KRS 0000358654

Prosimy resort zdrowia o pomoc w walce z tzw. „medycyną alternatywną”

Facebook
Twitter
LinkedIn
Email

Dzisiaj wystosowaliśmy pismo do resortu zdrowia, aby Agencja Oceny Technologii Medycznych i Taryfikacji przygotowała opinie w sprawie metod stosowanych w ramach tzw. „medycyny alternatywnej”. Niestety jest to coraz większy problem w onkologii. Nie ma tygodnia, aby nie kontaktowali się z nami pacjenci lub ich rodziny pytając o metody alternatywne lub przekonując nas do ich skuteczności. Niestety fakty naukowe nie przemawiają za tymi sposobami. Niestety zdarza się, że chorzy decydują się zrezygnować z konwencjonalnej terapii na rzecz niesprawdzonych metod, co prowadzi do nieodwracalnych konsekwencji.

W piśmie prosimy resort zdrowia o zlecenie zbadania najbardziej rozpowszechnionych metod z zakresu „medycyny alternatywnej”. Poniżej przedstawiamy treść naszego pisma:

Szanowny Panie Ministrze,

zwracam się do Pana z uprzejmą prośbą o przygotowanie zlecenia dla Agencji Oceny Technologii Medycznych i Taryfikacji w sprawie przygotowania Rady Przejrzystości dla metod stosowanych w ramach tzw. „medycyny alternatywnej”. Mamy nadzieję, że pierwsze zlecenie mogłoby dotyczyć akupunktury czy akupresury, zaś kolejne – innych metod wskazanych przez specjalistów Polskiej Ligi Walki z Rakiem w ramach projektu „Rak niekonwencjonalnie”[1].

W ramach działalności Fundacji kontaktują się z nami pacjenci lub członkowie ich rodzin, pytając o zasadność stosowania metod o niepotwierdzonej skuteczności i bezpieczeństwie stosowania. Niestety niewystarczająca pozycja edukacji zdrowotnej na etapie kształcenia podstawowego oraz ponadpodstawowego powoduje, że wielu naszych rodaków nie posiada wiedzy pozwalającej odróżnić medycynę opartą na faktach od metod, których stosowanie może prowadzić do nieodwracalnych szkód zdrowotnych. Chociaż najbardziej widocznym przejawem tego zjawiska są rosnące w siłę ruchy antyszczepionkowe, również diagnostyka i leczenie chorób nowotworowych nie pozostają wolne od tych niepokojących wpływów. W ostatnich latach Rada Przejrzystości w ramach Agencja Oceny Technologii Medycznych i Taryfikacji, mocą swojego autorytetu przyjęła stanowisko w sprawie stosowania wlewów dożylnych z witaminy C. Opublikowany dokument służy nam często w dyskusjach z chorymi, którzy rozważają rezygnację z konwencjonalnej terapii na rzecz właśnie wlewów. Liczymy, że konsekwentna publikacja stanowisk Rady Przejrzystości w odniesieniu
do najbardziej rozpowszechnionych metod z zakresu medycyny alternatywnej pozwoliłaby na wypracowanie materiałów służących walce z niewiedzą kosztująca zdrowie i życie chorych. Ze swojej strony zapewniamy o podjęciu niezbędnych działań, zmierzających do popularyzacji wypracowanych dokumentów.

Mam nadzieję, że przychyli się Pan do mojej prośby. W przypadku konieczności omówienia sprawy pozostaję do Pańskiej dyspozycji (tel. 793554411, mail: wojciech.wisniewski@alivia.org.pl,

[1] http://ligawalkizrakiem.pl/rak-niekonwencjonalnie.

Zapisz się, aby otrzymywać najświeższe informacje ze świata onkologii!

Fundacja Onkologiczna Alivia powstała w kwietniu 2010 roku. Założycielem jest Bartosz Poliński – starszy brat Agaty, u której 3 lata wcześniej, w wieku 28 lat, został zdiagnozowany zaawansowany rak. Rodzeństwo namówiło do współpracy innych.

W momencie diagnozy rokowania Agaty były niepomyślne. Rodzeństwo zmobilizowało się do poszukiwania najbardziej optymalnych metod leczenia. Nie było to łatwe – po drodze musieli zmierzyć się z niewydolnym systemem opieki onkologicznej, trudnościami formalnymi i problemami finansowymi. Szczęśliwie, udało się im pokonać te przeszkody. Agacie udało się również odzyskać zdrowie i odmienić fatalne rokowania. Doświadczenia te, stały się inspiracją do powołania organizacji, która pomaga pacjentom onkologicznym w trudnym procesie leczenia.

Fundacja naświetla problem występowania chorób nowotworowych u osób młodych. Propaguje także proaktywną postawę wobec choroby nowotworowej i przejęcie inicjatywy w jej leczeniu: zdobywanie przez chorych i bliskich jak największej ilości danych na temat danego przypadku, podejmowania decyzji dotyczących leczenia wspólnie z lekarzem. Podpowiada również sposoby ułatwiające szybkie dotarcie do kosztownych badań w ramach NFZ (kolejkoskop.pl), informacji o nowotworach złośliwych i ich leczeniu, jak również publikuje w języku polskim nowości onkologiczne ze świata na swojej stronie, jak i na profilu Alivii na Facebook’u.

W krytycznych sytuacjach fundacja pomaga organizować środki finansowe na świadczenia medyczne dla chorych, które nie są finansowane z NFZ. Zbiórkę funduszy umożliwia Onkozbiórka, które Alivia prowadzi dla potrzebujących.