Moglibyśmy uniknąć zgonów ponad 30 tysięcy osób rocznie – 30 tysięcy naszych najbliższych, którzy mogliby żyć – gdyby dostęp do leczenia był na wyższym poziomie.
Nie we wszystkich szpitalach w Polsce chorzy na raka są leczeni zgodnie z międzynarodowymi zaleceniami. Brakuje standardów leczenia, koordynacji pacjentów. Nadal niedostępne dla pacjentów pozostaje 48 ze 139 terapii lekowych wymienionych w standardach Europejskiego Towarzystwa Onkologii Klinicznej (ESMO). Zmiany w Polsce postępują zbyt wolno.
Szanse na skuteczne leczenie istnieją, ale nie są dostępne dla wszystkich.
Najnowsza wartość Oncoindexu dla Polski wynosi zaledwie 42 na 100 punktów. Dla porównania w Hiszpanii wskaźnik ten wynosi 46 na 100 punktów.
W naszym kraju chorzy mają pełny dostęp jedynie do 40 ze 139 zalecanych terapii, a kolejne 51 substancji jest refundowanych z ograniczeniami. Za pozostałe 48 rekomendowanych leków onkologicznych Narodowy Fundusz Zdrowia nie zapłaci, mimo że ich stosowanie jest wskazane zgodnie z aktualną wiedzą medyczną. Nawet jeśli nowoczesne leki są refundowane w Polsce, to nie są dostępne dla wszystkich pacjentów, ponieważ leczenie takimi lekami odbywa się często tylko w wybranych ośrodkach.
Dla osób z nowotworami to walka o życie. Dane Komisji Europejskiej wskazują, że w Polsce 5 lat po usłyszeniu diagnozy żyje nadal tylko 40,5% chorych, podczas gdy w Hiszpanii jest to 52,8% chorych.
Dlatego apelujemy do Ministra Zdrowia o szybsze zmiany w polskiej onkologii. Reforma systemu wprowadzana jest zbyt wolno. Tymczasem rocznie około 30 tysięcy Polaków umiera przedwcześnie, między innymi dlatego, że nie mają dostępu do leczenia zgodnego ze współczesną wiedzą medyczną.
Informujemy, że administratorem danych osobowych jest Alivia – Fundacja Onkologiczna z siedzibą przy ul. Niedźwiedzia 4C, 02-737 Warszawa.