Organizacje pacjenckie z całej Polski apelują do Premiera o zapewnienie stabilnego finansowania systemu ochrony zdrowia

Facebook
Twitter
LinkedIn
Email

W środę 5 lutego br. organizacje pacjenckie z całej Polski, w tym Onkofundacja Alivia, wystąpiły ze wspólnym apelem do Premiera Donalda Tuska w sprawie finansowania systemu ochrony zdrowia. Zwracamy uwagę na trudną sytuację Narodowego Funduszu Zdrowia oraz pilną potrzebę zapewnienia stabilnego źródła finansowania systemu. W obawie o dobro pacjentów apelujemy m.in. o rozpoczęcie prac nad nowelizacją ustawy regulującej minimalny poziom nakładów na ochronę zdrowia. Pismo podpisały 44 organizacje reprezentujące pacjentów różnych obszarów, m. in. onkologii, kardiologii, diabetologii czy chorób rzadkich. 

Sytuacja finansowa Narodowego Funduszu Zdrowia jest jednym z wiodących tematów
w debacie na temat systemu ochrony zdrowia w Polsce od co najmniej kilku miesięcy. W apelu do Prezesa Rady Ministrów podkreślamy, że system w obecnym kształcie nie spełnia oczekiwań i nie odpowiada na pilne potrzeby obywateli. Rozległe konsekwencje braku odpowiedniej dostępności opieki, zwłaszcza przy aktualnej sytuacji demograficznej, mogą dotknąć milionów Polaków. Za niezbędne uważamy pilne podjęcie działań na rzecz zabezpieczenia zdrowia pacjentów oraz zapobieżenia załamania się systemu. Jednym z potrzebnych w naszej ocenie rozwiązań jest rozpoczęcie prac nad nowelizacją ustawy regulującej minimalny poziom nakładów na ochronę zdrowia. 

Wśród symptomów świadczących o pogłębianiu się niewydolności systemu ochrony zdrowia, wymieniamy m.in. dynamicznie rosnący czas oczekiwania na wizytę
u specjalisty, liczne doniesienia medialne o trudnościach w zapewnianiu ciągłości finansowania świadczeń, utrudniony dostęp do programów lekowych czy brak finansowania niemal miliona badań obrazowych. Jak wynika z przytoczonego w piśmie raportu „Luka finansowa Narodowego Funduszu Zdrowia – perspektywa 2025-2027” tylko dla utrzymania obecnej sprawności systemu w budżecie płatnika publicznego brakuje 129,5 mld zł na przestrzeni najbliższych trzech lat. W przypadku przyjęcia nowelizacji ustawy o minimalnych wynagrodzeniach w ochronie zdrowia oraz obniżenia przychodów Narodowego Funduszu Zdrowia pochodzących ze składek kwota ta może wzrosnąć do 159 mld zł. 

Zwracamy uwagę na fakt, że publiczne nakłady na system ochrony zdrowia w Polsce należą do najniższych wśród państw Unii Europejskiej. Co więcej, obecnie toczące się prace legislacyjne zmierzają do zmniejszenia przychodów Narodowego Funduszu Zdrowia oraz zwiększenia zobowiązań płatnika publicznego. W konsekwencji samofinansowanie systemu zostanie zaburzone. Według szacunków ekspertów, w 2027 r. tylko 67 proc. wydatków na zdrowie będzie pochodzić ze składek zdrowotnych. Pozostała kwota będzie musiała zostać pokryta z budżetu państwa, tj. z innych podatków bądź długu. Taka sytuacja obarczona jest wielkim ryzykiem oraz szeregiem zagrożeń dla stabilności funkcjonowania system ochrony zdrowia. 

Dodaj chorym odwagi!

Pomagamy chorym na raka w finansowaniu terapii, konsultacji, badań i dojazdów do ośrodka leczenia, a także edukujemy i reprezentujemy pacjentów w debacie publicznej.

