Koń Trojański – nowatorskie podejście do leczenia zaawansowanych nowotworów

Facebook
Twitter
LinkedIn
Email

Koń Trojański – tak można określić nową cząsteczkę do walki z nowotworami, zwłaszcza tymi, opornymi na inne leczenie i w zaawansowanym stadium choroby. Tisotumab venotin (TV) przydomek ten zyskał dzięki nowatorskiemu mechanizmowi działania. Naukowcy “połączyli” czynnik toksyczny (niszczący komórki nowotworowe) do przeciwciała wiążącego się z receptorem na powierzchni komórki nowotworowej. Receptor ten jest obecny na powierzchni wielu różnych komórek nowotworowych, a jego obecność prognozuje niski wskaźnik przeżycia chorych.

Dzięki nowatorskiemu podejściu TV “ukrywa” substancję toksyczną i wnika do komórki nowotworowej, uwalnia toksynę, niszcząc komórkę od środka, jak Koń Trojański.

Eksperci z Instytutu Badań nad Rakiem w Londynie (The Institute of Cancer Research) i The Royal Marsden NHS Foundation Trust przeprowadzili niedawno badanie kliniczne na grupie 27 pacjentów, które miało na celu potwierdzenie bezpieczeństwa leczenia i dobranie odpowiedniej dawki. Następnym krokiem jest badanie na 120 dorosłych pacjentach z nowotworem jajników, szyjki macicy, endometrium, pęcherza moczowego, prostaty lub przełyku. W stadium nawrotowym, zaawansowanym lub z przerzutami.

Autor: Justyna Pluta

Dołącz do nas!

Tu znajdziesz przygotowane specjalnie dla Ciebie darmowe wsparcie w zmaganiach z rakiem!

Źródło: www.medicalnewstoday.com/articles/324426.php

Zapisz się, aby otrzymywać najświeższe informacje ze świata onkologii!

Fundacja Onkologiczna Alivia powstała w kwietniu 2010 roku. Założycielem jest Bartosz Poliński – starszy brat Agaty, u której 3 lata wcześniej, w wieku 28 lat, został zdiagnozowany zaawansowany rak. Rodzeństwo namówiło do współpracy innych.

W momencie diagnozy rokowania Agaty były niepomyślne. Rodzeństwo zmobilizowało się do poszukiwania najbardziej optymalnych metod leczenia. Nie było to łatwe – po drodze musieli zmierzyć się z niewydolnym systemem opieki onkologicznej, trudnościami formalnymi i problemami finansowymi. Szczęśliwie, udało się im pokonać te przeszkody. Agacie udało się również odzyskać zdrowie i odmienić fatalne rokowania. Doświadczenia te, stały się inspiracją do powołania organizacji, która pomaga pacjentom onkologicznym w trudnym procesie leczenia.

Fundacja naświetla problem występowania chorób nowotworowych. Propaguje także proaktywną postawę wobec choroby nowotworowej i przejęcie inicjatywy w jej leczeniu: zdobywanie przez chorych i bliskich jak największej ilości danych na temat danego przypadku, podejmowania decyzji dotyczących leczenia wspólnie z lekarzem. Podpowiada również sposoby ułatwiające szybkie dotarcie do kosztownych badań w ramach NFZ (onkoskaner.pl), informacji o nowotworach złośliwych i ich leczeniu, jak również publikuje w języku polskim nowości onkologiczne ze świata na swojej stronie, jak i na profilu Alivii na Facebook’u.

W krytycznych sytuacjach fundacja pomaga organizować środki finansowe na świadczenia medyczne dla chorych, które nie są finansowane z NFZ. Zbiórkę funduszy umożliwia Onkozbiórka, które Alivia prowadzi dla potrzebujących.