Nowy portal Kolejkoskop.pl – pacjenci sprawdzają czas oczekiwania na badania

Facebook
Twitter
LinkedIn
Email

7 listopada 2014 r. został uruchomiony portal Kolejkoskop.pl stworzony przez Fundację Onkologiczną Osób Młodych – Alivia. Dzięki niemu osoby chore na nowotwory, a także inni pacjenci wymagający diagnostyki obrazowej, mogą sprawdzić jaki jest czas oczekiwania na badania diagnostyczne w ramach NFZ w publicznych i prywatnych ośrodkach.

Nie płać za badanie, skoro płacisz składkę NFZ

U osób chorych lub z podejrzeniem nowotworu, a także u innych pacjentów często konieczne jest wykonanie badań obrazowych: rezonansu magnetycznego, tomografii komputerowej lub badania PET CT. Metody te należą do kosztownych badań (kilkaset – kilka tysięcy złotych) i często przekraczają możliwości finansowe pacjentów. Czas oczekiwania na wykonanie takich badań w ramach NFZ jest natomiast bardzo różny w zależności od ośrodka. Podczas gdy w jednym ośrodku czas oczekiwania może wynosić parę dni, w innym może to być nawet kilka miesięcy. Pacjenci, lekarze ani placówki medyczne nie posiadają jednak informacji, w którym ośrodku kolejka jest obecnie najkrótsza. Z tego powodu zdarza się, że pacjent oczekuje kilka miesięcy na badanie, nie wiedząc, że w innym ośrodku może je wykonać znacznie szybciej. Skutkuje to opóźnieniem w rozpoczęciu leczenia i tym samym zmniejsza szanse pacjenta na wyzdrowienie.

Kolejkoskop pokaże, gdzie kolejka jest najkrótsza

Dzięki portalowi Kolejkoskop.pl pacjenci mogą teraz w łatwy sposób dowiedzieć się, gdzie w ich okolicy najszybciej dostaną się na badanie. Ponadto, mają również możliwość wyrażenia opinii na temat konkretnej placówki diagnostycznej oraz zgłoszenia aktualnego czasu oczekiwania w konkretnym ośrodku, aby pomóc w ten sposób innym pacjentom, którzy muszą wykonać takie samo badanie.

W dniu uruchomienia najkrótsze kolejki zarejestrowano w Legionowie – 3 dni (TK) i Białymstoku  – 2 dni ( PET-CT) i 3 dni (RM). Średnie krajowe oczekiwania na badania to 25 dni na PET-CT,  67 dni na tomografię komputerową i 158 dni na rezonans magnetyczny.

Dodaj chorym odwagi!

Pomagamy chorym na raka w finansowaniu terapii, konsultacji, badań i dojazdów do ośrodka leczenia, a także edukujemy i reprezentujemy pacjentów w debacie publicznej.

Poza informacjami od pacjentów, dane na temat długości kolejek, udostępniane na  portalu Kolejkoskop.pl, uzyskiwane są również od placówek, które nawiązały współpracę z Portalem oraz od konsultantów z Fundacji Alivia, którzy regularnie telefonują do ośrodków medycznych w celu poznania aktualnych czasów oczekiwania.

screen shot

Kolejkoskop pokaże statystyki

Na portalu znajdują się także dane statystyczne dotyczące czasów oczekiwania na badania . Twórcy projektu liczą na to, że dane te pozwolą na lepszą koordynację ruchu chorych, a także zwrócą uwagę decydentów na ewentualne problemy związane z  optymalizacją systemu dostępu do wysokokosztowych badań obrazowych, co będzie korzystne zarówno dla pacjentów, jak i całego społeczeństwa.

Projekt jest realizowany przez Alivię – Fundację Onkologiczną Osób Młodych w partnerstwie z organizacją pozarządową Kraftur z Islandii. Przedsięwzięcie jest współfinansowane z Funduszy EOG w ramach programu „Obywatele dla Demokracji”. Operatorem grantu jest Fundacja Batorego i Polska Fundacja Dzieci i Młodzieży.

baner

Zapisz się, aby otrzymywać najświeższe informacje ze świata onkologii!

Działaj teraz!

Moglibyśmy uniknąć zgonów ponad 30 tysięcy osób rocznie – 30 tysięcy naszych najbliższych, którzy mogliby żyć – gdyby dostęp do leczenia był na wyższym poziomie.

Podpisz petycję!

Fundacja Onkologiczna Alivia powstała w kwietniu 2010 roku. Założycielem jest Bartosz Poliński – starszy brat Agaty, u której 3 lata wcześniej, w wieku 28 lat, został zdiagnozowany zaawansowany rak. Rodzeństwo namówiło do współpracy innych.

W momencie diagnozy rokowania Agaty były niepomyślne. Rodzeństwo zmobilizowało się do poszukiwania najbardziej optymalnych metod leczenia. Nie było to łatwe – po drodze musieli zmierzyć się z niewydolnym systemem opieki onkologicznej, trudnościami formalnymi i problemami finansowymi. Szczęśliwie, udało się im pokonać te przeszkody. Agacie udało się również odzyskać zdrowie i odmienić fatalne rokowania. Doświadczenia te, stały się inspiracją do powołania organizacji, która pomaga pacjentom onkologicznym w trudnym procesie leczenia.

Fundacja naświetla problem występowania chorób nowotworowych u osób młodych. Propaguje także proaktywną postawę wobec choroby nowotworowej i przejęcie inicjatywy w jej leczeniu: zdobywanie przez chorych i bliskich jak największej ilości danych na temat danego przypadku, podejmowania decyzji dotyczących leczenia wspólnie z lekarzem. Podpowiada również sposoby ułatwiające szybkie dotarcie do kosztownych badań w ramach NFZ (onkoskaner.pl), informacji o nowotworach złośliwych i ich leczeniu, jak również publikuje w języku polskim nowości onkologiczne ze świata na swojej stronie, jak i na profilu Alivii na Facebook’u.

W krytycznych sytuacjach fundacja pomaga organizować środki finansowe na świadczenia medyczne dla chorych, które nie są finansowane z NFZ. Zbiórkę funduszy umożliwia Onkozbiórka, które Alivia prowadzi dla potrzebujących.