Nowy paradygmat w leczeniu nowotworów nosogardła

Facebook
Twitter
LinkedIn
Email

Wynik przeprowadzonych w Chinach losowych badań klinicznych pokazał, że podstawowa terapia gemcytabiną w skojarzeniu z cisplatyną może przedłużyć przeciętny czas przeżycia pacjentów bez progresji nowotworu o 1,5 miesiąca i wydłużyć przeciętny całkowity czas przeżycia o 9 miesięcy.

Doktor Li Zhang, profesor onkologii z Centrum Chorób Onkologicznych Uniwersytetu Sun Yat-sen z Guangdong, prezentując wyniki na dorocznym zjeździe Amerykańskiego Towarzystwa Badań Klinicznych w 2016 roku, powiedział, że przeprowadzona 3 faza badań osiągnęła założony cel, pokazując znacznie lepsze wyniki w porównaniu do powszechnie stosowanego schematu leczenia 5-FU/cisplatyną i może przyczynić się do wypracowania nowego schematu podstawowego leczenia nawracających lub rozsianych nowotworów nosogardła. Zgodził się z nim inny ekspert w tej dziedzinie, doktor Robert Haddad z Centrum  Nowotworów Głowy i Szyi Instytutu Onkologicznego Dana Farber w Bostonie.

Chociaż wczesne stadium choroby nowotworowej w obrębia jamy nosowo-gardłowej cechuje się wysokim wskaźnikiem wyleczeń, prognozy dla nawracających lub rozsianych guzów są złe a przeciętna długość przeżycia była do tej pory szacowana na poziomie 20 miesięcy. Przy zastosowaniu nowej terapii średnia długość przeżycia wydłuża się średnio do 29 miesięcy.

Ostatnie badania kliniczne zostały przeprowadzone w 22 ośrodkach na terenie Chin. Około 80% partycypujących w badaniu było mężczyznami w wieku średnio 47 lat, z których znaczna część miała pozytywny wynik badania na wirusa Epsteina – Barra.

Podoba Ci się to co robimy? Nasze działania są możliwe dzięki regularnym darowiznom od indywidualnych osób. Pomóż nam walczyć dalej! Dołącz do Pogromców Raka!

Autor: Dorota Cichańska

Źródło: www.clinicaloncology.com/Head-and-Neck-Cancers/Article/08-16/New-Paradigm-Proposed-for-Nasopharyngeal-Cancer-Rx/37534

Zostań podopiecznym!

Zostań Podopiecznym Fundacji Alivia! Pacjenci onkologiczni często zmagają się nie tylko z chorobą, ale także z poważnymi problemami finansowymi.