W dniu 17 listopada 2022 r. w czasie konferencji w biurze Rzecznika Praw Pacjenta zaprezentowano nowe narzędzie, które wesprze pacjentów i ich bliskich oraz lekarzy medycyny rodzinnej w znalezieniu właściwej opieki.
Opieka paliatywna stanowi dział medycyny, który zajmuje się leczeniem oraz opieką nad osobami nieuleczalnie chorymi. Celem leczenia paliatywnego jest poprawa jakości życia pacjenta, między innymi poprzez łagodzenie objawów jego choroby.
Niestety dostęp do informacji, gdzie i jak można korzystać z tej formy opieki był do tej pory niewystarczający.
Potwierdziły to wyniki badania przeprowadzonego w okresie od 2020 do 2021 roku, w którym wzięło udział 755 lekarzy POZ i 102 lekarzy medycyny paliatywnej. Badanie oceniło jakość współpracy pomiędzy specjalistami medycyny rodzinnej i medycyny paliatywnej. Średnio jakość współpracy została oceniona na:
Dołącz do nas!
Tu znajdziesz przygotowane specjalnie dla Ciebie darmowe wsparcie w zmaganiach z rakiem!
• 4/10 przez lekarzy POZ;
• 3.8/10 przez lekarzy medycyny paliatywnej.
Badanie ujawniło, że wiedza na temat dostępu do różnych rodzajów opieki paliatywnej wśród lekarzy medycyny rodzinnej jest niewystarczająca. Wpływa to na możliwość kierowania pacjentów do wybranych form opieki. Główne zastrzeżenia związane są także z brakiem wymiany informacji między zespołem domowej opieki paliatywnej lub poradnią medycyny paliatywnej, a podstawową opieką zdrowotną.
Dlatego w ramach wspólnego projektu Polskiego Towarzystwa Medycyny Paliatywnej oraz Polskiego Towarzystwa Medycyny Rodzinnej powstała wyszukiwarka opiekapaliatywna.info .
Przy pomocy serwisu opiekapaliatywna.info można wyszukiwać:
- najbliższe jednostki opieki paliatywnej po nazwie miejscowości lub geolokalizacji,
- pobliskie (alternatywne) placówki, np. w odległości do 40 km od miejsca zamieszkania pacjenta,
- dane kontaktowe dotyczące poszczególnych placówek.
Dodatkowo, dostępne będą dane konsultantów wojewódzkich w dziedzinie medycyny paliatywnej oraz przydatne materiały informacyjne dla lekarzy medycy rodzinnej oraz pacjentów i ich rodzin.
Głównym celem projektu jest poprawa dostępu do informacji dla lekarzy medycyny rodzinnej oraz pacjentów i ich bliskich, co ma przełożyć się na podwyższenie jakości opieki nad pacjentami. Celem jest również wzrost świadomości o tym, czym jest opieka paliatywna i jakie jej formy są dostępne w Polsce.
Autor: Onkofundacja Alivia