Wspólny apel organizacji pacjenckich, związków zawodowych i samorządów zawodów medycznych o prezydenckie weto w sprawie obniżenia składki zdrowotnej dla przedsiębiorców 

Facebook
Twitter
LinkedIn
Email

22 kwietnia Senatorowie RP zagłosowali za przyjęciem ustawy obniżającej składkę zdrowotną dla przedsiębiorców. Decyzja zapadła mimo zarzutów o niekonstytucyjność projektu, brak konsultacji społecznych oraz dalszą destabilizację sytuacji publicznego płatnika – Narodowego Funduszu Zdrowia.

Wobec ryzyka pogłębienia kryzysu w publicznym systemie ochrony zdrowia, 30 organizacji reprezentujących pacjentów, związki zawodowe, samorządy branżowe zawodów medycznych i pracodawców apeluje do Prezydenta Andrzeja Dudy o zawetowanie ustawy obniżającej składkę zdrowotną dla przedsiębiorców. 

W opinii organizacji ustawa została uchwalona bez odpowiednich konsultacji społecznych. Oraz bez wskazania, z jakich źródeł zostaną pokryte powstałe braki finansowe. Szacuje się, że w wyniku jej wdrożenia NFZ może tracić nawet 4,7 miliarda złotych rocznie. To równowartość ponad dwukrotności środków przewidzianych w planie finansowym na 2024 rok na chemioterapię (2,1 mld zł). A także niemal tyle, ile wynosi cały roczny budżet na świadczenia stomatologiczne (ok. 3,85 mld zł) powiększony o dodatkowy miliard złotych.

Dodaj chorym odwagi!

Pomagamy chorym na raka w finansowaniu terapii, konsultacji, badań i dojazdów do ośrodka leczenia, a także edukujemy i reprezentujemy pacjentów w debacie publicznej.

  • Przyjęcie tej regulacji, która łamie konstytucyjną zasadę sprawiedliwości społecznej,  jest niezasadne. W niedofinansowanym systemie coraz więcej będzie zależeć od indywidualnej aktywności pacjentów oraz ich rodzin. Obawiamy się, że będą narastać nierówności w zdrowiu, które już dzisiaj pozbawiają zdrowia i życia na wielką skalę  – mówi Joanna Frątczak-Kazana, Wicedyrektorka Onkofundacji Alivia. Dlatego apelujemy do Pana Prezydenta o weto i rozpoczęcie poważnej debaty o przyszłości ochrony zdrowia – dodaje.

Organizacje przypominają, że Polska wydaje na zdrowie znacznie mniej niż większość krajów Unii Europejskiej. W efekcie pacjenci często czekają miesiącami na pomoc, a szpitale i przychodnie nie są w stanie zapewnić wystarczającej liczby personelu. Dodatkowo nowe przepisy faworyzują osoby prowadzące działalność gospodarczą kosztem pracowników etatowych, co może pogłębić społeczne nierówności.

  • Najwięcej na tej zmianie zyskają osoby z wysokimi dochodami z tytułu działalności gospodarczej. Tymczasem osoby starsze, mniej zamożne czy z małych miejscowości będą miały jeszcze trudniejszy dostęp do leczenia. W warunkach starzejącego się społeczeństwa, rosnących potrzeb zdrowotnych oraz deficytu kadr medycznych, nie możemy sobie pozwolić na osłabienie filarów publicznej ochrony zdrowia – wskazuje przedstawicielka Onkofundacji Alivia.

Organizacje apelują, by rozpocząć poważną debatę o przyszłości finansowania ochrony zdrowia w Polsce. W ocenie sygnatariuszy potrzebne są stabilne i sprawiedliwe rozwiązania, a nie kolejne cięcia, które uderzą w chorych i ich rodziny.

Link do apelu: https://alivia.org.pl/wp-content/uploads/sites/10/2025/04/pismo-organizacji.docx-2.pdf
Link do informacji z dnia 22 kwietnia br. o spotkaniu organizacji i apelu do Senatu: https://alivia.org.pl/aktualnosci/apel-do-senatorow-rp-30-organizacji-wzywa-do-odrzucenia-projektu-obnizajacego-skladke-zdrowotna-dla-przedsiebiorcow/

Zapisz się, aby otrzymywać najświeższe informacje ze świata onkologii!

Fundacja Onkologiczna Alivia powstała w kwietniu 2010 roku. Założycielem jest Bartosz Poliński – starszy brat Agaty, u której 3 lata wcześniej, w wieku 28 lat, został zdiagnozowany zaawansowany rak. Rodzeństwo namówiło do współpracy innych.

W momencie diagnozy rokowania Agaty były niepomyślne. Rodzeństwo zmobilizowało się do poszukiwania najbardziej optymalnych metod leczenia. Nie było to łatwe – po drodze musieli zmierzyć się z niewydolnym systemem opieki onkologicznej, trudnościami formalnymi i problemami finansowymi. Szczęśliwie, udało się im pokonać te przeszkody. Agacie udało się również odzyskać zdrowie i odmienić fatalne rokowania. Doświadczenia te, stały się inspiracją do powołania organizacji, która pomaga pacjentom onkologicznym w trudnym procesie leczenia.

Fundacja naświetla problem występowania chorób nowotworowych. Propaguje także proaktywną postawę wobec choroby nowotworowej i przejęcie inicjatywy w jej leczeniu: zdobywanie przez chorych i bliskich jak największej ilości danych na temat danego przypadku, podejmowania decyzji dotyczących leczenia wspólnie z lekarzem. Podpowiada również sposoby ułatwiające szybkie dotarcie do kosztownych badań w ramach NFZ (onkoskaner.pl), informacji o nowotworach złośliwych i ich leczeniu, jak również publikuje w języku polskim nowości onkologiczne ze świata na swojej stronie, jak i na profilu Alivii na Facebook’u.

W krytycznych sytuacjach fundacja pomaga organizować środki finansowe na świadczenia medyczne dla chorych, które nie są finansowane z NFZ. Zbiórkę funduszy umożliwia Onkozbiórka, które Alivia prowadzi dla potrzebujących.