Procedury diagnostyki i leczenia guzów głowy i szyi w Niemczech

Facebook
Twitter
LinkedIn
Email

Jeśli nowotwór głowy i szyi zostanie wykryty na czas, szanse na wyleczenie są duże lub bardzo duże.

Nowotwory głowy i szyi obejmują różnorodne guzy, które mogą występować w okolicy głowy i szyi, takie jak nowotwory jamy ustnej, gardła, krtani czy zatok przynosowych. Takie choroby stanowią poważny problem zdrowotny, ponieważ mogą prowadzić do znacznego pogorszenia jakości życia i potencjalnie zagrażają życiu. Na szczęście istnieją zaawansowane metody diagnozowania i leczenia nowotworów okolic głowy i szyi, które mogą pomóc pacjentom uzyskać najlepszą możliwą opiekę.

O diagnostyce i leczeniu nowotworów głowy i szyi w klinice laryngologii Szpitala Uniwersyteckiego w Greifswald w Niemczech opowiada Prof. Dr. med. Chia-Jung Busch.

Procedury diagnostyczne

Rozpoznanie nowotworu okolic głowy i szyi wymaga dokładnego zbadania i zastosowania różnych procedur diagnostycznych. Obejmują one:

Dołącz do nas!

Tu znajdziesz przygotowane specjalnie dla Ciebie darmowe wsparcie w zmaganiach z rakiem!

1. Badanie kliniczne: Lekarz przeprowadza szczegółowy wywiad lekarski i bada okolice głowy i szyi pod kątem oznak guzów. Zwykle odbywa się to poprzez badanie endoskopowe i USG szyi.

2. Metody obrazowania: obejmują tomografię komputerową (CT), obrazowanie metodą rezonansu magnetycznego (MRI) i pozytonową tomografię emisyjną (PET). Procedury te zapewniają uzyskanie szczegółowych obrazów obszaru głowy i szyi w celu określenia dokładnej lokalizacji i rozległości guza.

3. Biopsja: Próbkę tkanki pobiera się w znieczuleniu ogólnym i bada pod mikroskopem w celu zidentyfikowania guza i określenia, czy jest on złośliwy, czy łagodny.

Metody leczenia

Leczenie nowotworów głowy i szyi zależy od różnych czynników, takich jak stopień zaawansowania nowotworu, lokalizacji i ogólnego stanu zdrowia pacjenta.

W Niemczech zwykle stosuje się multimodalne podejście terapeutyczne, które mogą obejmować kombinację kilku metod leczenia:

Operacja: Chirurgiczne usunięcie guza jest często jedną z pierwszych opcji leczenia, zwłaszcza w przypadku guzów zlokalizowanych. W przypadku niektórych nowotworów możliwe jest wykorzystanie Robota DaVinci.

Radioterapia: Radioterapia jest często stosowana do zabijania komórek nowotworowych i kontrolowania wzrostu guzów. Nowoczesne techniki, takie jak radioterapia z modulacją intensywności (IMRT), umożliwiają precyzyjne ukierunkowanie promieniowania w celu ochrony zdrowych tkanek.

Terapia ogólnoustrojowa: Na różnych etapach przeprowadzana jest chemioterapia lub immunoterapia, która niszczy komórki nowotworowe w organizmie.





W klinice laryngologicznej Szpitala Uniwersyteckiego w Greifswald diagnozuje się i leczy różne rodzaje nowotworów w okolicy głowy i szyi. Należą do nich między innymi:

1. Rak płaskonabłonkowy jamy ustnej, który obejmuje guzy języka, dziąseł, błony śluzowej policzków i dna jamy ustnej.

2. Rak płaskonabłonkowy gardła obejmujący guzy jamy ustnej i gardła dolnego (obszar gardła), w tym migdałki (migdałki podniebienne) i podstawę języka.

3. Rak krtani,  które mogą wpływać na struny głosowe i otaczające tkanki.

4. Rak zatok, które występują w jamach i kościach zatok przynosowych.

Ponadto klinika laryngologiczna przy klinicznym szpitalu uniwersyteckim w Greifswaldzie leczy również inne rzadsze nowotwory, takie jak guzy ślinianek, jamy nosowej lub podstawy czaszki. Klinika zatrudnia doświadczonych lekarzy, którzy specjalizują się w diagnostyce i leczeniu chorób onkologicznych głowy i szyi oraz ściśle współpracują z innymi specjalizacjami, takimi jak onkologia, chirurgia szczękowo-twarzowa, neurochirurgia, radiologia i patologia, aby zapewnić kompleksową opiekę nad pacjentem. Łącznie w klinice diagnozowanych i leczonych jest ponad 100 pacjentów rocznie.

Nowe odkrycia i rozwój medycyny prowadzą do rozszerzenia możliwości diagnostycznych i terapeutycznych, dlatego dokładny zakres leczenia jest ustalany indywidualnie. Dlatego w celu uzyskania informacji na temat aktualnych możliwości leczenia i zakresu usług należy kontaktować się bezpośrednio z kliniką laryngologiczną Uniwersyteckiego Centrum Medycznego w Greifswaldzie.

Dokładny przebieg leczenia chorób onkologicznych głowy i szyi w klinice laryngologicznej Uniwersyteckiego Centrum Medycznego w Greifswaldzie różni się w zależności od rodzaju i stadium nowotworu. Poniżej opisujemy przykład możliwego przebiegu leczenia:

1. Diagnoza: Pierwszym krokiem jest postawienie diagnozy, która obejmuje dokładne badanie, metody obrazowe takie jak CT, MRI lub PET-CT oraz w razie potrzeby pobranie wycinka tkanki (biopsja). Ta informacja służy do określenia stadium nowotworu.

