Apelujemy o podjęcie działań zmierzających do uchronienia kolejnych pokoleń Polek przed ryzykiem zachorowania na nowotwór szyjki macicy. Obecnie w Polsce notujemy jeden z najniższych w Europie odsetek przeżyć 5-letnich, będący miarą wyleczalności tego raka. Odsetek ten wynosił około 56% przy średniej europejskiej ponad 62%. Co roku ponad 3 000 kobiet słyszy diagnozę raka szyjki macicy. Jeżeli nie podejmiemy stosownych działań teraz, problem będzie narastał w kolejnych dekadach.
Dlatego też zwróciliśmy się do Ministry Zdrowia Izabeli Leszczyny oraz Ministry Edukacji Barbary Nowackiej o podjęcie działań na rzecz wprowadzenia rozwiązań upowszechniających szczepienia przeciwko wirusowi brodawczaka ludzkiego (HPV) wśród dziewcząt i chłopców. Wraz z ponad 30 organizacjami pacjentów zwracamy uwagę na znaczenie profilaktyki w obszarze onkologii oraz deklarujemy pełną gotowość do współpracy w wypracowaniu rozwiązań możliwych do wdrożenia w tym obszarze.
Zgodnie z danymi Ministerstwa Zdrowia, w ciągu pierwszych sześciu miesięcy funkcjonowania programu bezpłatnych szczepień przeciw HPV skierowanego do dziewcząt i chłopców w wieku 12 i 13 lat, zaszczepiono jedynie 16% populacji docelowej. Cel wyznaczony w Narodowej Strategii Onkologicznej zakłada zaszczepienie 60% nastolatków do 2028 roku. Jednym z dostrzeganych możliwych rozwiązań na rzecz poprawy tej sytuacji, jest zwiększenie zaangażowania szkół w realizację programu szczepień.
Dostrzegamy potrzebę większego zaangażowania szkół w profilaktykę pierwotną. Niezmiennie czekamy na wprowadzenie edukacji zdrowotnej w placówkach jako osobnego przedmiotu szkolnego. Do tego czasu wydaje się niezbędne wprowadzenie innych rozwiązań, w tym takich, jak realizacja programu szczepień przeciw HPV w szkołach podstawowych. Nowe rozwiązania mogłyby funkcjonować w oparciu o współpracę szkół z placówkami podstawowej opieki zdrowotnej, które będą miały zawartą umowę z Narodowym Funduszem Zdrowia.
Zapewnienie sprawnej i skutecznej realizacji programu bezpłatnych szczepień przeciwko HPV w Polsce ma bardzo istotne znaczenie dla sytuacji zdrowotnej Polek i Polaków w kolejnych dziesięcioleciach. W państwach, które wprowadziły szczepienia kilkanaście lat temu, wśród osób zaszczepionych udało się wyeliminować zmiany przedinwazyjne, co daje nadzieję na znaczne ograniczenie zachorowań na raka szyjki macicy w kolejnych dekadach. A przecież wirus HPV odpowiada także za zachorowania na inne nowotwory. Chcemy dążyć do tego, by również w Polsce zminimalizować przypadki zachorowań wywołanych przez HPV.
Nie możemy pozwolić, aby kobiety umierały z powodu raka szyjki macicy!
Prosimy – podpisz i udostępnij naszą petycję!