Kwasy Omega 3 pomocne w terapii nowotworów

Facebook
Twitter
LinkedIn
Email

American Cancer Society wskazuje, iż olej z ryb może pomóc w walce z niedożywieniem towarzyszącym nowotworom.

Według wyników najnowszych badań uzupełnienie diety olejem rybnym może zapobiec utracie masy ciała i mięśni, co często występuje u chorych na raka, którzy przechodzą chemioterapię.

Analiza opublikowana online w Cancer, czasopiśmie American Cancer Society wskazuje, iż olej z ryb może pomóc w walce z niedożywieniem towarzyszącym nowotworom. Chemioterapia może powodować u pacjentów z rakiem utratę masy mięśniowej i stan niedożywienia, co prowadzi do zmęczenia, obniżenia jakości życia, niezdolności do otrzymania niezbędnego leczenia i w rezultacie krótszego czasu przeżycia.

Naukowcy podejrzewają, że uzupełnienie diety w olej rybny, który zawiera kwasy tłuszczowe omega-3, takie jak kwas eikozapentaenowy, może pomóc pacjentom utrzymać lub zwiększyć masę mięśniową.

Załóż zbiórkę na 1,5% podatku!

Pokryj koszty leków, badań, prywatnych konsultacji oraz dojazdów. Nie ma żadnego haczyka!

W celu przetestowania hipotezy, dr Vera Mazurak, z University of Alberta w Edmonton w Kanadzie, stanęła na czele zespołu, który miał za zadanie porównywać działanie oleju rybnego z dietą standardową (bez suplementacji) i jego wpływ na masę, mięśnie i tkankę tłuszczową u pacjentów z niedrobnokomórkowym rakiem płuc.

Badanie działania oleju rybiego i kwasów Omega 3 na pacjentach onkologicznych.

W badaniu wzięło udział 40 pacjentów; 16 przyjmowało olej z ryb (2,2 g kwasu eikozapentaenowego na dzień) a 24 nie otrzymywało tej suplementacji. Badanie trwało do momentu aż pacjenci ukończyli swój pierwszy, początkowy etap chemioterapii, który trwał około 10 tygodni. Mięśnie i tłuszcz były okresowo mierzone przy użyciu tomografii komputerowej, pobierano krew a wagę zanotowano na początku badania i kontrolowano w czasie trwania chemioterapii.

Wyniki badania dają nadzieję na rozwiązanie problemu niedożywienia w chorobach nowotworowych.

Pacjenci, którzy nie przyjmowali oleju rybnego stracili średnio 2,3 kg, podczas gdy pacjenci otrzymujący olej rybny utrzymali swoją wagę. U pacjentów z największym wzrostem stężenia kwasu eikozapentaenowego we krwi po suplementacji, zanotowano największy wzrost masy mięśni. 69% pacjentów w grupie podlegającej suplementacji olejem rybnym zwiększyło lub utrzymało masę mięśniową, podczas gdy odpowiednio, tylko 29% pacjentów w grupie standardowej zdołało utrzymać masę mięśniową; ogólnie pacjenci w tej grupie stracili średnio kilogram mięśni. Nie stwierdzono różnic w zawartości tkanki tłuszczowej obserwowanej w obu grupach.

Autorzy wnioskują, że suplementacja dwoma gramami oleju rybnego dziennie zapewnia korzyści w stosunku do standardowej terapii, co pozwala pacjentom utrzymać wagę i masę mięśniową w trakcie
trwania chemioterapii.

„Olej z ryb może zapobiegać utracie masy i mięśni poprzez zakłócanie niektórych procesów, które są zmienione w zaawansowanym stadium raka”, powiedziała dr Mazurak. „To jest bardzo obiecujące, ponieważ obecnie nie ma skutecznego leczenia niedożywienia związanego z nowotworami”, dodała.

Dr Mazurak zauważyła, że olej z ryb jest bezpieczny, nietoksyczny i praktycznie bez skutków ubocznych (może rozrzedzać krew, przyp. od Alivii).

Dobre nie tylko dla chorych na raka.

Dieta bogata w Omega 3 lub suplementacja mogą się okazać również korzystna dla pacjentów z innymi rodzajami nowotworów i chorób przewlekłych, które są powiązane z niedożywieniem, jak również dla starszych osób, u których występuje ryzyko utraty mięśni.

Tłumaczyła: Joanna Przybyszewska
źródło: currentcancer.com/omega-3-fatty-acids-tackle-cancer-related-malnutrition.html

Zapisz się, aby otrzymywać najświeższe informacje ze świata onkologii!

Fundacja Onkologiczna Alivia powstała w kwietniu 2010 roku. Założycielem jest Bartosz Poliński – starszy brat Agaty, u której 3 lata wcześniej, w wieku 28 lat, został zdiagnozowany zaawansowany rak. Rodzeństwo namówiło do współpracy innych.

W momencie diagnozy rokowania Agaty były niepomyślne. Rodzeństwo zmobilizowało się do poszukiwania najbardziej optymalnych metod leczenia. Nie było to łatwe – po drodze musieli zmierzyć się z niewydolnym systemem opieki onkologicznej, trudnościami formalnymi i problemami finansowymi. Szczęśliwie, udało się im pokonać te przeszkody. Agacie udało się również odzyskać zdrowie i odmienić fatalne rokowania. Doświadczenia te, stały się inspiracją do powołania organizacji, która pomaga pacjentom onkologicznym w trudnym procesie leczenia.

Fundacja naświetla problem występowania chorób nowotworowych u osób młodych. Propaguje także proaktywną postawę wobec choroby nowotworowej i przejęcie inicjatywy w jej leczeniu: zdobywanie przez chorych i bliskich jak największej ilości danych na temat danego przypadku, podejmowania decyzji dotyczących leczenia wspólnie z lekarzem. Podpowiada również sposoby ułatwiające szybkie dotarcie do kosztownych badań w ramach NFZ (onkoskaner.pl), informacji o nowotworach złośliwych i ich leczeniu, jak również publikuje w języku polskim nowości onkologiczne ze świata na swojej stronie, jak i na profilu Alivii na Facebook’u.

W krytycznych sytuacjach fundacja pomaga organizować środki finansowe na świadczenia medyczne dla chorych, które nie są finansowane z NFZ. Zbiórkę funduszy umożliwia Onkozbiórka, które Alivia prowadzi dla potrzebujących.