KRS 0000358654

Ruszyła kampania informacyjna OnkoUkraina

Facebook
Twitter
LinkedIn
Email

Rzecznik Praw Pacjenta objął patronatem honorowym kampanię informacyjną OnkoUkraina dedykowaną uchodźcom z Ukrainy, którzy wymagają leczenia onkologicznego w Polsce. Jest ona skierowana do uchodźców z Ukrainy, rodzin goszczących w Polsce, lekarzy pierwszego kontaktu oraz innych organizacji pozarządowych, której celem jest przekazywanie aktualnych i rzetelnych informacji dot. leczenia uchodźców z Ukrainy w Polsce.

“Wobec tragicznych wydarzeń na Ukrainie z wielkim niepokojem i solidarnością myślimy o obywatelach Ukrainy, a w szczególności o ukraińskich pacjentach onkologicznych. Wielu z nich może być zmuszonych do opuszczenia kraju, a ich dalsza diagnostyka i leczenie staną pod znakiem zapytania. Dlatego zdecydowaliśmy się uruchomić kampanię informacyjną OnkoUkraina.” – mówi Joanna Frątczak-Kazana.

W ramach kampanii uruchomiony został serwis informacyjny i skrzynka kontaktowa: onko_ukraine@alivia.org.pl, którą obsługują pracownicy i przeszkoleni wolontariusze Onkofundacji Alivia. Kontakt odbywa się w czterech językach: polskim, ukraińskim, angielskim i rosyjskim. 

Onkofundacja Alivia udzieliła pomocy już kilkudziesięciu pacjentom onkologicznym z Ukrainy.

Partnerami inicjatywy zostali: Ogólnopolska Federacja Onkologiczna, Nationale Nederlanden oraz Polskie Forum Migracyjne.
Strona internetowa kampanii OnkoUkraina: www.alivia.org.pl/kampania/onkoukraina/

Zapisz się, aby otrzymywać najświeższe informacje ze świata onkologii!

Fundacja Onkologiczna Alivia powstała w kwietniu 2010 roku. Założycielem jest Bartosz Poliński – starszy brat Agaty, u której 3 lata wcześniej, w wieku 28 lat, został zdiagnozowany zaawansowany rak. Rodzeństwo namówiło do współpracy innych.

W momencie diagnozy rokowania Agaty były niepomyślne. Rodzeństwo zmobilizowało się do poszukiwania najbardziej optymalnych metod leczenia. Nie było to łatwe – po drodze musieli zmierzyć się z niewydolnym systemem opieki onkologicznej, trudnościami formalnymi i problemami finansowymi. Szczęśliwie, udało się im pokonać te przeszkody. Agacie udało się również odzyskać zdrowie i odmienić fatalne rokowania. Doświadczenia te, stały się inspiracją do powołania organizacji, która pomaga pacjentom onkologicznym w trudnym procesie leczenia.

Fundacja naświetla problem występowania chorób nowotworowych u osób młodych. Propaguje także proaktywną postawę wobec choroby nowotworowej i przejęcie inicjatywy w jej leczeniu: zdobywanie przez chorych i bliskich jak największej ilości danych na temat danego przypadku, podejmowania decyzji dotyczących leczenia wspólnie z lekarzem. Podpowiada również sposoby ułatwiające szybkie dotarcie do kosztownych badań w ramach NFZ (kolejkoskop.pl), informacji o nowotworach złośliwych i ich leczeniu, jak również publikuje w języku polskim nowości onkologiczne ze świata na swojej stronie, jak i na profilu Alivii na Facebook’u.

W krytycznych sytuacjach fundacja pomaga organizować środki finansowe na świadczenia medyczne dla chorych, które nie są finansowane z NFZ. Zbiórkę funduszy umożliwia Onkozbiórka, które Alivia prowadzi dla potrzebujących.