Objawy przewlekłej białaczki limfocytowej

Facebook
Twitter
LinkedIn
Email

Hematoonkolodzy wyróżniają kilka rodzajów białaczek, m.in.: przewlekłą białaczkę limfocytową (PBL, ang. CLL), przewlekłą białaczkę szpikową (PBS, ang. CML), ostrą białaczkę szpikową (OBS, ang. AML), ostrą białaczkę limfoblastyczną (OBL, ang. ALL). Każda z nich ma inną przyczynę, objawy i jest leczona w inny sposób.

Przewlekła białaczka limfocytowa jest chorobą nowotworową dojrzałych limfocytów B, które nadmiernie gromadzą się we krwi, szpiku kostnym, tkance limfatycznej i w innych narządach. Występuje najczęściej u osób starszych, rozwija się powoli i nie zawsze wymaga pilnego leczenia.

Na wystąpienie przewlekłej białaczki limfocytowej może wskazywać utrata masy ciała o więcej niż 10% w ciągu 6 miesięcy, gorączka powyżej 38 stopni utrzymująca się dłużej niż 2-4 tygodnie (niezwiązana z zakażeniem) i poty nocne występujące ponad 2 tygodnie. Chorzy zgłaszają też osłabienie, nadmierną męczliwość albo uczucie pełności w jamie brzusznej i ból brzucha (wynikają z powiększenia śledziony – splenomegalii). U wielu osób pojawia się też niebolesne powiększenie węzłów chłonnych (limfadenopatia) w okolicy szyjnej. Powiększone węzły często występują symetrycznie i mogą okresowo samoistnie się zwiększać i zmniejszać. Może też występować hepatomegalia, czyli powiększenie wątroby.

Powyższe objawy nie występują u każdego. U ponad połowy pacjentów przewlekłą białaczkę limfocytową wykrywa badanie krwi, w którym stwierdza się limfocytozę (zwiększoną liczbę limfocytów) a chory nie odczuwa na tym etapie żadnych dolegliwości.

Załóż zbiórkę na 1,5% podatku!

Pokryj koszty leków, badań, prywatnych konsultacji oraz dojazdów. Nie ma żadnego haczyka!

Przebieg choroby jest bardzo zróżnicowany. U niektórych pacjentów po fazie łagodnego przebiegu, zachodzi zaostrzenie choroby i konieczne jest wdrożenie leczenia. U niektórych przez wiele lat choroba ma łagodny przebieg i nie ma konieczności leczenia a jeszcze u innych od początku przebiega agresywnie.

Dowiedz się więcej o leczeniu PBL: prostowraka.pl/przewlekla-bialaczka-limfocytowa/

Autor: Maja Kochanowska

Źródła:

Zapisz się, aby otrzymywać najświeższe informacje ze świata onkologii!

Fundacja Onkologiczna Alivia powstała w kwietniu 2010 roku. Założycielem jest Bartosz Poliński – starszy brat Agaty, u której 3 lata wcześniej, w wieku 28 lat, został zdiagnozowany zaawansowany rak. Rodzeństwo namówiło do współpracy innych.

W momencie diagnozy rokowania Agaty były niepomyślne. Rodzeństwo zmobilizowało się do poszukiwania najbardziej optymalnych metod leczenia. Nie było to łatwe – po drodze musieli zmierzyć się z niewydolnym systemem opieki onkologicznej, trudnościami formalnymi i problemami finansowymi. Szczęśliwie, udało się im pokonać te przeszkody. Agacie udało się również odzyskać zdrowie i odmienić fatalne rokowania. Doświadczenia te, stały się inspiracją do powołania organizacji, która pomaga pacjentom onkologicznym w trudnym procesie leczenia.

Fundacja naświetla problem występowania chorób nowotworowych u osób młodych. Propaguje także proaktywną postawę wobec choroby nowotworowej i przejęcie inicjatywy w jej leczeniu: zdobywanie przez chorych i bliskich jak największej ilości danych na temat danego przypadku, podejmowania decyzji dotyczących leczenia wspólnie z lekarzem. Podpowiada również sposoby ułatwiające szybkie dotarcie do kosztownych badań w ramach NFZ (onkoskaner.pl), informacji o nowotworach złośliwych i ich leczeniu, jak również publikuje w języku polskim nowości onkologiczne ze świata na swojej stronie, jak i na profilu Alivii na Facebook’u.

W krytycznych sytuacjach fundacja pomaga organizować środki finansowe na świadczenia medyczne dla chorych, które nie są finansowane z NFZ. Zbiórkę funduszy umożliwia Onkozbiórka, które Alivia prowadzi dla potrzebujących.