Nowy paradygmat w leczeniu nowotworów nosogardła

Facebook
Twitter
LinkedIn
Email

Wynik przeprowadzonych w Chinach losowych badań klinicznych pokazał, że podstawowa terapia gemcytabiną w skojarzeniu z cisplatyną może przedłużyć przeciętny czas przeżycia pacjentów bez progresji nowotworu o 1,5 miesiąca i wydłużyć przeciętny całkowity czas przeżycia o 9 miesięcy.

Doktor Li Zhang, profesor onkologii z Centrum Chorób Onkologicznych Uniwersytetu Sun Yat-sen z Guangdong, prezentując wyniki na dorocznym zjeździe Amerykańskiego Towarzystwa Badań Klinicznych w 2016 roku, powiedział, że przeprowadzona 3 faza badań osiągnęła założony cel, pokazując znacznie lepsze wyniki w porównaniu do powszechnie stosowanego schematu leczenia 5-FU/cisplatyną i może przyczynić się do wypracowania nowego schematu podstawowego leczenia nawracających lub rozsianych nowotworów nosogardła. Zgodził się z nim inny ekspert w tej dziedzinie, doktor Robert Haddad z Centrum  Nowotworów Głowy i Szyi Instytutu Onkologicznego Dana Farber w Bostonie.

Chociaż wczesne stadium choroby nowotworowej w obrębia jamy nosowo-gardłowej cechuje się wysokim wskaźnikiem wyleczeń, prognozy dla nawracających lub rozsianych guzów są złe a przeciętna długość przeżycia była do tej pory szacowana na poziomie 20 miesięcy. Przy zastosowaniu nowej terapii średnia długość przeżycia wydłuża się średnio do 29 miesięcy.

Ostatnie badania kliniczne zostały przeprowadzone w 22 ośrodkach na terenie Chin. Około 80% partycypujących w badaniu było mężczyznami w wieku średnio 47 lat, z których znaczna część miała pozytywny wynik badania na wirusa Epsteina – Barra.

Załóż zbiórkę na 1,5% podatku!

Pokryj koszty leków, badań, prywatnych konsultacji oraz dojazdów. Nie ma żadnego haczyka!

Autor: Dorota Cichańska

Źródło: www.clinicaloncology.com/Head-and-Neck-Cancers/Article/08-16/New-Paradigm-Proposed-for-Nasopharyngeal-Cancer-Rx/37534

Zapisz się, aby otrzymywać najświeższe informacje ze świata onkologii!

Fundacja Onkologiczna Alivia powstała w kwietniu 2010 roku. Założycielem jest Bartosz Poliński – starszy brat Agaty, u której 3 lata wcześniej, w wieku 28 lat, został zdiagnozowany zaawansowany rak. Rodzeństwo namówiło do współpracy innych.

W momencie diagnozy rokowania Agaty były niepomyślne. Rodzeństwo zmobilizowało się do poszukiwania najbardziej optymalnych metod leczenia. Nie było to łatwe – po drodze musieli zmierzyć się z niewydolnym systemem opieki onkologicznej, trudnościami formalnymi i problemami finansowymi. Szczęśliwie, udało się im pokonać te przeszkody. Agacie udało się również odzyskać zdrowie i odmienić fatalne rokowania. Doświadczenia te, stały się inspiracją do powołania organizacji, która pomaga pacjentom onkologicznym w trudnym procesie leczenia.

Fundacja naświetla problem występowania chorób nowotworowych u osób młodych. Propaguje także proaktywną postawę wobec choroby nowotworowej i przejęcie inicjatywy w jej leczeniu: zdobywanie przez chorych i bliskich jak największej ilości danych na temat danego przypadku, podejmowania decyzji dotyczących leczenia wspólnie z lekarzem. Podpowiada również sposoby ułatwiające szybkie dotarcie do kosztownych badań w ramach NFZ (onkoskaner.pl), informacji o nowotworach złośliwych i ich leczeniu, jak również publikuje w języku polskim nowości onkologiczne ze świata na swojej stronie, jak i na profilu Alivii na Facebook’u.

W krytycznych sytuacjach fundacja pomaga organizować środki finansowe na świadczenia medyczne dla chorych, które nie są finansowane z NFZ. Zbiórkę funduszy umożliwia Onkozbiórka, które Alivia prowadzi dla potrzebujących.