Opis za 150zł? Wątpliwe praktyki w placówce NFZ

Facebook
Twitter
LinkedIn
Email

W ramach portalu Alivia Onkoskaner– monitorującego czas oczekiwania na wykonanie poszczególnych badań obrazowych, w tym m.in. badanie rezonansem magnetycznym i tomografię komputerową, uzyskaliśmy niepokojące informacje o praktykach stosowanych w placówce NZOZ „Przychodnia” przy ul. Skłodowskiej-Curie 7 w Kościerzynie.

Podczas kontaktu z rejestracją placówki i próbą umówienia badania, naszej konsultantce zaproponowano oddzwonienie z propozycją wolnego terminu.  Przedstawiono jednocześnie możliwość przyspieszenia czasu wydania opisu, po wniesieniu opłaty „cito” w wysokości 150 zł, która sprawia, że pacjent może otrzymać opis w ciągu 10 dni.


Takie praktyki są wysoce niepokojące i wymagają wyjaśnienia. Dlatego wystosowaliśmy pismo do Pomorskiego Oddziału NFZ, w którym pytamy o zasadność takich procederów oraz o podejmowane kroki w celu zapobiegania im w przyszłości.
Będziemy informować o rozwoju sprawy.

Dodaj chorym odwagi!

Pomagamy chorym na raka w finansowaniu terapii, konsultacji, badań i dojazdów do ośrodka leczenia, a także edukujemy i reprezentujemy pacjentów w debacie publicznej.

Zapisz się, aby otrzymywać najświeższe informacje ze świata onkologii!

Fundacja Onkologiczna Alivia powstała w kwietniu 2010 roku. Założycielem jest Bartosz Poliński – starszy brat Agaty, u której 3 lata wcześniej, w wieku 28 lat, został zdiagnozowany zaawansowany rak. Rodzeństwo namówiło do współpracy innych.

W momencie diagnozy rokowania Agaty były niepomyślne. Rodzeństwo zmobilizowało się do poszukiwania najbardziej optymalnych metod leczenia. Nie było to łatwe – po drodze musieli zmierzyć się z niewydolnym systemem opieki onkologicznej, trudnościami formalnymi i problemami finansowymi. Szczęśliwie, udało się im pokonać te przeszkody. Agacie udało się również odzyskać zdrowie i odmienić fatalne rokowania. Doświadczenia te, stały się inspiracją do powołania organizacji, która pomaga pacjentom onkologicznym w trudnym procesie leczenia.

Fundacja naświetla problem występowania chorób nowotworowych. Propaguje także proaktywną postawę wobec choroby nowotworowej i przejęcie inicjatywy w jej leczeniu: zdobywanie przez chorych i bliskich jak największej ilości danych na temat danego przypadku, podejmowania decyzji dotyczących leczenia wspólnie z lekarzem. Podpowiada również sposoby ułatwiające szybkie dotarcie do kosztownych badań w ramach NFZ (onkoskaner.pl), informacji o nowotworach złośliwych i ich leczeniu, jak również publikuje w języku polskim nowości onkologiczne ze świata na swojej stronie, jak i na profilu Alivii na Facebook’u.

W krytycznych sytuacjach fundacja pomaga organizować środki finansowe na świadczenia medyczne dla chorych, które nie są finansowane z NFZ. Zbiórkę funduszy umożliwia Onkozbiórka, które Alivia prowadzi dla potrzebujących.