2. Konsylium onkologiczne: Po postawieniu diagnozy, przypadek jest omawiany na interdyscyplinarnym konsylium (Tumorboard), na którym spotykają się lekarze różnych specjalizacji, aby ustalić najlepszy plan leczenia dla indywidualnego pacjenta.

3. Leczenie chirurgiczne: W zależności od umiejscowienia i rozprzestrzeniania się guza może być konieczne chirurgiczne usunięcie guza. W niektórych przypadkach konieczna może być rekonstrukcja w celu przywrócenia funkcji i wyglądu dotkniętego nowotworem obszaru.

4. Radioterapia: Powszechnie stosuje się radioterapię, jako jedyne leczenie lub w połączeniu z chemioterapią. Promieniowanie może być również potrzebne po operacji, aby zabić pozostałe komórki rakowe. Nowoczesne techniki, takie jak radioterapia z modulacją intensywności (IMRT), umożliwiają precyzyjne promieniowanie w celu ochrony zdrowych tkanek.

5. Terapia systemowa: W niektórych przypadkach może być również wymagana terapia systemowa, taka jak chemioterapia lub immunoterapia. Są one zwykle podawane dożylnie i mogą być stosowane przed lub po operacji lub radioterapii w celu zmniejszenia lub zniszczenia guza. Immunoterapia to innowacyjna forma leczenia, która może być stosowana również w chorobach onkologicznych głowy i szyi. Polega na wzmocnieniu układu odpornościowego organizmu do rozpoznawania i zwalczania komórek nowotworowych.

6. Opieka kontrolna: Po zakończeniu leczenia przeprowadzane są regularne kontrole w celu monitorowania przebiegu rekonwalescencji i wczesnego wykrywania ewentualnych nawrotów. Obejmuje to regularne badania kontrolne, badania obrazowe oraz w razie potrzeby dalsze leczenie lub rehabilitację poprawiającą jakość życia pacjenta.

Ważne jest, aby pamiętać, że przebieg leczenia każdego pacjenta jest indywidualnie dostosowany i zależy od specyfiki guza, a także stanu zdrowia pacjenta.

Dokładne szczegóły procedury leczenia należy omówić z lekarzem prowadzącym w klinice laryngologicznej Szpitala Uniwersyteckiego  w Greifswaldzie.

Szpital Uniwersytecki w Greifswaldzie i jego kliniki, w tym klinika laryngologiczna, są dostępne dla pacjentów zagranicznych. Klinika ma doświadczenie w kontaktach z międzynarodowymi pacjentami i dysponuje wielojęzycznym personelem, który pomaga w komunikacji.

Podczas cotygodniowych posiedzeń rady ds. przypadków nowotworów w certyfikowanym Centrum Nowotworów okolic Głowy i Szyi specjaliści z różnych klinik wewnętrznych wspólnie omawiają najlepsze możliwe terapie dla poszczególnych pacjentów.





Autorka: Prof. Dr. med. Chia-Jung Busch





Artykuł powstał w ramach we współpracy z Uniwersytetem Medycznym w Greifswald





W razie pytań o leczenie w Szpitalu Uniwersyteckim w Greifswald, prosimy o kontakt z: 

Rafael Hawrylkow
Dział Relacji Medycznych dla Pacjentów
Tel. +49 151 2810 3332
[email protected]
www.medizin.uni-greifswald.pl

Zapisz się, aby otrzymywać najświeższe informacje ze świata onkologii!

Fundacja Onkologiczna Alivia powstała w kwietniu 2010 roku. Założycielem jest Bartosz Poliński – starszy brat Agaty, u której 3 lata wcześniej, w wieku 28 lat, został zdiagnozowany zaawansowany rak. Rodzeństwo namówiło do współpracy innych.

W momencie diagnozy rokowania Agaty były niepomyślne. Rodzeństwo zmobilizowało się do poszukiwania najbardziej optymalnych metod leczenia. Nie było to łatwe – po drodze musieli zmierzyć się z niewydolnym systemem opieki onkologicznej, trudnościami formalnymi i problemami finansowymi. Szczęśliwie, udało się im pokonać te przeszkody. Agacie udało się również odzyskać zdrowie i odmienić fatalne rokowania. Doświadczenia te, stały się inspiracją do powołania organizacji, która pomaga pacjentom onkologicznym w trudnym procesie leczenia.

Fundacja naświetla problem występowania chorób nowotworowych. Propaguje także proaktywną postawę wobec choroby nowotworowej i przejęcie inicjatywy w jej leczeniu: zdobywanie przez chorych i bliskich jak największej ilości danych na temat danego przypadku, podejmowania decyzji dotyczących leczenia wspólnie z lekarzem. Podpowiada również sposoby ułatwiające szybkie dotarcie do kosztownych badań w ramach NFZ (onkoskaner.pl), informacji o nowotworach złośliwych i ich leczeniu, jak również publikuje w języku polskim nowości onkologiczne ze świata na swojej stronie, jak i na profilu Alivii na Facebook’u.

W krytycznych sytuacjach fundacja pomaga organizować środki finansowe na świadczenia medyczne dla chorych, które nie są finansowane z NFZ. Zbiórkę funduszy umożliwia Onkozbiórka, które Alivia prowadzi dla potrzebujących.