Nowa ministra zdrowia, te same postulaty. Co z onkologią?

Facebook
Twitter
LinkedIn
Email


Z dniem 23 lipca stanowisko objęła Jolanta Sobierańska-Grenda – prawniczka, doktorka nauk społecznych, doświadczona menedżerka ochrony zdrowia, przez ostatnie lata kierująca Szpitalami Pomorskimi. Od lat działa na styku medycyny, administracji i zarządzania – zarówno w sektorze publicznym, jak i prywatnym.

Zmiana na stanowisku ministra zdrowia następuje w momencie, gdy system ochrony zdrowia potrzebuje realnych, poważnych reform.


Największym wyzwaniem pozostaje wielkość wydatków na zdrowie – nakłady publiczne na ochronę zdrowia w Polsce należą od wielu lat do najniższych wśród państw Unii Europejskiej. Jednocześnie powszechnym doświadczeniem milionów obywateli jest niedostateczna dostępność świadczeń.
Drugim priorytetem jest organizacja systemu, w tym reforma szpitali – zarówno w kontekście finansowania, jak i wykorzystania  zasobów, różnic regionalnych i nierównego dostępu do opieki.

Dodaj chorym odwagi!

Pomagamy chorym na raka w finansowaniu terapii, konsultacji, badań i dojazdów do ośrodka leczenia, a także edukujemy i reprezentujemy pacjentów w debacie publicznej.

W ocenie Alivia priorytety w zakresie opieki onkologicznej obejmują następujące obszary:

Profilaktyka – Onkofundacja Alivia postuluje, aby do końca 2025 roku opracować strategię profilaktyki, w tym przeciwnowotworowej, w Polsce oraz powołać krajowego koordynatora ds. profilaktyki, który będzie nadzorował jej wdrażanie oraz monitorował realizację zadań.

Systemowy monitoring jakości – wciąż brakuje kompleksowego monitoringu jakości w sektorze opieki zdrowotnej, w tym onkologicznej. Dane są rozproszone, trudno porównywalne i często niedostępne publicznie. Tymczasem to właśnie jakość, rozumiana nie tylko jako wynik leczenia, ale również jako doświadczenie pacjenta, powinna być podstawą każdej reformy systemu.

Poprawa organizacji systemu opieki onkologicznej – to jeden z głównych celów wdrażanej Krajowej Sieci Onkologicznej (KSO). W założeniach reforma ta ma prowadzić do lepszej koordynacji opieki, skrócenia czasu diagnostyki i leczenia oraz zapewnienia pacjentom realnego wsparcia na każdym etapie choroby. Bardzo ważnym elementem tej zmiany jest wprowadzenie i monitoring kluczowych wytycznych do procesu diagnostyczno-terapeutycznego oraz dostęp do koordynatora opieki onkologicznej. 

Mamy nadzieję, że zmiana na stanowisku ministra zdrowia przyniesie nowy impuls do przyspieszenia reformy opieki onkologicznej. Jako Fundacja Alivia deklarujemy pełną gotowość do współpracy.

Fot. Medonet

Zapisz się, aby otrzymywać najświeższe informacje ze świata onkologii!

Fundacja Onkologiczna Alivia powstała w kwietniu 2010 roku. Założycielem jest Bartosz Poliński – starszy brat Agaty, u której 3 lata wcześniej, w wieku 28 lat, został zdiagnozowany zaawansowany rak. Rodzeństwo namówiło do współpracy innych.

W momencie diagnozy rokowania Agaty były niepomyślne. Rodzeństwo zmobilizowało się do poszukiwania najbardziej optymalnych metod leczenia. Nie było to łatwe – po drodze musieli zmierzyć się z niewydolnym systemem opieki onkologicznej, trudnościami formalnymi i problemami finansowymi. Szczęśliwie, udało się im pokonać te przeszkody. Agacie udało się również odzyskać zdrowie i odmienić fatalne rokowania. Doświadczenia te, stały się inspiracją do powołania organizacji, która pomaga pacjentom onkologicznym w trudnym procesie leczenia.

Fundacja naświetla problem występowania chorób nowotworowych. Propaguje także proaktywną postawę wobec choroby nowotworowej i przejęcie inicjatywy w jej leczeniu: zdobywanie przez chorych i bliskich jak największej ilości danych na temat danego przypadku, podejmowania decyzji dotyczących leczenia wspólnie z lekarzem. Podpowiada również sposoby ułatwiające szybkie dotarcie do kosztownych badań w ramach NFZ (onkoskaner.pl), informacji o nowotworach złośliwych i ich leczeniu, jak również publikuje w języku polskim nowości onkologiczne ze świata na swojej stronie, jak i na profilu Alivii na Facebook’u.

W krytycznych sytuacjach fundacja pomaga organizować środki finansowe na świadczenia medyczne dla chorych, które nie są finansowane z NFZ. Zbiórkę funduszy umożliwia Onkozbiórka, które Alivia prowadzi dla potrzebujących.