Światowy Dzień Chorych na Raka Trzustki

Facebook
Twitter
LinkedIn
Email

Nie ma zbyt wielu osób, które pokonały raka trzustki i mogą aktywnie wspierać tych, którzy właśnie chorują. Nie ma też w Polsce organizacji pacjentów dedykowanej tej chorobie. Dlatego w Alivii przyłączamy się do globalnej akcji #DemandBetter prowadzonej przez PANCAN.ORG w związku z obchodami Światowego Dnia Chorych na Raka Trzustki. Apelujemy oraz zachęcamy do rozmawiania na temat tej choroby, dzielenia się swoimi przeżyciami i doświadczeniami, szerzenia wiedzy o tym trudnym nowotworze.

Tylko nielicznym pacjentom udaje się przeżyć więcej niż rok od momentu wykrycia choroby. Przez ostatnie 40 lat nie poprawiły się wskaźniki przeżywalności pacjentów z rakiem trzustki. Dostępne dane pokazują, że około 15-20% pacjentów z tym nowotworem kwalifikuje się do leczenia operacyjnego, ale zaledwie około 8-9% z nich przeżywa okres 5 lat od momentu rozpoznania. Średnia oczekiwana długość życia po rozpoznaniu przerzutowego lub zaawansowanego raka trzustki wynosi około sześciu miesięcy. Do obecnie dostępnych metod leczenia należą: zabieg operacyjny, chemioterapia, radioterapia i nowoczesne leki przeciwnowotworowe.

Brakuje nam wiedzy na temat czynników ryzyka, profilaktyki, diagnostyki i możliwości terapeutycznych w raku trzustki. Rozpoczęcie systematycznych działań edukacyjnych może znacząco przyczynić się do podniesienia świadomości Polaków na temat tego jak żyć z chorobą nowotworową trzustki i jak radzić sobie z różnymi problemami, jakie mogą się pojawić w trakcie choroby.
Problemy pacjentów z rakiem trzustki związane z dostępem do ośrodka, który podejmie się leczenia i opieki nad chorym na raka trzustki, kłopoty z dostępem do innowacyjnych leków, do leków przeciwbólowych, do opieki psychologa, dietetyka… To wyzwanie nie tylko dla współczesnej polskiej onkologii i służby zdrowia, ale także dla całego społeczeństwa.

Podoba Ci się to co robimy? Nasze działania są możliwe dzięki regularnym darowiznom od indywidualnych osób. Pomóż nam walczyć dalej! Dołącz do Pogromców Raka!

DZIAŁAJ TERAZ!

Co czwarty z nas zachoruje na nowotwór, niemal każdy spotka się z tą chorobą wśród bliskich i przyjaciół. Dlatego nie możemy pozwolić, aby ludzie dalej

Aktualności