NFZ chce realizować postulaty dot. chirurgii onkologicznej

Facebook
Twitter
LinkedIn
Email

Dr Andrzej Jacyna, Prezes Narodowego Funduszu Zdrowia, zapowiedział podczas Forum Ekonomicznego w Krynicy poparcie dla pomysłu ograniczenia liczby ośrodków dokonujących zabiegów chirurgicznych w onkologii. Jest to zapowiedź zbieżna z postulatami Fundacji oraz ekspertów medycznych, z którymi wspólnie apelowaliśmy o odpowiednie kryteria jakościowe w chirurgii onkologicznej, niemożliwe do spełnienia przez specjalistów dokonujących pojedynczych operacji. Leczenie chirurgiczne powinno być scentralizowane, lecz kontynuacja leczenia (chemioterapie, radioterapia, rehabilitacja) powinna być dostępna możliwie najbliżej pacjenta. Czekamy na realizację zapowiedzi.

Zdjęcie dzięki uprzejmości portalu Politykazdrowotna.com

Dodaj chorym odwagi!

Pomagamy chorym na raka w finansowaniu terapii, konsultacji, badań i dojazdów do ośrodka leczenia, a także edukujemy i reprezentujemy pacjentów w debacie publicznej.

Zapisz się, aby otrzymywać najświeższe informacje ze świata onkologii!

Fundacja Onkologiczna Alivia powstała w kwietniu 2010 roku. Założycielem jest Bartosz Poliński – starszy brat Agaty, u której 3 lata wcześniej, w wieku 28 lat, został zdiagnozowany zaawansowany rak. Rodzeństwo namówiło do współpracy innych.

W momencie diagnozy rokowania Agaty były niepomyślne. Rodzeństwo zmobilizowało się do poszukiwania najbardziej optymalnych metod leczenia. Nie było to łatwe – po drodze musieli zmierzyć się z niewydolnym systemem opieki onkologicznej, trudnościami formalnymi i problemami finansowymi. Szczęśliwie, udało się im pokonać te przeszkody. Agacie udało się również odzyskać zdrowie i odmienić fatalne rokowania. Doświadczenia te, stały się inspiracją do powołania organizacji, która pomaga pacjentom onkologicznym w trudnym procesie leczenia.

Fundacja naświetla problem występowania chorób nowotworowych. Propaguje także proaktywną postawę wobec choroby nowotworowej i przejęcie inicjatywy w jej leczeniu: zdobywanie przez chorych i bliskich jak największej ilości danych na temat danego przypadku, podejmowania decyzji dotyczących leczenia wspólnie z lekarzem. Podpowiada również sposoby ułatwiające szybkie dotarcie do kosztownych badań w ramach NFZ (onkoskaner.pl), informacji o nowotworach złośliwych i ich leczeniu, jak również publikuje w języku polskim nowości onkologiczne ze świata na swojej stronie, jak i na profilu Alivii na Facebook’u.

W krytycznych sytuacjach fundacja pomaga organizować środki finansowe na świadczenia medyczne dla chorych, które nie są finansowane z NFZ. Zbiórkę funduszy umożliwia Onkozbiórka, które Alivia prowadzi dla potrzebujących.