Ochrona zdrowia to temat, który – według badań opinii publicznej – powinien być jednym z priorytetów nowego Prezydenta RP. Organizacje pacjentów, zrzeszone w Ogólnopolskiej Federacji Onkologicznej, zadały pytania Kandydatkom i Kandydatom do piastowania urzędu Prezydenta RP o ich potencjalne aktywności w obszarze zdrowia.
Zadaliśmy następujące pytania:
1. Jakie jest Pana/Pani stanowisko wobec poziomu finansowania systemu ochrony zdrowia w Polsce? Czy obecne regulacje wynikające z ustawy „7 proc. PKB na zdrowie” są wystarczające?
2. Jakie jest Pana/Pani stanowisko wobec planów zmniejszenia przychodów Narodowego Funduszu Zdrowia pochodzących ze składek?
3. Czy Kancelaria Prezydenta RP, według Pana/Pani, powinna być miejscem analiz strategicznych oraz debaty nad kierunkami rozwoju systemu ochrony zdrowia, w tym opieki onkologicznej?
4. Jakie inicjatywy zamierza Pan/Pani podjąć, aby podnieść skuteczność opieki onkologicznej w Polsce?
Dodaj chorym odwagi!
Pomagamy chorym na raka w finansowaniu terapii, konsultacji, badań i dojazdów do ośrodka leczenia, a także edukujemy i reprezentujemy pacjentów w debacie publicznej.
5. Jakie jest Pana/Pani stanowisko co do dalszego funkcjonowania Funduszu Medycznego, powołanego po uchwaleniu ustawy przedłożonej przez Prezydenta RP w 2020 roku?
Wierzymy, że każdy z nas zasługuje na jasne deklaracje – nie ogólne hasła, ale konkretne odpowiedzi. Będziemy informować na bieżąco o uzyskanych odpowiedziach.
W linkach pełna treść pism:
https://alivia.org.pl/wp-content/uploads/sites/10/2025/04/Pytania-do-kandydatow.pdf