Pod pismem podpisali się: 

  1. Alivia Onkofundacja
  2. AMICUS Fundacja Łuszczycy i ŁZS
  3. Federacja Pacjentów Polskich
  4. FLO – Fundacja na rzecz Leczenia Otyłości
  5. Fundacja Carita im. Wiesławy Adamiec
  6. Fundacja EPI-BOHATER
  7. Fundacja ISKIERKA
  8. Fundacja My Pacjenci
  9. Fundacja OmeaLife Rak piersi nie ogranicza
  10. Fundacja OnkoCafe-Razem Lepiej
  11. Fundacja Onkologiczna Nadzieja
  12. Fundacja Per Humanus
  13. Fundacja Pokonać Endometriozę
  14. Fundacja Rak’n’Roll. Wygraj Życie!
  15. Fundacja Rozwoju Kardiologii i Kardiochirurgii Wad Wrodzonych Serca Instytutu Centrum Zdrowia Matki Polki w Łodzi „Mamy serce”
  16. Fundacja Sanguis Hemofilia i pokrewne skazy krwotoczne
  17. Fundacja Serce Anielki
  18. Fundacja Serce Dziecka im. Diny Radziwiłłowej
  19. Fundacja STOMAlife
  20. Fundacja Transplantacja LIVERstrong
  21. ICDefibrylatorzy – Stowarzyszenie na rzecz osób ze wszczepionymi urządzeniami kardiologicznymi
  22. Klub Tarcza
  23. Krajowe Forum na rzecz terapii chorób rzadkich – ORPHAN
  24. MATIO Fundacja Pomocy Rodzinom i Chorym na Mukowiscydozę
  25. Ogólnopolskie Stowarzyszenie Młodych z Zapalnymi Chorobami Tkanki Łącznej “3majmy się razem”
  26. Ogólnopolskie Stowarzyszenie Moje Nerki
  27. Ogólnopolskie Stowarzyszenie Pacjentów ze Schorzeniami Serca i Naczyń ”EcoSerce”
  28. Polskie Stowarzyszenie Diabetyków
  29. Polskie Stowarzyszenie Osób z Niewydolnością Serca
  30. Polskie Towarzystwo Wspierania Osób z Nieswoistymi Zapaleniami Jelita „J-elita”
  31. Stowarzyszenie Hematoonkologiczni
  32. Stowarzyszenie Kobiet z Problemami Onkologiczno-Ginekologicznymi „Magnolia”
  33. Stowarzyszenie MANKO
  34. Stowarzyszenie Marfan Polska
  35. Stowarzyszenie na rzecz walki z rakiem jajnika Niebieski Motyl
  36. Stowarzyszenie Neurofibromatozy Polska – Alba Julia
  37. Stowarzyszenie Operowanych Na Serce SONS
  38. Stowarzyszenie Osób po Endoprotezoplastyce Biodra BIODERKO
  39. Stowarzyszenie Osób Po Przeszczepie Serca „Nowe Serce”
  40. Stowarzyszenie Przeszczepionych Serc
  41. Stowarzyszenie rodzin z Amyloidozą TTR
  42. Stowarzyszenie Rodzin z Chorobą Fabry’ego
  43. Stowarzyszenie Ruch Onkologiczny PARS
  44. Towarzystwo Pomocy Dzieciom i Młodzieży z Cukrzycą

Zapisz się, aby otrzymywać najświeższe informacje ze świata onkologii!

Fundacja Onkologiczna Alivia powstała w kwietniu 2010 roku. Założycielem jest Bartosz Poliński – starszy brat Agaty, u której 3 lata wcześniej, w wieku 28 lat, został zdiagnozowany zaawansowany rak. Rodzeństwo namówiło do współpracy innych.

W momencie diagnozy rokowania Agaty były niepomyślne. Rodzeństwo zmobilizowało się do poszukiwania najbardziej optymalnych metod leczenia. Nie było to łatwe – po drodze musieli zmierzyć się z niewydolnym systemem opieki onkologicznej, trudnościami formalnymi i problemami finansowymi. Szczęśliwie, udało się im pokonać te przeszkody. Agacie udało się również odzyskać zdrowie i odmienić fatalne rokowania. Doświadczenia te, stały się inspiracją do powołania organizacji, która pomaga pacjentom onkologicznym w trudnym procesie leczenia.

Fundacja naświetla problem występowania chorób nowotworowych. Propaguje także proaktywną postawę wobec choroby nowotworowej i przejęcie inicjatywy w jej leczeniu: zdobywanie przez chorych i bliskich jak największej ilości danych na temat danego przypadku, podejmowania decyzji dotyczących leczenia wspólnie z lekarzem. Podpowiada również sposoby ułatwiające szybkie dotarcie do kosztownych badań w ramach NFZ (onkoskaner.pl), informacji o nowotworach złośliwych i ich leczeniu, jak również publikuje w języku polskim nowości onkologiczne ze świata na swojej stronie, jak i na profilu Alivii na Facebook’u.

W krytycznych sytuacjach fundacja pomaga organizować środki finansowe na świadczenia medyczne dla chorych, które nie są finansowane z NFZ. Zbiórkę funduszy umożliwia Onkozbiórka, które Alivia prowadzi dla potrzebujących.