Opublikowana w ubiegłym tygodniu lista leków o ugruntowanej skuteczności to nie tylko potencjał do refundacji kolejnych terapii onkologicznych w Polsce, ale także przykład, jak skutecznie można kreować politykę refundacyjną w oparciu o dialog pomiędzy organizacjami pacjenckimi, Ministerstwem Zdrowia i innymi interesariuszami systemu ochrony zdrowia.
To również dowód na to, że działania podejmowane przez Onkofundację Alivia – zarówno w wymiarze analitycznym, jak i rzeczniczym – realnie inspirują decydentów do wdrażania oczekiwanych zmian systemowych.
Wnioski o objęcie refundacją
Od 7 lat Fundacja Alivia, w ramach projektu Alivia Oncoindex, monitoruje dostęp pacjentów w Polsce do nowoczesnych terapii onkologicznych, analizując status refundacyjny leków zarejestrowanych przez Europejską Agencję Leków (EMA) i rekomendowanych przez Europejskie Towarzystwo Onkologii Klinicznej (ESMO). Dane te, gromadzone systematycznie, wskazują, że mimo dynamicznego wzrostu ilości refundowanych terapii, wiele wciąż pozostaje niedostępnych dla polskiego pacjenta.
Już od 2023 roku Onkofundacja Alivia w oficjalnych pismach do Ministerstwa Zdrowia oraz INFARMY (Związek Pracodawców Innowacyjnych Firm Farmaceutycznych) wskazywała, że aż 36 spośród 44 terapii lekowych nierefundowanych w Polsce, zarejestrowanych przez EMA w ostatnich 15 latach i rekomendowanych przez ESMO w leczeniu nowotworów o najwyższej umieralności, nie doczekało się nawet wniosku refundacyjnego lub postępowania były umarzane na wniosek firm farmaceutycznych.
Dodaj chorym odwagi!
Pomagamy chorym na raka w finansowaniu terapii, konsultacji, badań i dojazdów do ośrodka leczenia, a także edukujemy i reprezentujemy pacjentów w debacie publicznej.
Dzięki determinacji Fundacji Alivia, systematycznemu monitorowaniu problemu oraz współpracy z Departamentem Polityki Lekowej, lista nierefundowanych, a zalecanych w wytycznych ESMO terapii, stała się ważnym przyczynkiem do pierwszej listy leków o ugruntowanej skuteczności.
Apel do firm farmaceutycznych
Pomimo postępów w procesie refundacyjnym, jedną z kluczowych barier pozostaje czas od rejestracji leku przez EMA do złożenia wniosku refundacyjnego w Polsce.
Onkofundacja Alivia zachęca firmy farmaceutyczne do składania uproszczonych wniosków refundacyjnych dla leków o ugruntowanej skuteczności, które są już standardem leczenia w Europie i deklaruje, że będzie nadal monitorować procesy refundacyjne oraz inspirować wszystkich interesariuszy do działania na rzecz poprawy dostępności nowoczesnych terapii. Bo w onkologii czas to życie.
Źródła:
- Korespondencja Fundacji Alivia z Ministerstwem Zdrowia, Departamentem Polityki Lekowej i Farmacji oraz INFARMA
- oncoindex.org
- Raport – doświadczenia pacjenta 2025