Pytamy NFZ o rozliczenia świadczeń w 2024

Facebook
Twitter
LinkedIn
Email

28 listopada 2024 roku skierowaliśmy pismo do Prezesa Narodowego Funduszu Zdrowia, dr. Filipa Nowaka, z prośbą o udostępnienie szczegółowych danych dotyczących dostępności diagnostyki obrazowej i leczenia w ramach programów lekowych dla pacjentów onkologicznych. Rosnąca liczba zachorowań na nowotwory złośliwe oraz doniesienia o niewystarczających środkach na pokrycie wszystkich wykonanych świadczeń wymagają pilnych działań i weryfikacji systemu ochrony zdrowia.

Poprosiliśmy o przekazanie:

  • Informacji na temat liczby sprawozdanych do rozliczenia oraz rozliczonych badań rezonansu magnetycznego i tomografii komputerowej w latach 2021–2024, z podziałem na kwartały.
  • Danych dotyczących liczby świadczeń sprawozdanych do rozliczenia oraz rozliczonych w ramach programów lekowych w onkologii w tym samym okresie.

Brak pełnego finansowania wykonanych procedur medycznych budzi uzasadnione obawy o dostępność szybkiej diagnostyki i nowoczesnego leczenia dla pacjentów onkologicznych. Naszym celem jest weryfikacja tego, czy NFZ wywiązuje się ze swoich zobowiązań finansowych wobec placówek medycznych oraz czy pacjenci mają zapewniony dostęp do należnych im świadczeń. Uzyskane dane pozwolą zidentyfikować obszary wymagające zmian i podjąć dalsze działania na rzecz poprawy organizacji opieki onkologicznej w Polsce.

Treść pisma dostępna tutaj.

Dodaj chorym odwagi!

Pomagamy chorym na raka w finansowaniu terapii, konsultacji, badań i dojazdów do ośrodka leczenia, a także edukujemy i reprezentujemy pacjentów w debacie publicznej.

AKTUALIZACJA

Z otrzymanych danych wynika, że w III kwartale 2024 roku rozliczono jedynie 76% świadczeń w badaniach rezonansem magnetycznym oraz 75% w tomografii komputerowej. W programach lekowych sytuacja jest niewiele lepsza – rozliczeniu poddano tylko 78% świadczeń.

Tak duża skala nierozliczonych procedur oraz opóźnienia w realizacji świadczeń nielimitowanych budzą poważne obawy. Brak terminowego rozliczania już teraz wskazuje na ryzyko destabilizacji finansowej szpitali, co może znacząco utrudnić ciągłość dostępu pacjentów do niezbędnej diagnostyki i terapii.

Zapisz się, aby otrzymywać najświeższe informacje ze świata onkologii!

Fundacja Onkologiczna Alivia powstała w kwietniu 2010 roku. Założycielem jest Bartosz Poliński – starszy brat Agaty, u której 3 lata wcześniej, w wieku 28 lat, został zdiagnozowany zaawansowany rak. Rodzeństwo namówiło do współpracy innych.

W momencie diagnozy rokowania Agaty były niepomyślne. Rodzeństwo zmobilizowało się do poszukiwania najbardziej optymalnych metod leczenia. Nie było to łatwe – po drodze musieli zmierzyć się z niewydolnym systemem opieki onkologicznej, trudnościami formalnymi i problemami finansowymi. Szczęśliwie, udało się im pokonać te przeszkody. Agacie udało się również odzyskać zdrowie i odmienić fatalne rokowania. Doświadczenia te, stały się inspiracją do powołania organizacji, która pomaga pacjentom onkologicznym w trudnym procesie leczenia.

Fundacja naświetla problem występowania chorób nowotworowych. Propaguje także proaktywną postawę wobec choroby nowotworowej i przejęcie inicjatywy w jej leczeniu: zdobywanie przez chorych i bliskich jak największej ilości danych na temat danego przypadku, podejmowania decyzji dotyczących leczenia wspólnie z lekarzem. Podpowiada również sposoby ułatwiające szybkie dotarcie do kosztownych badań w ramach NFZ (onkoskaner.pl), informacji o nowotworach złośliwych i ich leczeniu, jak również publikuje w języku polskim nowości onkologiczne ze świata na swojej stronie, jak i na profilu Alivii na Facebook’u.

W krytycznych sytuacjach fundacja pomaga organizować środki finansowe na świadczenia medyczne dla chorych, które nie są finansowane z NFZ. Zbiórkę funduszy umożliwia Onkozbiórka, które Alivia prowadzi dla potrzebujących.