Niespełnione obietnice i bezowocne działania Ministra Zdrowia. Na badanie rezonansem magnetycznym w ciągle czekamy 154 dni w trybie zwykłym, a pacjenci ze skierowaniem pilnym muszą czekać nawet 89 dni.
Od 1 kwietnia 2019 r., zgodnie z deklaracją Ministra Zdrowia, tomografia komputerowa, rezonans magnetyczny oraz zabiegi usuwania zaćmy są finansowane bez limitów. Przypominamy też, że w czerwcu 2018 r. Minister Zdrowia, Łukasz Szumowski, obiecał, że polscy pacjenci do końca 2018 r. nie będą czekali na wykonanie badań obrazowych dłużej niż 30 dni w trybie pilnym.
Niestety wyniki portalu Kolejkoskop.pl pokazują, że mimo obietnic oraz wprowadzonej nowelizacji w dostępie do świadczeń, sytuacja pacjentów pozostała bez zmian. Średni czas oczekiwania na badanie rezonansem magnetycznym w kraju w trybie zwykłym to 154 dni. Ze skierowaniem na CITO pacjenci w kraju czekają średnio 89 dni.
Wezwij Ministra do realizacji złożonej obietnicy i podpisz petycję!
Dodaj chorym odwagi!
Pomagamy chorym na raka w finansowaniu terapii, konsultacji, badań i dojazdów do ośrodka leczenia, a także edukujemy i reprezentujemy pacjentów w debacie publicznej.
W przypadku tomografii komputerowej średni czas oczekiwania w kraju w trybie zwykłym to 51 dni. Tylko w trybie pilnym cel Ministerstwa został osiągnięty – czas oczekiwania na to badanie spadł do 26 dni.
Przedstawiciele Ministerstwa Zdrowia wielokrotnie wskazywali jako priorytet skrócenie czasu oczekiwania na leczenie zaćmy, endoprotezoplastykę oraz właśnie skrócenie kolejek do badań z zakresu diagnostyki obrazowej. Badania te są niezwykle potrzebne w onkologii, gdzie służą nie tylko rozpoznaniu choroby, lecz również ocenie skuteczności wdrożonego leczenia.
Już w marcu sygnalizowaliśmy Ministerstwu oraz Narodowemu Funduszowi Zdrowia, że wprowadzenie nowej metody rozliczania jest warunkiem koniecznym, lecz nie wystarczającym dla skrócenia czasu oczekiwania na przeprowadzenie diagnostyki. Wspólnie z Polskim Lekarskim Towarzystwem Radiologicznym postulowaliśmy wprowadzenie szeregu różnych rozwiązań, które umożliwią rzeczywiste skrócenie kolejek.
Co czwarty z nas zachoruje na nowotwór, niemal każdy spotka się z tą chorobą wśród bliskich i przyjaciół. Dlatego wzywamy obywateli do sprzeciwu i podpisania petycji – w obliczu wciąż skandalicznie trudnego dostępu do ratujących zdrowie i życie badań żądamy od Ministra Zdrowia skutecznych działań.