MZ zapowiada więcej środków ochrony i testy we wszystkich szpitalach

Facebook
Twitter
LinkedIn
Email

Minister Zdrowia poinformował, że NFZ będzie płacił wszystkim szpitalom za testy na obecność koronawirusa, a szpitale onkologiczne otrzymają więcej środków ochrony osobistej.       

Podpisano już nowelizację zarządzenia prezesa NFZ, dotyczącą rozliczania świadczeń medycznych związanych z zapobieganiem, przeciwdziałaniem i zwalczaniem COVID-19. Nowe przepisy przewidują, że NFZ zapłaci za badania pacjentów i personelu medycznego na obecność wirusa SARS-CoV-2 ze wszystkich szpitali w Polsce, a nie tylko ze szpitali z oddziałami zakaźnymi.[1]

Minister Zdrowia potwierdził również, że przekazuje kolejne partie środków ochrony osobistej do szpitali jednoimiennych, do 90 szpitali z oddziałami zakaźnymi, a także do 500 szpitali gdzie są oddziały onkologiczne i hematologiczne. W kolejnych tygodniach będą kolejne dostawy – zapowiedział Łukasz Szumowski.[2]

Jeden z wiceministrów zapewnił również publicznie, że w pierwszej kolejności trafia one do ośrodków onkologicznych.

Cieszymy się  że nasze opinie dotyczące wymaganych zabezpieczeń dla placówek onkologicznych podzieliło Ministerstwo Zdrowia oraz Narodowy Fundusz Zdrowia. Żałujemy, że postulat testów przesiewowych dla personelu, wykonywanych co tydzień w ośrodkach onkologicznych, nie został zrealizowany. Przypominamy, że z apelem o podjęcie takich kroków zwracaliśmy się do Ministerstwa dwukrotnie, 12 marca oraz 31 marca.


[1] https://www.nfz.gov.pl/zarzadzenia-prezesa/zarzadzenia-prezesa-nfz/zarzadzenie-nr-512020dsoz,7163.html

[2] https://www.politykazdrowotna.com/56855,rzad-wiecej-testow-maseczek-rekawiczek-i-respiratorow

Nie moglibyśmy działać bez wsparcia naszych Darczyńców. Pomóż nam działać dalej!

monster-aim-1.png

Działaj teraz!

Moglibyśmy uniknąć zgonów ponad 30 tysięcy osób rocznie – 30 tysięcy naszych najbliższych, którzy mogliby żyć – gdyby dostęp do leczenia był na wyższym poziomie.

Podpisz petycję!

 

Fundacja Onkologiczna Alivia powstała w kwietniu 2010 roku. Założycielem jest Bartosz Poliński – starszy brat Agaty, u której 3 lata wcześniej, w wieku 28 lat, został zdiagnozowany zaawansowany rak. Rodzeństwo namówiło do współpracy innych.

W momencie diagnozy rokowania Agaty były niepomyślne. Rodzeństwo zmobilizowało się do poszukiwania najbardziej optymalnych metod leczenia. Nie było to łatwe – po drodze musieli zmierzyć się z niewydolnym systemem opieki onkologicznej, trudnościami formalnymi i problemami finansowymi. Szczęśliwie, udało się im pokonać te przeszkody. Agacie udało się również odzyskać zdrowie i odmienić fatalne rokowania. Doświadczenia te, stały się inspiracją do powołania organizacji, która pomaga pacjentom onkologicznym w trudnym procesie leczenia.

Fundacja naświetla problem występowania chorób nowotworowych u osób młodych. Propaguje także proaktywną postawę wobec choroby nowotworowej i przejęcie inicjatywy w jej leczeniu: zdobywanie przez chorych i bliskich jak największej ilości danych na temat danego przypadku, podejmowania decyzji dotyczących leczenia wspólnie z lekarzem. Podpowiada również sposoby ułatwiające szybkie dotarcie do kosztownych badań w ramach NFZ (kolejkoskop.pl), informacji o nowotworach złośliwych i ich leczeniu, jak również publikuje w języku polskim nowości onkologiczne ze świata na swojej stronie, jak i na profilu Alivii na Facebook’u.

W krytycznych sytuacjach fundacja pomaga organizować środki finansowe na świadczenia medyczne dla chorych, które nie są finansowane z NFZ. Zbiórkę funduszy umożliwia Program Skarbonka, które Alivia prowadzi dla potrzebujących.