Profilaktyka, czyli jak zachować zdrowie- informacje o badaniach profilaktycznych

Facebook
Twitter
LinkedIn
Email

Profilaktyka stanowi fundament skutecznej ochrony zdrowia. Wczesne wykrycie choroby, w tym nowotworów, znacząco zwiększa szanse na skuteczne leczenie i pełny powrót do zdrowia. Regularne badania diagnostyczne, zdrowy styl życia oraz świadomość możliwych zagrożeń to elementy, które pozwalają zapobiegać wielu poważnym schorzeniom. Zachęcamy do skorzystania z dostępnych programów profilaktycznych, ponieważ troska o zdrowie to najlepsza inwestycja w przyszłość.

Gdzie szukać informacji o badaniach profilaktycznych?

Na stronie Ministerstwie Zdrowia znajdziesz kompleksowe informacje na temat dostępnych programów oraz zasad korzystania z badań diagnostycznych. 

  • Programy profilaktyczne – Dowiedz się, jakie badania warto wykonać, jak przygotować się do programu i kiedy najlepiej się zapisać.
  • Pacjent.gov.pl – Źródło niezbędnych informacji o opiece zdrowotnej i usługach medycznych dostępnych w Polsce. Znajdziesz tu informacje o badaniach, profilaktyce i porady zdrowotne.
  • Narodowy Fundusz Zdrowia – Znajdują się tam wszystkie informacje związane z bezpłatną opieką medyczną. Wyszukiwarka „Gdzie się leczyć” pomoże łatwo sprawdzić listę miejsc, w których otrzymasz pomoc medyczną w ramach ubezpieczenia zdrowotnego.
  • Szczepienia info – Szeroka baza wiedzy o szczepieniach. Na stronie znajduje się m. in. kalendarz szczepień ochronnych na 2025 rok. Można też zapoznać się z historią i ciekawostkami związanymi ze szczepieniami.
  • Akademia Narodowego Funduszu Zdrowia – Tu znajdziesz m.in. kalendarz badań, który ułatwi ci znalezienie programu profilaktycznego, przypomni o zalecanych szczepieniach, wskaże, gdzie udać się na bezpłatne badania. Zaznacz płeć, wybierz wiek i naciśnij przycisk SPRAWDŹ, a kalendarz wygeneruje Ci listę badań i zaleceń.
  • Diety NFZ – Darmowe narzędzie do generowania planów żywieniowych, które pomagają w budowaniu zdrowych nawyków, wspomagają leczenie i zmniejszają ryzyko powikłań chorób. Znajdziesz tu plany żywieniowe dopasowane do różnych potrzeb i schorzeń, popularną dietę DASH, polecaną przy nadciśnieniu, chorobach serca, setki przepisów dla całej rodziny, porady i nie tylko.
  • Planuję długie życie – Koncentruje się na profilaktyce przeciwnowotworowej, oferując szeroki zakres informacji na temat wczesnego wykrywania nowotworów oraz działań zapobiegających ich rozwojowi. Portal jest zasobem edukacyjnym, który ma na celu zwiększenie świadomości społeczeństwa o znaczeniu profilaktyki nowotworowej i dostępnych programach zdrowotnych.
  • Edukacja żywieniowa – Każdy zainteresowany poprawą stanu swojego zdrowia i jakości życia, ma dostęp do wyników najnowszych badań, szeregu artykułów edukacyjnych, materiałów video i wielu innych praktycznych narzędzi pomagających w zmianie nawyków na prozdrowotne.
  • Moje Fizjo+ – Aplikacja NFZ dostosowana do codziennych potrzeb – doraźna pomocą w walce z dolegliwościami bólowymi kręgosłupa, barku, biodra. Pozwala ułożyć spersonalizowany plan ćwiczeń oraz automasaży przygotowanych przez fizjoterapeutów oraz realizować go w domu z wirtualnym trenerem.

Źródło: https://www.gov.pl/web/zdrowie/profilaktyka-czyli-jak-zachowac-zdrowie-gdzie-znalezc-informacje-zwiazane-z-badaniami-profilaktycznymi

Dodaj chorym odwagi!

Pomagamy chorym na raka w finansowaniu terapii, konsultacji, badań i dojazdów do ośrodka leczenia, a także edukujemy i reprezentujemy pacjentów w debacie publicznej.

Zapisz się, aby otrzymywać najświeższe informacje ze świata onkologii!

Fundacja Onkologiczna Alivia powstała w kwietniu 2010 roku. Założycielem jest Bartosz Poliński – starszy brat Agaty, u której 3 lata wcześniej, w wieku 28 lat, został zdiagnozowany zaawansowany rak. Rodzeństwo namówiło do współpracy innych.

W momencie diagnozy rokowania Agaty były niepomyślne. Rodzeństwo zmobilizowało się do poszukiwania najbardziej optymalnych metod leczenia. Nie było to łatwe – po drodze musieli zmierzyć się z niewydolnym systemem opieki onkologicznej, trudnościami formalnymi i problemami finansowymi. Szczęśliwie, udało się im pokonać te przeszkody. Agacie udało się również odzyskać zdrowie i odmienić fatalne rokowania. Doświadczenia te, stały się inspiracją do powołania organizacji, która pomaga pacjentom onkologicznym w trudnym procesie leczenia.

Fundacja naświetla problem występowania chorób nowotworowych. Propaguje także proaktywną postawę wobec choroby nowotworowej i przejęcie inicjatywy w jej leczeniu: zdobywanie przez chorych i bliskich jak największej ilości danych na temat danego przypadku, podejmowania decyzji dotyczących leczenia wspólnie z lekarzem. Podpowiada również sposoby ułatwiające szybkie dotarcie do kosztownych badań w ramach NFZ (onkoskaner.pl), informacji o nowotworach złośliwych i ich leczeniu, jak również publikuje w języku polskim nowości onkologiczne ze świata na swojej stronie, jak i na profilu Alivii na Facebook’u.

W krytycznych sytuacjach fundacja pomaga organizować środki finansowe na świadczenia medyczne dla chorych, które nie są finansowane z NFZ. Zbiórkę funduszy umożliwia Onkozbiórka, które Alivia prowadzi dla potrzebujących.