Spotkanie z wiceministrem Markiem Tombarkiewiczem

Facebook
Twitter
LinkedIn
Email

9 czerwca spotkaliśmy się z Ministrem Markiem Tombarkiewiczem oraz jego współpracownikami, aby omówić wyniki raportu „Dostępność do leków onkologicznych w Polsce na tle aktualnej wiedzy medycznej”, opublikowanego w marcu br. Jak wskazują wyniki raportu, ponad połowa leków onkologicznych dopuszczonych do obrotu w przeciągu ostatnich 13 lat i zalecanych przez międzynarodowe towarzystwa naukowe nie jest w ogóle w Polsce refundowana. Kolejne 20-30% jest finansowana dla ograniczonej liczby pacjentów.

Podczas spotkania Marek Tombarkiewicz stwierdził, że brak dostępności leków onkologicznych wynika z niskich nakładów na farmakoterapię. Bez zwiększenia środków na refundację nie będzie możliwe, aby chorzy mogli liczyć na dostęp do bezpiecznej i skutecznej farmakoterapii. Jak przekonywał minister resort zdrowia podejmuje działania, aby na refundację było przeznaczane 17% środków Narodowego Funduszu Zdrowia, zgodnie z zapisami ustawy refundacyjnej. Chce też, aby środki z instrumentów dzielenia ryzyka, zawierane podczas negocjacji z koncernami farmaceutycznymi, były przeznaczane w całości na finansowanie leków, ponieważ obecnie zaoszczędzone środki są wykorzystywane często na finansowanie innych świadczeń.

Ponadto podczas rozmowy przedstawiono nasze postulaty do systemu refundacyjnego, które prezentowano podczas spotkania z Krzysztofem Łandą w listopadzie ubr. Resort zdrowia zapowiedział, że nie podtrzymuje deklaracji byłego Podsekretarza Stanu o podwyższeniu progu efektywności kosztowej dla terapii onkologicznych ostatniego rzutu oraz konieczności zasięgnięcia opinii AOTMiT przed zmianą z urzędu treści programu lekowego. Minister zadeklarował natomiast otwartość na rozwiązanie problemu braku możliwości podania leku nierefundowanego w ośrodku, który ma podpisany kontrakt z płatnikiem publicznym.

W następnym tygodniu przekażemy propozycje poprawek do projektu nowelizacji ustawy refundacyjnej.

Dodaj chorym odwagi!

Pomagamy chorym na raka w finansowaniu terapii, konsultacji, badań i dojazdów do ośrodka leczenia, a także edukujemy i reprezentujemy pacjentów w debacie publicznej.

Zapisz się, aby otrzymywać najświeższe informacje ze świata onkologii!

Działaj teraz!

Moglibyśmy uniknąć zgonów ponad 30 tysięcy osób rocznie – 30 tysięcy naszych najbliższych, którzy mogliby żyć – gdyby dostęp do leczenia był na wyższym poziomie.

Podpisz petycję!

Fundacja Onkologiczna Alivia powstała w kwietniu 2010 roku. Założycielem jest Bartosz Poliński – starszy brat Agaty, u której 3 lata wcześniej, w wieku 28 lat, został zdiagnozowany zaawansowany rak. Rodzeństwo namówiło do współpracy innych.

W momencie diagnozy rokowania Agaty były niepomyślne. Rodzeństwo zmobilizowało się do poszukiwania najbardziej optymalnych metod leczenia. Nie było to łatwe – po drodze musieli zmierzyć się z niewydolnym systemem opieki onkologicznej, trudnościami formalnymi i problemami finansowymi. Szczęśliwie, udało się im pokonać te przeszkody. Agacie udało się również odzyskać zdrowie i odmienić fatalne rokowania. Doświadczenia te, stały się inspiracją do powołania organizacji, która pomaga pacjentom onkologicznym w trudnym procesie leczenia.

Fundacja naświetla problem występowania chorób nowotworowych. Propaguje także proaktywną postawę wobec choroby nowotworowej i przejęcie inicjatywy w jej leczeniu: zdobywanie przez chorych i bliskich jak największej ilości danych na temat danego przypadku, podejmowania decyzji dotyczących leczenia wspólnie z lekarzem. Podpowiada również sposoby ułatwiające szybkie dotarcie do kosztownych badań w ramach NFZ (onkoskaner.pl), informacji o nowotworach złośliwych i ich leczeniu, jak również publikuje w języku polskim nowości onkologiczne ze świata na swojej stronie, jak i na profilu Alivii na Facebook’u.

W krytycznych sytuacjach fundacja pomaga organizować środki finansowe na świadczenia medyczne dla chorych, które nie są finansowane z NFZ. Zbiórkę funduszy umożliwia Onkozbiórka, które Alivia prowadzi dla potrzebujących.