zdrowia i Narodowego Funduszu Zdrowia, ale pomimo zaproszeń, przedstawiciele władz byli nieobecni.

Fundacja Alivia, w imieniu młodych pacjentów onkologicznych, brała udział w spotkaniu. Wierzymy, że dzięki aktywnej postawie problemy, z którymi mierzą się chorzy, będą skutecznie rozwiązywane.

Nie moglibyśmy działać bez wsparcia naszych Darczyńców. Pomóż nam działać dalej!

monster-aim-1.png

Działaj teraz!

Moglibyśmy uniknąć zgonów ponad 30 tysięcy osób rocznie – 30 tysięcy naszych najbliższych, którzy mogliby żyć – gdyby dostęp do leczenia był na wyższym poziomie.

Podpisz petycję!

 

Fundacja Onkologiczna Alivia powstała w kwietniu 2010 roku. Założycielem jest Bartosz Poliński – starszy brat Agaty, u której 3 lata wcześniej, w wieku 28 lat, został zdiagnozowany zaawansowany rak. Rodzeństwo namówiło do współpracy innych.

W momencie diagnozy rokowania Agaty były niepomyślne. Rodzeństwo zmobilizowało się do poszukiwania najbardziej optymalnych metod leczenia. Nie było to łatwe – po drodze musieli zmierzyć się z niewydolnym systemem opieki onkologicznej, trudnościami formalnymi i problemami finansowymi. Szczęśliwie, udało się im pokonać te przeszkody. Agacie udało się również odzyskać zdrowie i odmienić fatalne rokowania. Doświadczenia te, stały się inspiracją do powołania organizacji, która pomaga pacjentom onkologicznym w trudnym procesie leczenia.

Fundacja naświetla problem występowania chorób nowotworowych u osób młodych. Propaguje także proaktywną postawę wobec choroby nowotworowej i przejęcie inicjatywy w jej leczeniu: zdobywanie przez chorych i bliskich jak największej ilości danych na temat danego przypadku, podejmowania decyzji dotyczących leczenia wspólnie z lekarzem. Podpowiada również sposoby ułatwiające szybkie dotarcie do kosztownych badań w ramach NFZ (kolejkoskop.pl), informacji o nowotworach złośliwych i ich leczeniu, jak również publikuje w języku polskim nowości onkologiczne ze świata na swojej stronie, jak i na profilu Alivii na Facebook’u.

W krytycznych sytuacjach fundacja pomaga organizować środki finansowe na świadczenia medyczne dla chorych, które nie są finansowane z NFZ. Zbiórkę funduszy umożliwia Program Skarbonka, które Alivia prowadzi dla potrzebujących.