Dostęp do leczenia

Zgodnie z ustawą o prawach pacjenta polscy chorzy mają prawo do leczenia zgodnego z aktualną wiedzą medyczną. Dostępność i zakres prowadzonej diagnostyki i leczenia w Polsce odbiegają jednak od większości krajów Unii Europejskiej.

Kluczowe fakty

Październik 2018
Powstanie Oncoindexu
Powstanie wskaźnika Alivia Oncoindex

Oncoindex to wskaźnik dostępności refundowanych terapii onkologicznych.

Portal sprawdza, które leki zarejestrowane przez Europejską Agencję Medyczną (EMA) w ciągu ostatnich 15 lat oraz rekomendowane przez Europejskie Towarzystwo Onkologii Klinicznej (ESMO) są refundowane dla pacjentów.

Lipiec 2023
Start Kampanii Jedna Opcja to za mało
Start Kampanii Jedna Opcja to za mało

Pacjentki z rakiem piersi nie zawsze są informowane o wszystkich możliwych opcjach leczenia, nawet wtedy gdy jest ono refundowane przez Narodowy Fundusz Zdrowia.

Z tego powodu ruszyliśmy z kampanią społeczną „Jedna opcja to za mało”, by uświadomić kobiety o ich prawach i możliwościach wyboru.

Wrzesień 2023
Publikacja Raportu
Publikacja nowego Raportu Onkofundacji Alivia

Z okazji 5-lecia portalu Alivia Oncoindex opublikowaliśmy raport "Dostęp pacjentów onkologicznych do terapii lekowych na tle zmian systemowych w Polsce".

Jego trzon stanowią dane, systematycznie gromadzone i analizowane przez Onkofundację Alivia od roku 2018.

Dostęp do terapii onkologicznych

Prowadzimy szereg działań mających na celu poprawę dostępu do terapii lekowych. Monitorujemy poziom refundacji za pomocą wskaźnika Oncoindex, spotykamy się z decydentami oraz współpracujemy z organizacjami pozarządowymi i środowiskami medycznymi, aby wspólnie wpływać na kształt polityki zdrowotnej. Przygotowujemy raporty i analizy, które ujawniają luki w obecnym systemie refundacyjnym i proponują konkretne rozwiązania dla poprawy sytuacji pacjentów.

Podoba Ci się to, co robimy?
Przekaż darowiznę!

Działania rzecznicze

Jesteśmy rzecznikiem osób chorych na nowotwory i występujemy przed ustawodawcami w ich imieniu. W ten sposób dążymy do nakłonienia ustawodawców do wprowadzenia zmian w systemie opieki zdrowotnej, które przyczynią się do poprawy sytuacji polskich pacjentów i zwiększenia skuteczności leczenia nowotworów.

Fundacja Onkologiczna Alivia powstała w kwietniu 2010 roku. Założycielem jest Bartosz Poliński – starszy brat Agaty, u której 3 lata wcześniej, w wieku 28 lat, został zdiagnozowany zaawansowany rak. Rodzeństwo namówiło do współpracy innych.

W momencie diagnozy rokowania Agaty były niepomyślne. Rodzeństwo zmobilizowało się do poszukiwania najbardziej optymalnych metod leczenia. Nie było to łatwe – po drodze musieli zmierzyć się z niewydolnym systemem opieki onkologicznej, trudnościami formalnymi i problemami finansowymi. Szczęśliwie, udało się im pokonać te przeszkody. Agacie udało się również odzyskać zdrowie i odmienić fatalne rokowania. Doświadczenia te, stały się inspiracją do powołania organizacji, która pomaga pacjentom onkologicznym w trudnym procesie leczenia.

Fundacja naświetla problem występowania chorób nowotworowych. Propaguje także proaktywną postawę wobec choroby nowotworowej i przejęcie inicjatywy w jej leczeniu: zdobywanie przez chorych i bliskich jak największej ilości danych na temat danego przypadku, podejmowania decyzji dotyczących leczenia wspólnie z lekarzem. Podpowiada również sposoby ułatwiające szybkie dotarcie do kosztownych badań w ramach NFZ (onkoskaner.pl), informacji o nowotworach złośliwych i ich leczeniu, jak również publikuje w języku polskim nowości onkologiczne ze świata na swojej stronie, jak i na profilu Alivii na Facebook’u.

W krytycznych sytuacjach fundacja pomaga organizować środki finansowe na świadczenia medyczne dla chorych, które nie są finansowane z NFZ. Zbiórkę funduszy umożliwia Onkozbiórka, które Alivia prowadzi dla potrzebujących.