Lepiej działać niż omijać temat rakiem

Facebook
Twitter
LinkedIn
Email

Statystyki mówią, że co czwarty Polak będzie musiał zmierzyć się z rakiem. Kampania społeczna Nationale-Nederlanden przedstawia to wyjątkowo wyraźnie i zachęca do działania.

Z naszego raportu „Dostęp pacjentów onkologicznych do terapii lekowych w Polsce na tle aktualnej wiedzy medycznej”, z 2017 r. wynika, że co czwarty Polak zachoruje na raka w ciągu swojego życia. Eksperci już mówią o „onkologicznym tsunami”, które przetacza się przez Polskę.

Dlatego Nationale-Nederlanden, w partnerstwie z Alivią oraz portalem Medonet, rozpoczęło kampanię społeczną „Lepiej działać niż omijać temat rakiem”. Zachęca w niej do prowadzenia zdrowego trybu życia i wyeliminowania czynników ryzyka rozwoju nowotworów. Przypomina również, by zadbać o finansowe bezpieczeństwo na wypadek poważnej choroby.

Na początek Nationale-Nederlanden sprawdziło, jak Polacy reagują na te dramatyczne statystyki. Na parkingu przy centrum handlowym co czwarte miejsce parkingowe zostało oznaczone specjalną naklejką z informacją, że co czwarty z nas w ciągu swojego życia usłyszy diagnozę nowotworu. Reakcje klientów rejestrowała z ukrycia kamera.


Pytani o swoje odczucia kierowcy i przechodnie odpowiadali różnie. Niektórzy są w szoku: „Naprawdę tyle?”, „Ludzie powinni o tym wiedzieć”, „Gdyby tylko każdy codziennie rano to przeczytał…”. Inni znali temat z własnych doświadczeń: „W rodzinie mam osoby, które walczą z nowotworem”, „Sama chorowałam…”. Jedna z kobiet ma smutną refleksję: „To taka normalność”.

Dlatego razem z Nationale-Nederlanden zachęcamy: już dziś rzucajmy palenie, ograniczmy ilość spożywanego alkoholu, zwiększajmy aktywność fizyczną i zacznijmy wprowadzać zdrowe nawyki żywieniowe w życie. Przestańmy także odkładać badania profilaktyczne na jutro. Zbadajmy się dzisiaj – im wcześniej nowotwór zostanie wykryty, tym większa szansa na jego wyleczenie.

Wiemy, że podczas epidemii dostęp do opieki medycznej pozostaje utrudniony. Pacjenci rzadziej i później zgłaszają się do lekarzy, a w przypadku nowotworu późne rozpoznanie komplikuje proces leczenia. COVID spowodował znaczny spadek ilości diagnozowanych pacjentów, wystawionych kart DILO, czy wykonywanych zabiegów chirurgicznych. To oznacza, że coraz więcej osób usłyszy diagnozę już w zaawansowanym stadium, a ich leczenie będzie się przedłużać.

Pamiętajmy, że lepiej działać niż omijać trudne tematy dotyczące naszego zdrowia.

Nie moglibyśmy działać bez wsparcia naszych Darczyńców. Pomóż nam działać dalej!

monster-aim-1.png

Działaj teraz!

Moglibyśmy uniknąć zgonów ponad 30 tysięcy osób rocznie – 30 tysięcy naszych najbliższych, którzy mogliby żyć – gdyby dostęp do leczenia był na wyższym poziomie.

 

Fundacja Onkologiczna Alivia powstała w kwietniu 2010 roku. Założycielem jest Bartosz Poliński – starszy brat Agaty, u której 3 lata wcześniej, w wieku 28 lat, został zdiagnozowany zaawansowany rak. Rodzeństwo namówiło do współpracy innych.

W momencie diagnozy rokowania Agaty były niepomyślne. Rodzeństwo zmobilizowało się do poszukiwania najbardziej optymalnych metod leczenia. Nie było to łatwe – po drodze musieli zmierzyć się z niewydolnym systemem opieki onkologicznej, trudnościami formalnymi i problemami finansowymi. Szczęśliwie, udało się im pokonać te przeszkody. Agacie udało się również odzyskać zdrowie i odmienić fatalne rokowania. Doświadczenia te, stały się inspiracją do powołania organizacji, która pomaga pacjentom onkologicznym w trudnym procesie leczenia.

Fundacja naświetla problem występowania chorób nowotworowych u osób młodych. Propaguje także proaktywną postawę wobec choroby nowotworowej i przejęcie inicjatywy w jej leczeniu: zdobywanie przez chorych i bliskich jak największej ilości danych na temat danego przypadku, podejmowania decyzji dotyczących leczenia wspólnie z lekarzem. Podpowiada również sposoby ułatwiające szybkie dotarcie do kosztownych badań w ramach NFZ (kolejkoskop.pl), informacji o nowotworach złośliwych i ich leczeniu, jak również publikuje w języku polskim nowości onkologiczne ze świata na swojej stronie, jak i na profilu Alivii na Facebook’u.

W krytycznych sytuacjach fundacja pomaga organizować środki finansowe na świadczenia medyczne dla chorych, które nie są finansowane z NFZ. Zbiórkę funduszy umożliwia Program Skarbonka, które Alivia prowadzi dla potrzebujących.