Ośrodki mogą przyjmować leki nierefundowane w darowiźnie

Facebook
Twitter
LinkedIn
Email

W ostatnim czasie dostawaliśmy sygnały od naszych podopiecznych oraz innych pacjentów, którzy mieli problem w przypadku konieczności podania leków nierefundowanych. Wiele ośrodków odmawiało przyjęcia i podania leku ze względu na obawę powstania zobowiązania podatkowego z tytułu podatku od darowizn. Zainteresowaliśmy sprawą Panią Poseł Józefę Hrynkiewicz, która zwróciła się z interpelacją do Ministra Finansów. Jak się okazuje, przekazanie leku w darowiźnie do ośrodków, które nie są spółkami, nie powoduje powstania zobowiązania podatkowego. Wszystkich zainteresowanych prosimy o zapoznanie się z pismem Ministerstwa Zdrowia, które jest dostępne pod tym linkiem.

Zapisz się, aby otrzymywać najświeższe informacje ze świata onkologii!

Fundacja Onkologiczna Alivia powstała w kwietniu 2010 roku. Założycielem jest Bartosz Poliński – starszy brat Agaty, u której 3 lata wcześniej, w wieku 28 lat, został zdiagnozowany zaawansowany rak. Rodzeństwo namówiło do współpracy innych.

W momencie diagnozy rokowania Agaty były niepomyślne. Rodzeństwo zmobilizowało się do poszukiwania najbardziej optymalnych metod leczenia. Nie było to łatwe – po drodze musieli zmierzyć się z niewydolnym systemem opieki onkologicznej, trudnościami formalnymi i problemami finansowymi. Szczęśliwie, udało się im pokonać te przeszkody. Agacie udało się również odzyskać zdrowie i odmienić fatalne rokowania. Doświadczenia te, stały się inspiracją do powołania organizacji, która pomaga pacjentom onkologicznym w trudnym procesie leczenia.

Fundacja naświetla problem występowania chorób nowotworowych. Propaguje także proaktywną postawę wobec choroby nowotworowej i przejęcie inicjatywy w jej leczeniu: zdobywanie przez chorych i bliskich jak największej ilości danych na temat danego przypadku, podejmowania decyzji dotyczących leczenia wspólnie z lekarzem. Podpowiada również sposoby ułatwiające szybkie dotarcie do kosztownych badań w ramach NFZ (onkoskaner.pl), informacji o nowotworach złośliwych i ich leczeniu, jak również publikuje w języku polskim nowości onkologiczne ze świata na swojej stronie, jak i na profilu Alivii na Facebook’u.

W krytycznych sytuacjach fundacja pomaga organizować środki finansowe na świadczenia medyczne dla chorych, które nie są finansowane z NFZ. Zbiórkę funduszy umożliwia Onkozbiórka, które Alivia prowadzi dla potrzebujących.