Po trzech latach opóźnień – unity płucne w 2025 roku. Co z ginekologicznymi?

Facebook
Twitter
LinkedIn
Email

W środę uczestniczyliśmy w posiedzeniu Podkomisji Stałej do spraw Onkologii w Sejmie, gdzie wraz z przedstawicielkami Ogólnopolskiej Federacji Onkologicznej pytaliśmy o kluczowe kwestie dotyczące organizacji opieki onkologicznej. Szczególnie interesowały nas dwa zagadnienia: kiedy wreszcie powstaną unity płucne i co z unitami ginekologicznymi?

Od czterech lat realizowana jest Narodowa Strategia Onkologiczna (NSO), której jednym z podstawowych założeń było stworzenie wyspecjalizowanych ośrodków leczenia nowotworów, tzw. Cancer Units. Zgodnie z pierwotnym planem, do końca 2020 roku miały powstać takie jednostki m.in. dla raka płuca, nowotworów ginekologicznych i urologicznych. W kolejnych wersjach dokumentu przesunięto termin na 2023 rok. Mamy rok 2025, a strategia wciąż nie została zrealizowana – to już trzy lata opóźnienia!

Podczas środowego posiedzenia podkomisji dyr. Maciej Karaszewski zapowiedział, że unity płucne powstaną jeszcze w tym roku. To krok w dobrym kierunku, ale wciąż nie znamy konkretnej daty ich uruchomienia. Co więcej, nie uzyskaliśmy odpowiedzi na pytanie o unity ginekologiczne – wciąż nie wiadomo, kiedy pacjentki będą mogły liczyć na dostęp do kompleksowej, skoordynowanej opieki w tym zakresie.

Dodaj chorym odwagi!

Pomagamy chorym na raka w finansowaniu terapii, konsultacji, badań i dojazdów do ośrodka leczenia, a także edukujemy i reprezentujemy pacjentów w debacie publicznej.

Dobra wiadomość dla zdrowia kobiet

Podczas tego samego posiedzenia usłyszeliśmy jednak także pozytywne informacje. Od marca refundowane będą testy HPV DNA. To ogromny krok w profilaktyce raka szyjki macicy, który może uratować życie wielu Polek. Testy te pozwalają na wczesne wykrycie wirusa brodawczaka ludzkiego (HPV) i są skuteczniejsze niż klasyczne badanie cytologiczne.

Choć cieszymy się z tego postępu, wciąż czekamy na realizację kluczowych zobowiązań Narodowej Strategii Onkologicznej. Kiedy wreszcie powstaną unity płucne? A co z unitami ginekologicznymi? Będziemy o to pytać Ministerstwo Zdrowia i informować o uzyskanych odpowiedziach.

Zapisz się, aby otrzymywać najświeższe informacje ze świata onkologii!

Fundacja Onkologiczna Alivia powstała w kwietniu 2010 roku. Założycielem jest Bartosz Poliński – starszy brat Agaty, u której 3 lata wcześniej, w wieku 28 lat, został zdiagnozowany zaawansowany rak. Rodzeństwo namówiło do współpracy innych.

W momencie diagnozy rokowania Agaty były niepomyślne. Rodzeństwo zmobilizowało się do poszukiwania najbardziej optymalnych metod leczenia. Nie było to łatwe – po drodze musieli zmierzyć się z niewydolnym systemem opieki onkologicznej, trudnościami formalnymi i problemami finansowymi. Szczęśliwie, udało się im pokonać te przeszkody. Agacie udało się również odzyskać zdrowie i odmienić fatalne rokowania. Doświadczenia te, stały się inspiracją do powołania organizacji, która pomaga pacjentom onkologicznym w trudnym procesie leczenia.

Fundacja naświetla problem występowania chorób nowotworowych. Propaguje także proaktywną postawę wobec choroby nowotworowej i przejęcie inicjatywy w jej leczeniu: zdobywanie przez chorych i bliskich jak największej ilości danych na temat danego przypadku, podejmowania decyzji dotyczących leczenia wspólnie z lekarzem. Podpowiada również sposoby ułatwiające szybkie dotarcie do kosztownych badań w ramach NFZ (onkoskaner.pl), informacji o nowotworach złośliwych i ich leczeniu, jak również publikuje w języku polskim nowości onkologiczne ze świata na swojej stronie, jak i na profilu Alivii na Facebook’u.

W krytycznych sytuacjach fundacja pomaga organizować środki finansowe na świadczenia medyczne dla chorych, które nie są finansowane z NFZ. Zbiórkę funduszy umożliwia Onkozbiórka, które Alivia prowadzi dla potrzebujących.