Listopadowa lista refundacyjna bez przełomu

Facebook
Twitter
LinkedIn
Email

W wykazie refundowanych leków, środków spożywczych specjalnego przeznaczenia żywieniowego oraz wyrobów medycznych, który ma wejść w życie 1 listopada 2021 r. próżno szukać przełomowych zmian, na które od lat czekają pacjenci onkologiczni. 

Znalazły się w nim tylko dwie nowości dla chorych na raka. To umożliwienie terapii wenetoklaksem w skojarzeniu z rytuksymabem szerszej populacji chorych na przewlekłą białaczkę limfocytową, oraz objęcie refundacją molekuły cemiplimab, w ramach nowego programu lekowego B.125 leczenia chorych na zaawansowanego raka kolczystokomórkowego skóry.


Te zmiany, choć oczywiście ważne, dotyczą jednak małych populacji chorych i nie przekładają się na wyraźną poprawę dostępności do nowoczesnych terapii onkologicznych.

Przypomnijmy, że w Polsce chorzy mają pełny dostęp jedynie do 27 ze 132 terapii rekomendowanych przez Europejskie Towarzystwo Onkologii Klinicznej (ESMO) i zarejestrowanych w ciągu ostatnich 15 lat.

Na 132 terapie tylko 27 jest refundowanych zgodnie z wytycznymi ESMO. Kolejnych 46 substancji jest refundowanych z ograniczeniami, a 59 leków nie jest w ogóle dostępnych. NFZ nie zapłaci za nie, pomimo że ich stosowanie jest wskazane na bazie aktualnej wiedzy medycznej. To oznacza, że polscy pacjenci nie mogą korzystać z prawie połowy zalecanych terapii onkologicznych. Nowa lista refundacyjna nie wyrównuje przepaści, jaka dzieli nas od europejskich standardów.  

Należy jednak bardzo podkreślić pozytywną i wyczekiwaną zmianę, jaką jest pojawienie się na liście refundacyjnej szczepionki przeciwko wirusowi brodawczaka ludzkiego HPV

Ta szczepionka wpisuje się w program profilaktyki zmian przednowotworowych narządów płciowych i odbytu (szyjki macicy, sromu, pochwy, prącia i odbytu) oraz raka szyjki macicy i raka odbytu, a  także chroni przed niektórymi nowotworami głowy i szyi. Szczepionka będzie częściowo refundowana dla osób od ukończenia 9. roku życia.

Mamy nadzieję, że w najbliższym czasie wystartuje program powszechnych szczepień przeciw HPV. Przypominamy, że jesteśmy jedynym krajem w Europie, który do tej pory nie wdrożył takiego programu, choć według zapisów Narodowej Strategii Onkologicznej powinien wystartować już w 2020 r.

Nie moglibyśmy działać bez wsparcia naszych Darczyńców. Pomóż nam działać dalej!

monster-aim-1.png

jak uzyskać zniżkę na przejazd?

WAŻNE:

Zniżka dostępna jest dla pacjentów korzystających z aplikacji iTaxi i płacących za przejazd w aplikacji (podpięta karta płatnicza)

  1. Pobierz i zainstaluj  aplikację iTaxi na swoim telefonie
  2. Kod zniżkowy dla użytkowników serwisu Alivia to FUNDACJAALIVIA 
  3. Każdy użytkownik może z kodu skorzystać dowolną ilość razy
  4. Użytkownik korzystający z kodu otrzymuje rabat w wysokości 10% kwoty rachunku (max 10 PLN na jeden przejazd) 

 

Fundacja Onkologiczna Alivia powstała w kwietniu 2010 roku. Założycielem jest Bartosz Poliński – starszy brat Agaty, u której 3 lata wcześniej, w wieku 28 lat, został zdiagnozowany zaawansowany rak. Rodzeństwo namówiło do współpracy innych.

W momencie diagnozy rokowania Agaty były niepomyślne. Rodzeństwo zmobilizowało się do poszukiwania najbardziej optymalnych metod leczenia. Nie było to łatwe – po drodze musieli zmierzyć się z niewydolnym systemem opieki onkologicznej, trudnościami formalnymi i problemami finansowymi. Szczęśliwie, udało się im pokonać te przeszkody. Agacie udało się również odzyskać zdrowie i odmienić fatalne rokowania. Doświadczenia te, stały się inspiracją do powołania organizacji, która pomaga pacjentom onkologicznym w trudnym procesie leczenia.

Fundacja naświetla problem występowania chorób nowotworowych u osób młodych. Propaguje także proaktywną postawę wobec choroby nowotworowej i przejęcie inicjatywy w jej leczeniu: zdobywanie przez chorych i bliskich jak największej ilości danych na temat danego przypadku, podejmowania decyzji dotyczących leczenia wspólnie z lekarzem. Podpowiada również sposoby ułatwiające szybkie dotarcie do kosztownych badań w ramach NFZ (kolejkoskop.pl), informacji o nowotworach złośliwych i ich leczeniu, jak również publikuje w języku polskim nowości onkologiczne ze świata na swojej stronie, jak i na profilu Alivii na Facebook’u.

W krytycznych sytuacjach fundacja pomaga organizować środki finansowe na świadczenia medyczne dla chorych, które nie są finansowane z NFZ. Zbiórkę funduszy umożliwia Program Skarbonka, które Alivia prowadzi dla potrzebujących.