W ostatnim czasie Ministerstwo Zdrowia opublikowało komunikat dotyczący czasu udostępniania pacjentom innowacyjnych technologii lekowych. Wskazano w nim, że w znacznej mierze opóźnienie związane z okresem od rejestracji danej technologii lekowej do zapewnienia jej dostępności refundacyjnej wynika z braku decyzji podmiotu odpowiedzialnego o złożeniu wniosku refundacyjnego. Ostatnie dane za pełen rok kalendarzowy wskazują, że jest on rażąco dłuższy od czasu procedowania wniosku przez Ministerstwo Zdrowia i wynosiło w 2023 r. 821 dni, czyli ponad dwa lata. Te dane są zbieżne z informacjami gromadzonymi w ramach projektu Alivia Oncoindex, które wskazują, że w przypadku 36 spośród 44 technologii lekowych, zarejestrowanych przez EMA w ciągu ostatnich 15 lat i rekomendowanych przez ESMO w leczeniu nowotworów o najwyższej umieralności, podmioty odpowiedzialne nie przedłożyły wniosków o finansowanie lub umorzono postępowanie na wniosek strony.
W komunikacie wskazano również na wzrost sprawności rozpatrywania wniosków refundacyjnych przez resort zdrowia. Według przedstawionych danych średni czas procedowania wniosku przez Ministerstwo Zdrowia skrócił się dwukrotnie w przeciągu 4 lat z 712 dni do 318 dni. Nastąpiło również znaczące przyspieszenie dla decyzji o finansowaniu nowych opcji terapeutycznych.
Treść pisma dostępna tutaj.
Dodaj chorym odwagi!
Pomagamy chorym na raka w finansowaniu terapii, konsultacji, badań i dojazdów do ośrodka leczenia, a także edukujemy i reprezentujemy pacjentów w debacie publicznej.
Będziemy monitorować ten proces, niemniej postęp w dziedzinie sprawności rozpatrywania wniosków refundacyjnych w świetle przedstawionych danych jest bezsprzeczny. Dlatego wystosowaliśmy pismo do Dyrektora Generalnego Związku Pracodawców Innowacyjnych Firm Farmaceutycznych INFARMA- Michała Byliniaka, pytając:
- Z jakiego powodu podmioty odpowiedzialne składają wnioski refundacyjne w Polsce z tak dużym opóźnieniem w stosunku do daty dopuszczenia danego produktu do obrotu?
- Jakie działania podejmuje Związek Pracodawców Innowacyjnych Firm Farmaceutycznych INFARMA, aby skrócić okres od rejestracji danej terapii do złożenia wniosku refundacyjnego?
Możecie liczyć na bieżące informowanie o przebiegu tej sprawy.