Pytamy kandydatów na prezydenta o zdrowie i onkologię

Facebook
Twitter
LinkedIn
Email

Ochrona zdrowia to temat, który – według badań opinii publicznej – powinien być jednym z priorytetów nowego Prezydenta RP. Organizacje pacjentów, zrzeszone w Ogólnopolskiej Federacji Onkologicznej, zadały pytania Kandydatkom i Kandydatom do piastowania urzędu Prezydenta RP o ich potencjalne aktywności w obszarze zdrowia.

Zadaliśmy następujące pytania:

1. Jakie jest Pana/Pani stanowisko wobec poziomu finansowania systemu ochrony zdrowia w Polsce? Czy obecne regulacje wynikające z ustawy „7 proc. PKB na zdrowie” są wystarczające?

2. Jakie jest Pana/Pani stanowisko wobec planów zmniejszenia przychodów Narodowego Funduszu Zdrowia pochodzących ze składek?

3. Czy Kancelaria Prezydenta RP, według Pana/Pani, powinna być miejscem analiz strategicznych oraz debaty nad kierunkami rozwoju systemu ochrony zdrowia, w tym opieki onkologicznej?

4. Jakie inicjatywy zamierza Pan/Pani podjąć, aby podnieść skuteczność opieki onkologicznej w Polsce?

Dodaj chorym odwagi!

Pomagamy chorym na raka w finansowaniu terapii, konsultacji, badań i dojazdów do ośrodka leczenia, a także edukujemy i reprezentujemy pacjentów w debacie publicznej.

5. Jakie jest Pana/Pani stanowisko co do dalszego funkcjonowania Funduszu Medycznego, powołanego po uchwaleniu ustawy przedłożonej przez Prezydenta RP w 2020 roku?

Wierzymy, że każdy z nas zasługuje na jasne deklaracje – nie ogólne hasła, ale konkretne odpowiedzi. Będziemy informować na bieżąco o uzyskanych odpowiedziach.

W linkach pełna treść pism:
https://alivia.org.pl/wp-content/uploads/sites/10/2025/04/Pytania-do-kandydatow.pdf

Zapisz się, aby otrzymywać najświeższe informacje ze świata onkologii!

Fundacja Onkologiczna Alivia powstała w kwietniu 2010 roku. Założycielem jest Bartosz Poliński – starszy brat Agaty, u której 3 lata wcześniej, w wieku 28 lat, został zdiagnozowany zaawansowany rak. Rodzeństwo namówiło do współpracy innych.

W momencie diagnozy rokowania Agaty były niepomyślne. Rodzeństwo zmobilizowało się do poszukiwania najbardziej optymalnych metod leczenia. Nie było to łatwe – po drodze musieli zmierzyć się z niewydolnym systemem opieki onkologicznej, trudnościami formalnymi i problemami finansowymi. Szczęśliwie, udało się im pokonać te przeszkody. Agacie udało się również odzyskać zdrowie i odmienić fatalne rokowania. Doświadczenia te, stały się inspiracją do powołania organizacji, która pomaga pacjentom onkologicznym w trudnym procesie leczenia.

Fundacja naświetla problem występowania chorób nowotworowych. Propaguje także proaktywną postawę wobec choroby nowotworowej i przejęcie inicjatywy w jej leczeniu: zdobywanie przez chorych i bliskich jak największej ilości danych na temat danego przypadku, podejmowania decyzji dotyczących leczenia wspólnie z lekarzem. Podpowiada również sposoby ułatwiające szybkie dotarcie do kosztownych badań w ramach NFZ (onkoskaner.pl), informacji o nowotworach złośliwych i ich leczeniu, jak również publikuje w języku polskim nowości onkologiczne ze świata na swojej stronie, jak i na profilu Alivii na Facebook’u.

W krytycznych sytuacjach fundacja pomaga organizować środki finansowe na świadczenia medyczne dla chorych, które nie są finansowane z NFZ. Zbiórkę funduszy umożliwia Onkozbiórka, które Alivia prowadzi dla potrzebujących.