Objawy nowotworu mózgu

Facebook
Twitter
LinkedIn
Email

Na nowotwory złośliwe mózgu (błędnie zwane rakiem mózgu) i innych części ośrodkowego układu nerwowego zapada w Polsce ok. 2900 osób rocznie. Większość – ok. 70-80% nowotworów złośliwych tego układu to glejaki.

Objawy nowotworów ośrodkowego układu nerwowego zależą głównie od lokalizacji guza i charakteru jego wzrostu. Można je podzielić na dwie grupy. Pierwsza to objawy neurologiczne, bezpośrednio wynikające ze wzrostu nowotworu. Mogą być to zaburzenia osobowości, zaburzenia świadomości, porażenia lub niedowłady, afazja (zaburzenia funkcji językowych), ataksja (zaburzenia koordynacji ruchowej). Mogą pojawić się też zaburzenia hormonalne, utrata węchu lub napady padaczkowe.

Druga grupa objawów wynika ze zwiększonego ciśnienia śródczaszkowego i obejmuje ból głowy (uogólniony lub za oczami, czasami pojawiający się rano lub budzący ze snu), poranne nudności i wymioty oraz zaburzenia widzenia.

W przypadku podejrzenia nowotworu mózgu wykonuje się tomografię komputerową lub rezonans magnetyczny. W niektórych przypadkach stosuje się również badanie PET, angiografię lub badania uzupełniające, np. badanie okulistyczne, audiometria, EEG, badanie płynu mózgowo-rdzeniowego.

Dołącz do nas!

Tu znajdziesz przygotowane specjalnie dla Ciebie darmowe wsparcie w zmaganiach z rakiem!

Autor: Maja Kochanowska

Źródła:

Zapisz się, aby otrzymywać najświeższe informacje ze świata onkologii!

Fundacja Onkologiczna Alivia powstała w kwietniu 2010 roku. Założycielem jest Bartosz Poliński – starszy brat Agaty, u której 3 lata wcześniej, w wieku 28 lat, został zdiagnozowany zaawansowany rak. Rodzeństwo namówiło do współpracy innych.

W momencie diagnozy rokowania Agaty były niepomyślne. Rodzeństwo zmobilizowało się do poszukiwania najbardziej optymalnych metod leczenia. Nie było to łatwe – po drodze musieli zmierzyć się z niewydolnym systemem opieki onkologicznej, trudnościami formalnymi i problemami finansowymi. Szczęśliwie, udało się im pokonać te przeszkody. Agacie udało się również odzyskać zdrowie i odmienić fatalne rokowania. Doświadczenia te, stały się inspiracją do powołania organizacji, która pomaga pacjentom onkologicznym w trudnym procesie leczenia.

Fundacja naświetla problem występowania chorób nowotworowych. Propaguje także proaktywną postawę wobec choroby nowotworowej i przejęcie inicjatywy w jej leczeniu: zdobywanie przez chorych i bliskich jak największej ilości danych na temat danego przypadku, podejmowania decyzji dotyczących leczenia wspólnie z lekarzem. Podpowiada również sposoby ułatwiające szybkie dotarcie do kosztownych badań w ramach NFZ (onkoskaner.pl), informacji o nowotworach złośliwych i ich leczeniu, jak również publikuje w języku polskim nowości onkologiczne ze świata na swojej stronie, jak i na profilu Alivii na Facebook’u.

W krytycznych sytuacjach fundacja pomaga organizować środki finansowe na świadczenia medyczne dla chorych, które nie są finansowane z NFZ. Zbiórkę funduszy umożliwia Onkozbiórka, które Alivia prowadzi dla potrzebujących.