11 sierpnia Amerykańska Agencja ds. Żywności i Leków zatwierdziła w trybie przyspieszonym trastuzumab derukstekan (Enhertu) w leczeniu pacjentów z nieoperacyjnym lub przerzutowym niedrobnokomórkowym rakiem płuca (NDRP) z mutacją HER2 (ERBB2). Lek może być stosowany w przypadku nastąpienia progresji choroby po zastosowaniu terapii systemowej. Decyzja została podjęta na podstawie wyników badania klinicznego II fazy DESTINY-Lung02.
HER2 jest białkiem (receptorem ludzkiego czynnika wzrostu naskórka 2) obecnym na powierzchni niektórych komórek nowotworowych. Aktywacja receptora pozwala na przekazanie do wnętrza komórki sygnału np. do podziału komórki. Mutacje w genie kodującym białko HER2 prowadzą do nadmiernej aktywacji HER2, a więc do niekontrolowanego wzrostu i podziałów komórek nowotworowych.
Obecnie w praktyce klinicznej diagnostykę obecności mutacji genu HER2 przeprowadza się w przypadku raka piersi i raka żołądka. Ze względu na duży potencjał terapeutyczny leków hamujących aktywność HER2 prowadzone są badania nad możliwością ich zastosowania w przypadku nowotworów zlokalizowanych w innych narządach. Mutacja HER2 występuje u 2-4% pacjentów z NDRP. Zaobserwowano, że mutacja ta występuje szczególnie często u młodych pacjentów, którzy nigdy nie byli palaczami. Enhertu to pierwsza terapia celowana zatwierdzona w leczeniu NDRP z mutacją HER2.
Badanie DESTINY-Lung02
W badaniu wzięło udział 52 pacjentów z nieoperacyjnym lub przerzutowym, niedrobnokomórkowym rakiem płuc z mutacją HER2, u których nastąpiła progresja choroby po zastosowaniu terapii systemowej. Wszyscy badani pacjenci otrzymywali uprzednio chemioterapię opartą na platynie, 71% z nich immunoterapię a 44% pacjentów zarówno immuno- jak i chemioterapię.
Dołącz do nas!
Tu znajdziesz przygotowane specjalnie dla Ciebie darmowe wsparcie w zmaganiach z rakiem!
57.7% pacjentów wykazało odpowiedź na leczenie – w przypadku 1.9% pacjentów była to odpowiedź całkowita, a 55.8% odpowiedź częściowa. Mediana czasu trwania odpowiedzi wyniosła 8.7 miesięcy.
Bezpieczeństwo leku zostało ocenione w badaniu z udziałem 101 pacjentów. Najczęstszymi działaniami niepożądanymi były: mdłości, nieprawidłowości laboratoryjne (m.in. zmniejszenie liczby białych krwinek, płytek krwi, hemoglobiny), zmęczenie, zaparcia, brak apetytu, wymioty, łysienie. Poważne (zagrażające życiu i wymagające hospitalizacji) działania niepożądane wystąpiły u 30% pacjentów. Najczęściej były to: anemia, zmęczenie, mdłości, wymioty. 8% pacjentów musiało przerwać leczenie ze względu na działania niepożądane.
Jak działa trastuzumab derukstekan i w jakim celu się go stosuje?
Enhertu® jest koniugatem leku cytotoksycznego i przeciwciała skierowanego przeciw HER2 – trastuzumabu. Dzięki takiemu połączeniu derukstekan działa selektywnie przeciw komórkom nowotworowym posiadającym na powierzchni receptor HER2, a tym samym zwiększa stężenie leku bezpośrednio w komórkach nowotworowych.
Obecnie Europejska Agencja Leków (EMA) zatwierdziła stosowanie Enhertu jedynie w przypadku zaawansowanego raka piersi. FDA dopuszcza natomiast stosowanie leków również w przypadku zaawansowanego, HER2-dodatniego raka żołądka, a od teraz także taka płuc z mutacją HER2.
Autorka: Natalia Tarłowska
Źródła: