Jedyne w Europie tak kompleksowe wsparcie dla onkopacjentów

Facebook
Twitter
LinkedIn
Email

Po otrzymaniu diagnozy „rak” pacjenci i ich bliscy czują przerażenie, zagubienie i bezradność. Często są pozostawieni sami sobie, bez wiarygodnych informacji co dalej – krok po kroku. Dlatego ze wsparciem dla ponad miliona Polaków i ich rodzin przychodzi Onkofundacja Alivia z jedyną w Europie tak kompleksową platformą online dla osób chorych na raka. Dzięki rejestracji na stronie Fundacji pacjenci otrzymają darmowy dostęp do spersonalizowanych informacji o swojej chorobie oraz najkrótszej kolejce do badań, mapy polecanych ośrodków i lekarzy, a także możliwość założenia zbiórki oraz skorzystania z dodatkowych benefitów, jak np. porada psychologa, dietetyka czy bezpłatny przejazd taksówką. A wszystko to w jednym miejscu, bez konieczności wychodzenia z domu!

Choroby nowotworowe stanowią, obok chorób sercowo-naczyniowych, najpoważniejsze zagrożenie dla zdrowia Polaków. Obecnie w Polsce z chorobą nowotworową żyje około 1,17 mln osób, a rak jest najczęstszą przyczyną śmierci Polaków w wieku produkcyjnym. Statystyki wskazują, że na raka zachoruje co czwarty Polak, a co piąty umrze z powodu nowotworu. Pacjenci często już podczas procesu diagnostyki czują się zagubieni i osamotnieni – nie wiedzą, jakie powinny być ich kolejne kroki, gdzie szukać informacji i pomocy. W Polsce jest dużo organizacji i programów wspierających pacjentów onkologicznych. Brakowało jednak przestrzeni, gdzie chorzy i ich najbliżsi znajdą w jednym miejscu indywidualnie dostosowane informacje dotyczące diagnostyki i leczenia.

Onkofundacja Alivia – jedyne takie miejsce

Wiele osób, które usłyszały diagnozę „rak”, zwraca uwagę, że w ich głowie od razu pojawiają się setki pytań: Co dalej? Do kogo mam jechać? Gdzie się zgłosić? Jakie badania mam dostarczyć? Kiedy najszybciej mogę rozpocząć terapię? I tu właśnie pojawia się Alivia – dostarczając już na starcie, w tym najtrudniejszym momencie – dedykowane narzędzie. Jedyną taką platformę w Europie, która pokazuje chorym na różne rodzaje nowotworów mapę drogową – masz zrobić to i to, czeka Cię to i to, najkrótsze kolejki znajdziesz tu i tu, a na każdym z tych etapów możesz liczyć na wsparcie Fundacji Alivia.

Dodaj chorym odwagi!

Pomagamy chorym na raka w finansowaniu terapii, konsultacji, badań i dojazdów do ośrodka leczenia, a także edukujemy i reprezentujemy pacjentów w debacie publicznej.

W Onkofundacji Alivia dodajemy odwagi pacjentom onkologicznym i ich rodzinom w codziennym mierzeniu się z rakiem. Nasza platforma jest kolejnym narzędziem, dzięki któremu wspieramy chorych, jednocześnie oddając sprawczość w ich własne ręce. Oferujemy w jednym miejscu rzetelną wiedzę, możliwość założenia zbiórki na leczenie czy wymienienia się doświadczeniami z osobami w podobnej sytuacji. Już od 14 lat wspieramy naszych podopiecznych i mamy do tego wiedzę oraz sprawdzone programy pomocowe. Do tej pory były one jednak rozproszone w poszczególnych projektach – teraz dajemy pacjentom dostęp do tego wszystkiego w jednym miejscu, na dodatek w zaciszu ich własnego domu  – mówi Dagmara Dyba, Koordynatorka projektu.

Jak to działa w praktyce? Wystarczy, że chory zarejestruje się do Fundacji Alivia, a otrzyma dostęp do platformy, której zawartość będzie dostosowana do konkretnego użytkownika, rodzaju raka, z jakim się zmaga oraz etapu choroby. Zatem osoby np. z rakiem piersi w trakcie diagnostyki otrzymają inne informacje oraz wskazówki niż osoby w trakcie leczenia. Platforma umożliwia także w kilku prostych krokach założenie zbiórki na pokrycie nierefundowanych kosztów leczenia czy kontakt z innymi chorymi. Ponadto dla użytkowników dostępnych jest wiele dodatków i usług, z których mogą skorzystać. Wśród benefitów znajdują się m.in. darmowe konsultacje z psychologiem, dietetykiem, trychologiem, tłumaczenie dokumentacji medycznej czy porady z zakresu prawa medycznego i prawa pracy. Dodatkowo partnerzy Onkofundacji oferują również rabaty na badania genetyczne, suplementy, kosmetyki, peruki, audiobooki, e-booki, karnety na siłownię czy catering dietetyczny. Pakiet benefitów, który Alivia oferuje wraz ze swoimi partnerami, jest bardzo atrakcyjny i stale się poszerza. A wszystko po to, żeby pacjenci onkologiczni czuli, że mają wsparcie, a ich potrzeby są zaopiekowane.

Fundacja, która dodaje odwagi! 

Onkofundacja Alivia działa na rzecz zwiększania dostępu do optymalnej opieki onkologicznej oraz dostarcza nowoczesne narzędzia pacjentom, aby mogli podejmować świadome decyzje dotyczące ich zdrowia oraz leczenia. Zabiega także o zmiany w systemie zdrowotnym dla tych, którzy kiedyś usłyszą diagnozę. Alivia dodaje odwagi wszystkim chorym i wyrównuje szanse na skuteczne leczenie dla Polek i Polaków, bez względu na status społeczno-ekonomiczny czy miejsce zamieszkania. 

Bardzo zależy nam, żeby onkopacjenci oraz ich bliscy, wiedzieli, że nie są sami i oprócz onkologów i rzeszy lekarzy, mają też bezpieczną przestrzeń, która pomoże im w przejściu przez proces leczenia. Działamy, aby każdemu pacjentowi dostarczyć potrzebne wsparcie, nawet takie, o jakim w pierwszej chwili by nie pomyślał. Przykładem są konsultacje z dietetykiem. Nie jest to z pewnością pierwszą myślą chorych, a jednak odpowiednie wsparcie żywieniowe leczenia daje bardzo pozytywne efekty – podkreśla Anna Zachara-Widła, Menadżerka programów pomocowych.

Najlepszym dowodem na skuteczne działanie Onkofundacji Alivia, są historie osób, które uzyskały pomoc przez lata jej działalności.

Jedną z takich osób jest Monika Dembek, która swoje zmagania z rakiem piersi rozpoczęław 2016 roku. Pewnego dnia poczuła zgrubienie w piersi. Kiedy lekarz potwierdził najgorsze – nowotwór złośliwy z przerzutami – była w pociągu, śledząc wynik meczu syna. Moment diagnozy zatrzymał jej świat. Wszystko wokół straciło znaczenie. Jej syn stał się jej największą motywacją do zmagań i choć diagnoza wydawała się końcem świata, Monika szybko się otrząsnęła i zaczęła działać z determinacją. Fundacja Alivia okazała się dla niej wsparciem, zarówno finansowym, jak i emocjonalnym. Kiedy usłyszała, że w ramach zbiórki zdobyła środki na leczenie w jeden dzień – nie mogła w to uwierzyć. 

Choć leczenie bywa ciężkie i pełne bólu, determinacja do działania i wsparcie najbliższych są nieocenione. To właśnie pokazuje historia Moniki. To również ważne świadectwo dla osób, które dopiero rozpoczynają swoje zmagania z rakiem. Jesteśmy szczęśliwi i dumni, że oddajemy pacjentom oraz ich bliskim tak innowacyjne narzędzie, które doda im odwagi i pomoże w mierzeniu się z chorobą – mówi Aleksander Pawłowski, Dyrektor Onkofundacji Alivia. Kontakt dla mediów:

Marta Sikorska
Onkofundacja Alivia
Koordynatorka ds. komunikacji i PR
Tel. +48 514 497 254
[email protected]

Dagmara Słomkowska
Big Picture
Senior PR Consultant
Tel. +48 503 769 097
[email protected]Powstanie platformy nie byłoby możliwe bez wsparcia partnerów, którzy uwierzyli w nasz pomysł i zaufali, że z sukcesem go zrealizujemy. Pierwszym partnerem była firma Takeda, która zdecydowała się przeznaczyć środki na rozwój platformy. W ślad za nią poszła firma Roche, a następnie: MSD oraz BMS. Na bieżąco onkopacjentów wspierają m.in.: FREENOW, Harmonia – Poradnia zdrowia psychicznego, Nestlé Health Science.

Zapisz się, aby otrzymywać najświeższe informacje ze świata onkologii!

Działaj teraz!

Moglibyśmy uniknąć zgonów ponad 30 tysięcy osób rocznie – 30 tysięcy naszych najbliższych, którzy mogliby żyć – gdyby dostęp do leczenia był na wyższym poziomie.

Podpisz petycję!

Fundacja Onkologiczna Alivia powstała w kwietniu 2010 roku. Założycielem jest Bartosz Poliński – starszy brat Agaty, u której 3 lata wcześniej, w wieku 28 lat, został zdiagnozowany zaawansowany rak. Rodzeństwo namówiło do współpracy innych.

W momencie diagnozy rokowania Agaty były niepomyślne. Rodzeństwo zmobilizowało się do poszukiwania najbardziej optymalnych metod leczenia. Nie było to łatwe – po drodze musieli zmierzyć się z niewydolnym systemem opieki onkologicznej, trudnościami formalnymi i problemami finansowymi. Szczęśliwie, udało się im pokonać te przeszkody. Agacie udało się również odzyskać zdrowie i odmienić fatalne rokowania. Doświadczenia te, stały się inspiracją do powołania organizacji, która pomaga pacjentom onkologicznym w trudnym procesie leczenia.

Fundacja naświetla problem występowania chorób nowotworowych. Propaguje także proaktywną postawę wobec choroby nowotworowej i przejęcie inicjatywy w jej leczeniu: zdobywanie przez chorych i bliskich jak największej ilości danych na temat danego przypadku, podejmowania decyzji dotyczących leczenia wspólnie z lekarzem. Podpowiada również sposoby ułatwiające szybkie dotarcie do kosztownych badań w ramach NFZ (onkoskaner.pl), informacji o nowotworach złośliwych i ich leczeniu, jak również publikuje w języku polskim nowości onkologiczne ze świata na swojej stronie, jak i na profilu Alivii na Facebook’u.

W krytycznych sytuacjach fundacja pomaga organizować środki finansowe na świadczenia medyczne dla chorych, które nie są finansowane z NFZ. Zbiórkę funduszy umożliwia Onkozbiórka, które Alivia prowadzi dla potrzebujących.