Objawy przewlekłej białaczki limfocytowej

Facebook
Twitter
LinkedIn
Email

Hematoonkolodzy wyróżniają kilka rodzajów białaczek, m.in.: przewlekłą białaczkę limfocytową (PBL, ang. CLL), przewlekłą białaczkę szpikową (PBS, ang. CML), ostrą białaczkę szpikową (OBS, ang. AML), ostrą białaczkę limfoblastyczną (OBL, ang. ALL). Każda z nich ma inną przyczynę, objawy i jest leczona w inny sposób.

Przewlekła białaczka limfocytowa jest chorobą nowotworową dojrzałych limfocytów B, które nadmiernie gromadzą się we krwi, szpiku kostnym, tkance limfatycznej i w innych narządach. Występuje najczęściej u osób starszych, rozwija się powoli i nie zawsze wymaga pilnego leczenia.

Na wystąpienie przewlekłej białaczki limfocytowej może wskazywać utrata masy ciała o więcej niż 10% w ciągu 6 miesięcy, gorączka powyżej 38 stopni utrzymująca się dłużej niż 2-4 tygodnie (niezwiązana z zakażeniem) i poty nocne występujące ponad 2 tygodnie. Chorzy zgłaszają też osłabienie, nadmierną męczliwość albo uczucie pełności w jamie brzusznej i ból brzucha (wynikają z powiększenia śledziony – splenomegalii). U wielu osób pojawia się też niebolesne powiększenie węzłów chłonnych (limfadenopatia) w okolicy szyjnej. Powiększone węzły często występują symetrycznie i mogą okresowo samoistnie się zwiększać i zmniejszać. Może też występować hepatomegalia, czyli powiększenie wątroby.

Powyższe objawy nie występują u każdego. U ponad połowy pacjentów przewlekłą białaczkę limfocytową wykrywa badanie krwi, w którym stwierdza się limfocytozę (zwiększoną liczbę limfocytów) a chory nie odczuwa na tym etapie żadnych dolegliwości.

Podoba Ci się to co robimy? Nasze działania są możliwe dzięki regularnym darowiznom od indywidualnych osób. Pomóż nam walczyć dalej! Dołącz do Pogromców Raka!

Przebieg choroby jest bardzo zróżnicowany. U niektórych pacjentów po fazie łagodnego przebiegu, zachodzi zaostrzenie choroby i konieczne jest wdrożenie leczenia. U niektórych przez wiele lat choroba ma łagodny przebieg i nie ma konieczności leczenia a jeszcze u innych od początku przebiega agresywnie.

Dowiedz się więcej o leczeniu PBL: prostowraka.pl/przewlekla-bialaczka-limfocytowa/

Autor: Maja Kochanowska

Źródła:

Wszystkie prawa do materiałów dostępnych na stronie są zastrzeżone. Kopiowanie zawartości wymaga zgody Fundacji.
Przeczytaj treść noty prawnej.Struktura i układ graficzny serwis internetowy stanowią wyłączną własność Fundacji Onkologicznej ALIVIA oraz podlegają ochronie na podstawie ustawy z dnia 4 lutego 1994 r. o prawie autorskim i prawach pokrewnych (Dz.U.2019.1231 t.j. z dnia 2019.07.03). Jakiekolwiek drukowanie lub kopiowanie informacji, tekstów, zdjęć, innych elementów graficznych, jak również znaków towarowych zamieszczonych na stronie internetowej bez uprzedniej pisemnej zgody Fundacji Onkologicznej ALIVIA jest zabronione. Nazwy handlowe, nazwy produktów lub inne oznaczenia zmieszczone w serwisie internetowym stanowią zarejestrowane znaki towarowe zastrzeżone przez ich właścicieli i zostały użyte wyłącznie w celach informacyjnych.

Zostań podopiecznym!

Zostań Podopiecznym Fundacji Alivia! Pacjenci onkologiczni często zmagają się nie tylko z chorobą, ale także z poważnymi problemami finansowymi.