Koń Trojański – nowatorskie podejście do leczenia zaawansowanych nowotworów

Facebook
Twitter
LinkedIn
Email

Koń Trojański – tak można określić nową cząsteczkę do walki z nowotworami, zwłaszcza tymi, opornymi na inne leczenie i w zaawansowanym stadium choroby. Tisotumab venotin (TV) przydomek ten zyskał dzięki nowatorskiemu mechanizmowi działania. Naukowcy “połączyli” czynnik toksyczny (niszczący komórki nowotworowe) do przeciwciała wiążącego się z receptorem na powierzchni komórki nowotworowej. Receptor ten jest obecny na powierzchni wielu różnych komórek nowotworowych, a jego obecność prognozuje niski wskaźnik przeżycia chorych.

Dzięki nowatorskiemu podejściu TV “ukrywa” substancję toksyczną i wnika do komórki nowotworowej, uwalnia toksynę, niszcząc komórkę od środka, jak Koń Trojański.

Eksperci z Instytutu Badań nad Rakiem w Londynie (The Institute of Cancer Research) i The Royal Marsden NHS Foundation Trust przeprowadzili niedawno badanie kliniczne na grupie 27 pacjentów, które miało na celu potwierdzenie bezpieczeństwa leczenia i dobranie odpowiedniej dawki. Następnym krokiem jest badanie na 120 dorosłych pacjentach z nowotworem jajników, szyjki macicy, endometrium, pęcherza moczowego, prostaty lub przełyku. W stadium nawrotowym, zaawansowanym lub z przerzutami.

Autor: Justyna Pluta

Podoba Ci się to co robimy? Nasze działania są możliwe dzięki regularnym darowiznom od indywidualnych osób. Pomóż nam walczyć dalej! Dołącz do Pogromców Raka!

Źródło: www.medicalnewstoday.com/articles/324426.php