Weto Prezydenta ws. składki zdrowotnej to dobra decyzja- teraz należy zacząć poważną debatę o finansowaniu ochrony zdrowia

Facebook
Twitter
LinkedIn
Email

Z zadowoleniem przyjęliśmy decyzję Prezydenta Andrzeja Dudy o zawetowaniu ustawy dotyczącej zmian w zasadach opłacania składki zdrowotnej przez przedsiębiorców. Ustawa ta zakładała obniżenie obciążeń składkowych dla osób prowadzących działalność gospodarczą, co – według szacunków – skutkowałoby ubytkiem nawet 4,7 miliarda złotych rocznie w budżecie Narodowego Funduszu Zdrowia. Takie rozwiązanie mogłoby poważnie zagrozić stabilności finansowej publicznego systemu opieki zdrowotnej.

Po przyjęciu ustawy przez Sejm – wspólnie z ponad 30 organizacjami pacjenckimi, związkami zawodowymi i samorządami zawodów medycznych – zaapelowaliśmy do senatorów o jej odrzucenie. Uczestniczyliśmy w posiedzeniu senackiej Komisji Zdrowia, gdzie przedstawiliśmy nasze argumenty i obawy. Po zakończeniu procesu legislacyjnego w parlamencie skierowaliśmy oficjalne pismo do Prezydenta RP z apelem o zawetowanie ustawy.

Treść tego pisma dostępna jest tutaj:
Pismo organizacji do Prezydenta RP (PDF)

Z satysfakcją odnotowujemy, że nasze argumenty zostały uwzględnione. Szefowa Kancelarii Prezydenta, Małgorzata Paprocka, poinformowała, że decyzja o wecie została podjęta m.in. ze względu na poważne wątpliwości dotyczące zgodności ustawy z konstytucyjną zasadą sprawiedliwości społecznej oraz brak konsultacji z zainteresowanymi środowiskami.

Weto prezydenta to dla nas dowód, że głos społeczeństwa obywatelskiego, a w szczególności pacjentów, może mieć realny wpływ na proces legislacyjny. Jednocześnie podkreślamy, że potrzebna jest pilna, merytoryczna debata na temat przyszłości i modelu finansowania publicznej ochrony zdrowia w Polsce. Nasz kraj od lat znajduje się w ogonie państw Unii Europejskiej pod względem wydatków na zdrowie w relacji do PKB. Długofalowe decyzje dotyczące systemu muszą być podejmowane odpowiedzialnie, w sposób transparentny, przy udziale ekspertów i przedstawicieli społeczeństwa obywatelskiego- mówi Joanna Frątczak-Kazana, Wicedyrektorka Onkofundacji Alivia.

Dodaj chorym odwagi!

Pomagamy chorym na raka w finansowaniu terapii, konsultacji, badań i dojazdów do ośrodka leczenia, a także edukujemy i reprezentujemy pacjentów w debacie publicznej.

Dziękujemy wszystkim organizacjom i osobom, które włączyły się w działania na rzecz zawetowania tej ustawy. Pokazaliśmy, że wspólnym głosem można skutecznie bronić dobra publicznego, jakim jest zdrowie.

Zapisz się, aby otrzymywać najświeższe informacje ze świata onkologii!

Fundacja Onkologiczna Alivia powstała w kwietniu 2010 roku. Założycielem jest Bartosz Poliński – starszy brat Agaty, u której 3 lata wcześniej, w wieku 28 lat, został zdiagnozowany zaawansowany rak. Rodzeństwo namówiło do współpracy innych.

W momencie diagnozy rokowania Agaty były niepomyślne. Rodzeństwo zmobilizowało się do poszukiwania najbardziej optymalnych metod leczenia. Nie było to łatwe – po drodze musieli zmierzyć się z niewydolnym systemem opieki onkologicznej, trudnościami formalnymi i problemami finansowymi. Szczęśliwie, udało się im pokonać te przeszkody. Agacie udało się również odzyskać zdrowie i odmienić fatalne rokowania. Doświadczenia te, stały się inspiracją do powołania organizacji, która pomaga pacjentom onkologicznym w trudnym procesie leczenia.

Fundacja naświetla problem występowania chorób nowotworowych. Propaguje także proaktywną postawę wobec choroby nowotworowej i przejęcie inicjatywy w jej leczeniu: zdobywanie przez chorych i bliskich jak największej ilości danych na temat danego przypadku, podejmowania decyzji dotyczących leczenia wspólnie z lekarzem. Podpowiada również sposoby ułatwiające szybkie dotarcie do kosztownych badań w ramach NFZ (onkoskaner.pl), informacji o nowotworach złośliwych i ich leczeniu, jak również publikuje w języku polskim nowości onkologiczne ze świata na swojej stronie, jak i na profilu Alivii na Facebook’u.

W krytycznych sytuacjach fundacja pomaga organizować środki finansowe na świadczenia medyczne dla chorych, które nie są finansowane z NFZ. Zbiórkę funduszy umożliwia Onkozbiórka, które Alivia prowadzi dla potrzebujących.