Z zadowoleniem przyjęliśmy decyzję Prezydenta Andrzeja Dudy o zawetowaniu ustawy dotyczącej zmian w zasadach opłacania składki zdrowotnej przez przedsiębiorców. Ustawa ta zakładała obniżenie obciążeń składkowych dla osób prowadzących działalność gospodarczą, co – według szacunków – skutkowałoby ubytkiem nawet 4,7 miliarda złotych rocznie w budżecie Narodowego Funduszu Zdrowia. Takie rozwiązanie mogłoby poważnie zagrozić stabilności finansowej publicznego systemu opieki zdrowotnej.
Po przyjęciu ustawy przez Sejm – wspólnie z ponad 30 organizacjami pacjenckimi, związkami zawodowymi i samorządami zawodów medycznych – zaapelowaliśmy do senatorów o jej odrzucenie. Uczestniczyliśmy w posiedzeniu senackiej Komisji Zdrowia, gdzie przedstawiliśmy nasze argumenty i obawy. Po zakończeniu procesu legislacyjnego w parlamencie skierowaliśmy oficjalne pismo do Prezydenta RP z apelem o zawetowanie ustawy.
Treść tego pisma dostępna jest tutaj:
Pismo organizacji do Prezydenta RP (PDF)
Z satysfakcją odnotowujemy, że nasze argumenty zostały uwzględnione. Szefowa Kancelarii Prezydenta, Małgorzata Paprocka, poinformowała, że decyzja o wecie została podjęta m.in. ze względu na poważne wątpliwości dotyczące zgodności ustawy z konstytucyjną zasadą sprawiedliwości społecznej oraz brak konsultacji z zainteresowanymi środowiskami.
Weto prezydenta to dla nas dowód, że głos społeczeństwa obywatelskiego, a w szczególności pacjentów, może mieć realny wpływ na proces legislacyjny. Jednocześnie podkreślamy, że potrzebna jest pilna, merytoryczna debata na temat przyszłości i modelu finansowania publicznej ochrony zdrowia w Polsce. Nasz kraj od lat znajduje się w ogonie państw Unii Europejskiej pod względem wydatków na zdrowie w relacji do PKB. Długofalowe decyzje dotyczące systemu muszą być podejmowane odpowiedzialnie, w sposób transparentny, przy udziale ekspertów i przedstawicieli społeczeństwa obywatelskiego- mówi Joanna Frątczak-Kazana, Wicedyrektorka Onkofundacji Alivia.
Dodaj chorym odwagi!
Pomagamy chorym na raka w finansowaniu terapii, konsultacji, badań i dojazdów do ośrodka leczenia, a także edukujemy i reprezentujemy pacjentów w debacie publicznej.
Dziękujemy wszystkim organizacjom i osobom, które włączyły się w działania na rzecz zawetowania tej ustawy. Pokazaliśmy, że wspólnym głosem można skutecznie bronić dobra publicznego, jakim jest zdrowie.