MZ zapowiada więcej środków ochrony i testy we wszystkich szpitalach

Facebook
Twitter
LinkedIn
Email

Minister Zdrowia poinformował, że NFZ będzie płacił wszystkim szpitalom za testy na obecność koronawirusa, a szpitale onkologiczne otrzymają więcej środków ochrony osobistej.       

Podpisano już nowelizację zarządzenia prezesa NFZ, dotyczącą rozliczania świadczeń medycznych związanych z zapobieganiem, przeciwdziałaniem i zwalczaniem COVID-19. Nowe przepisy przewidują, że NFZ zapłaci za badania pacjentów i personelu medycznego na obecność wirusa SARS-CoV-2 ze wszystkich szpitali w Polsce, a nie tylko ze szpitali z oddziałami zakaźnymi.[1]

Minister Zdrowia potwierdził również, że przekazuje kolejne partie środków ochrony osobistej do szpitali jednoimiennych, do 90 szpitali z oddziałami zakaźnymi, a także do 500 szpitali gdzie są oddziały onkologiczne i hematologiczne. W kolejnych tygodniach będą kolejne dostawy – zapowiedział Łukasz Szumowski.[2]

Jeden z wiceministrów zapewnił również publicznie, że w pierwszej kolejności trafia one do ośrodków onkologicznych.

Podoba Ci się to co robimy? Nasze działania są możliwe dzięki regularnym darowiznom od indywidualnych osób. Pomóż nam walczyć dalej! Dołącz do Pogromców Raka!

Cieszymy się  że nasze opinie dotyczące wymaganych zabezpieczeń dla placówek onkologicznych podzieliło Ministerstwo Zdrowia oraz Narodowy Fundusz Zdrowia. Żałujemy, że postulat testów przesiewowych dla personelu, wykonywanych co tydzień w ośrodkach onkologicznych, nie został zrealizowany. Przypominamy, że z apelem o podjęcie takich kroków zwracaliśmy się do Ministerstwa dwukrotnie, 12 marca oraz 31 marca.


[1] https://www.nfz.gov.pl/zarzadzenia-prezesa/zarzadzenia-prezesa-nfz/zarzadzenie-nr-512020dsoz,7163.html

[2] https://www.politykazdrowotna.com/56855,rzad-wiecej-testow-maseczek-rekawiczek-i-respiratorow

DZIAŁAJ TERAZ!

Pacjenci onkologiczni z obniżoną odpornością, szczególnie podczas immunoterapii, chemioterapii i radioterapii, to grupa wyjątkowo narażona na zachorowania wirusowe. Zgłaszając się do szpitala – ryzykują życiem.

Aktualności