Objawy przewlekłej białaczki limfocytowej

Facebook
Twitter
LinkedIn
Email

Hematoonkolodzy wyróżniają kilka rodzajów białaczek, m.in.: przewlekłą białaczkę limfocytową (PBL, ang. CLL), przewlekłą białaczkę szpikową (PBS, ang. CML), ostrą białaczkę szpikową (OBS, ang. AML), ostrą białaczkę limfoblastyczną (OBL, ang. ALL). Każda z nich ma inną przyczynę, objawy i jest leczona w inny sposób.

Przewlekła białaczka limfocytowa jest chorobą nowotworową dojrzałych limfocytów B, które nadmiernie gromadzą się we krwi, szpiku kostnym, tkance limfatycznej i w innych narządach. Występuje najczęściej u osób starszych, rozwija się powoli i nie zawsze wymaga pilnego leczenia.

Na wystąpienie przewlekłej białaczki limfocytowej może wskazywać utrata masy ciała o więcej niż 10% w ciągu 6 miesięcy, gorączka powyżej 38 stopni utrzymująca się dłużej niż 2-4 tygodnie (niezwiązana z zakażeniem) i poty nocne występujące ponad 2 tygodnie. Chorzy zgłaszają też osłabienie, nadmierną męczliwość albo uczucie pełności w jamie brzusznej i ból brzucha (wynikają z powiększenia śledziony – splenomegalii). U wielu osób pojawia się też niebolesne powiększenie węzłów chłonnych (limfadenopatia) w okolicy szyjnej. Powiększone węzły często występują symetrycznie i mogą okresowo samoistnie się zwiększać i zmniejszać. Może też występować hepatomegalia, czyli powiększenie wątroby.

Powyższe objawy nie występują u każdego. U ponad połowy pacjentów przewlekłą białaczkę limfocytową wykrywa badanie krwi, w którym stwierdza się limfocytozę (zwiększoną liczbę limfocytów) a chory nie odczuwa na tym etapie żadnych dolegliwości.

Przebieg choroby jest bardzo zróżnicowany. U niektórych pacjentów po fazie łagodnego przebiegu, zachodzi zaostrzenie choroby i konieczne jest wdrożenie leczenia. U niektórych przez wiele lat choroba ma łagodny przebieg i nie ma konieczności leczenia a jeszcze u innych od początku przebiega agresywnie.

Dowiedz się więcej o leczeniu PBL: prostowraka.pl/przewlekla-bialaczka-limfocytowa/

Autor: Maja Kochanowska

Źródła:

Zostań podopiecznym!

Zostań Podopiecznym Fundacji Alivia! Pacjenci onkologiczni często zmagają się nie tylko z chorobą, ale także z poważnymi problemami finansowymi.