KRS 0000358654

VIII Letnia Akademia Onkologiczna dla Dziennikarzy!

Facebook
Twitter
LinkedIn
Email

Dziś rozpoczęła się ósma edycja Letniej Akademii Onkologicznej dla Dziennikarzy organizowanej przez Fundację im. dr. Macieja Hilgiera. Ta inicjatywa od lat przybliża tematykę onkologiczną opinii publicznej i na najwyższym merytorycznym poziomie szerzy osiągnięcia współczesnej medycyny, ale też uczula dziennikarzy na wciąż obecne braki w systemie ochrony zdrowia.

Przez najbliższe trzy dni będziemy brać udział w wykładach, podczas których swoje ekspertyzy i doświadczenia przedstawią wybitni eksperci z dziedziny onkologii, zarówno ze środowisk medycznych jak i pacjenckich. Wśród zaproszonych ekspertów są m.in: prof. Jacek Jassem, prof. Paweł Łuków, prof. Maria Małgorzata Sąsiadek, prof. Marek Ruchała, dr. Jerzy Jarosz, Joanna Rokoszewska-Łojko, Ewa Borek, a także przedstawiciele Rzecznika Praw Pacjenta, Narodowego Funduszu Zdrowia i Ministerstwa Zdrowia.

Zapisz się, aby otrzymywać najświeższe informacje ze świata onkologii!

Fundacja Onkologiczna Alivia powstała w kwietniu 2010 roku. Założycielem jest Bartosz Poliński – starszy brat Agaty, u której 3 lata wcześniej, w wieku 28 lat, został zdiagnozowany zaawansowany rak. Rodzeństwo namówiło do współpracy innych.

W momencie diagnozy rokowania Agaty były niepomyślne. Rodzeństwo zmobilizowało się do poszukiwania najbardziej optymalnych metod leczenia. Nie było to łatwe – po drodze musieli zmierzyć się z niewydolnym systemem opieki onkologicznej, trudnościami formalnymi i problemami finansowymi. Szczęśliwie, udało się im pokonać te przeszkody. Agacie udało się również odzyskać zdrowie i odmienić fatalne rokowania. Doświadczenia te, stały się inspiracją do powołania organizacji, która pomaga pacjentom onkologicznym w trudnym procesie leczenia.

Fundacja naświetla problem występowania chorób nowotworowych u osób młodych. Propaguje także proaktywną postawę wobec choroby nowotworowej i przejęcie inicjatywy w jej leczeniu: zdobywanie przez chorych i bliskich jak największej ilości danych na temat danego przypadku, podejmowania decyzji dotyczących leczenia wspólnie z lekarzem. Podpowiada również sposoby ułatwiające szybkie dotarcie do kosztownych badań w ramach NFZ (kolejkoskop.pl), informacji o nowotworach złośliwych i ich leczeniu, jak również publikuje w języku polskim nowości onkologiczne ze świata na swojej stronie, jak i na profilu Alivii na Facebook’u.

W krytycznych sytuacjach fundacja pomaga organizować środki finansowe na świadczenia medyczne dla chorych, które nie są finansowane z NFZ. Zbiórkę funduszy umożliwia Onkozbiórka, które Alivia prowadzi dla potrzebujących.